Reklama

Niedziela Lubelska

Muzyka i pamięć

W wakacyjne środy kościół Świętej Rodziny w Lublinie rozbrzmiewa muzyką.

Niedziela lubelska 27/2021, str. I

[ TEMATY ]

koncert

Ks. Piotr Iracki

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Robert Grudzień

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Robert Grudzień

Z inspiracji Roberta Grudnia od 25 lat w papieskiej świątyni odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby. Muzyce, nie tylko organowej, zawsze towarzyszy pogłębiona refleksja. Myśli św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i innych Polaków wpisanych w nurt historii ojczyzny, budzą w sercach wdzięczność i mobilizują do życia na miarę wielkich i świętych ludzi.

Reklama

Myślą przewodnią tegorocznej, jubileuszowej edycji, są słowa: „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – Kard. Stefan Wyszyński”. Jak przypomina Robert Grudzień, rok 2021 to długo wyczekiwana beatyfikacja sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego w roku dwóch ważnych rocznic z nim związanych: 120. urodzin i 40. śmierci. – Czuję się zaszczycony, mogąc poprzez sztukę uhonorować Prymasa Tysiąclecia. Jego życie to doświadczenie dwóch wojen światowych, zagrożenia bolszewizmem odpartego w 1920 r. i konieczność zmierzenia się z wyniszczającą ideologią komunizmu. Dla ludzi wychowanych w domach katolickich, ale bombardowanych ateizmem w szkole i w życiu publicznym, był drogowskazem ukazującym właściwy kierunek w świecie, gdzie tak łatwo było zabłądzić. To Prymas Tysiąclecia i jego uczeń kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, ukształtowali moje pokolenie – podkreśla Robert Grudzień.

Artystyczny projekt „Bo siła naszej wiary...” to cykl koncertów słowno-muzycznych, do udziału w których zaproszenie przyjęły gwiazdy polskich scen muzycznych i teatralnych, m.in. Bogdan Kierejsza, Karol Lizak, Maciej Miecznikowski, Olga Bończyk, Georgij Agratina, Maciej Zakościelny, Jakub Gąska i Dariusz Kowalski. W letnie wieczory zaprezentowane zostaną autorskie programy, którym przyświecać będą hasła: „Dla nas po Bogu największa miłość to Polska”, „Głos nadziei”, „Zapiski więzienne” czy „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”. Interesująco zapowiadają się koncerty z udziałem Scholi „Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński” czy Chóru Ziemi Włodawskiej.

Ćwierć wieku festiwalu pokazało, że warto wakacyjne wieczory zarezerwować na spotkania z muzyką. Koncerty od 7 lipca do 25 sierpnia odbywać się będą we wszystkie środy. Początek o godz. 19.00; wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny na www.rodzina.lublin.pl .

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia Artystyczna z udziałem Piotra Lempy

[ TEMATY ]

koncert

kolęda

Anna Wyszyńska

W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbyła się 13 grudnia Wigilia Artystyczna połączona z koncertem kolęd. Kolędy i bożonarodzeniowe pieśni śpiewał i do wspólnego śpiewania zapraszał Piotr Lempa – bas, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, Royal Academy of Music w Londynie oraz International Academy of Voice w Cardiff. Dyrektor MGS Anna Paleczek-Szumlas przedstawiając gościa powiedziała, że poznała go dwa lata temu podczas bożonarodzeniowego koncertu charytatywnego w Domu Pomocy Społecznej i od tamtego czasu starała się zaprosić go do Galerii.

Piotr Lempa, rodem z Dobrodzienia, ma silne związki z Częstochową, bowiem jego droga na światowe sceny rozpoczęła się w Akademickim Chórze Politechniki Częstochowskiej Collegium Cantorum, z którym występował w latach 1996-2000 w Polsce oraz w wielu krajach Europy, Azji i w USA. Piotr Lempa, zanim rozpoczął studia w akademiach muzycznych, ukończył Wydział Zarządzania i Marketingu Politechniki Częstochowskiej. Jako solista wystąpił na I roku studiów w Requiem Wolfganga A. Mozarta w Katedrze Lubelskiej. Na scenie operowej wystąpił na III roku studiów w „Weselu Figara” W. A. Mozarta w Operze Bałtyckiej. Od tej pory regularnie kreuje partie basowe na scenach oper w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Polsce i we Włoszech. W 2001 r. wystąpił z solowymi koncertami m. in. w Nowym Jorku dla uczczenia ofiar World Trade Center. Z orkiestrą Sinfonia Varsovia wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku na koncercie upamiętniającym Ignacego Jana Paderewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję