Reklama

Sanktuaria

Miechów: biskupi kieleccy poprowadzą pielgrzymkę do „polskiej Jerozolimy”

Miechów, zwany „polską Jerozolimą”, będzie 9 maja miejscem pielgrzymki do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. Pielgrzymce pod hasłem „Pogłębiaj wiarę przy pustym Grobie” oraz Eucharystii w sanktuarium będą przewodniczyli biskupi Jan Piotrowski i Marian Florczyk.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Paweł Mazur

- W 2014 roku, gdy po raz pierwszy organizowaliśmy pielgrzymkę do „pustego Grobu”, było ponad 800 osób, spodziewamy się co najmniej dwa razy tyle - mówi ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk, kustosz bazyliki i proboszcz parafii w Miechowie. Kustosz zaprasza w tym roku grupy nie tylko z diecezji, ale i z całej Polski.

W programie pielgrzymki znajdzie się m.in. nawiedzenie kaplicy Grobu Bożego, zwiedzanie Muzeum Ziemi Miechowskiej i bazyliki z przewodnikiem, adoracja Najświętszego Sakramentu, Droga Krzyżowa wokół bazyliki oraz Msza św. pod przewodnictwem biskupów kieleckich.

Specyfika miechowskiego sanktuarium łączy się z historią zakonu bożogrobców i zbudowaniem przez nich Grobu Bożego w bazylice. Jest on uznawany za najwierniejszą replikę jerozolimskiego grobu Bożego na świecie.

Historia bożogrobców rozpoczęła się w Jerozolimie w 1114 r. Głównym zadaniem zakonników była straż przy Grobie Chrystusa oraz opieka nad przybywającymi tu licznie pielgrzymami.

Osiedlając się w XII w. w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

Kościół pw. Grobu Pańskiego, nazywany „polską Jerozolimą”, szybko stał się zbyt mały. W latach 1235–1293 zbudowano nowy romański kościół. Miechowska świątynia szybko stała się łącznikiem z Ziemią Świętą. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Odbudowany, ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom. Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił swój wygląd. Świątynia otrzymała barokowo–rokokowy wystrój.

15 lipca 1799, w rocznicę zdobycia Jerozolimy przez Krzyżowców w 1099 r. bp Tomasz Nowina Nowiński, przełożony bożogrobców i proboszcz miechowski, konsekrował świątynię.

Reklama

W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: 3 listopada 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej, a w 1997 r. bp kielecki Kazimierz Ryczan erygował Miechowską Kapitułę Kolegiacką.

Obecnie Miechów jest ponownie siedzibą zakonu bożogrobców. Dzisiaj jest to stowarzyszenie duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi. Zakon działa w ponad 40 krajach.

2015-04-21 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowa Pielgrzymka do św. Ojca Pio – Dzień 7.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Pod patronatem Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Narodowa Pielgrzymka do św. Ojca Pio.

Siódmy dzień wędrówki rozpoczęliśmy wcześniej. Do pokonania mieliśmy dużo kilometrów. Jechaliśmy z San Giovanni Rotondo do Lanciano, miejsca w którym dokonał się jeden z najbardziej znanych Cudów Eucharystycznych. Tu zwiedziliśmy miejscową katedrę, skąd przeszliśmy do Sanktuarium Cudu Eucharystycznego, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Na Mszy św. spotkało się wiele grup z Polski. To symboliczne, że Jezus zgromadził Polaków przy stole Eucharystii. To wypełnienie słów św. Jana Pawła II, który wołał: Ziemio Polska, ziemio ojczysta, zjednocz się przy Chrystusowej Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję