Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pamięć o nowym błogosławionym

Archidiecezja Kult „Kardynała Szczecińskiego” pozostaje wciąż żywy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, zarówno przez jego nauczanie, ale także przez miejsca pamięci.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2021, str. II

[ TEMATY ]

pomnik

Dajana Kurantowicz

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance

Jemu poświęcone zostały np.: dwie tablice – w katedrze szczecińskiej (odsłonięta 28 maja 1991 r.) i na ścianie świątyni św. Andrzeja Boboli w Szczecinie (odsłonięta 8 grudnia 2001 r.), pomnik przy bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie 24 czerwca 2001 r. (odsłonił go abp Zygmunt Kamiński) i w Kobylance (9 czerwca 2018 r. odsłonił go abp Jan Pawłowski); tutejsza parafia św. Antoniego, 18 września zostanie podniesiona do godności sanktuarium. Również odbudowany kościół filialny w Chominie w parafii Macierzyństwa NMP w Benicach otrzyma wezwanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W Szczecinie od 1981 r. dawna ul. Wielka nosi nazwę kard. Stefana Wyszyńskiego.

W bazylice św. Jana Chrzciciela (od 30 listopada 2012 r.) w transepcie wschodnim znajduje się epitafium z wizerunkiem twarzy bł. Stefana Wyszyńskiego, a pod nim słowa prymasa wypowiedziane w Krakowie 12 maja 1974 r.: „Dla nas po Bogu największa miłość to Polska”; wewnątrz niego została umieszczona purpurowa piuska kardynalska – dar Instytutu Prymasowskiego. W bazylice króluje także Wizerunek Matki Bożej Zwycięskiej (jeden z trzech w Polsce namalowany przez prof. Leonarda Torwita) uroczyście koronowany 13 października 2018 r. przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a osobiście przekazany Szczecinowi przez Prymasa Tysiąclecia.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mering: chcą pozbawić pomnik Jana Pawła II znaku, który stoi u początku Europy

[ TEMATY ]

pomnik

www.coeurdebretagne.com

- Chcą pozbawić pomnik Ojca Świętego tego znaku, który stoi u początku Europy – powiedział biskup włocławski, Wiesław Mering podczas Mszy św. sprawowanej wczoraj w Malanowie w Wielkopolsce. Odniósł się w ten sposób do decyzji francuskiej Rady Stanu, która nakazała usunięcie krzyża z pomnika św. Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii.

"To żadna odkrywcza myśl, że Europa wyrosła na chrześcijańskiej glebie, że Europa to jest chrześcijaństwo, to jest rzymskie prawo, to jest grecka kultura. I dzisiaj chce się pozbawić pomnik Ojca Świętego tego, co jest samą istotą chrześcijaństwa" - powiedział biskup podczas Mszy św. transmitowanej w TVP Polonia.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję