Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wolin

Dziękczynienie za beatyfikację

Szczególne modlitwy odbyły się w dekanacie wolińskim w miejscach, które przed niemal 70 laty uświęcił swoją obecnością Prymas Tysiąclecia.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 40/2021, str. III

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

dziękczynienie

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Ks. Marcin Miczkuła

Obraz jest darem wspólnoty Żywego Różańca

Obraz jest darem wspólnoty Żywego Różańca

Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński pierwszą swoją podróż na Pomorze Zachodnie odbył na przełomie maja i kwietnia 1952 r. Odwiedził wówczas parafie w dekanacie wolińskim: Ładzin i Wolin. Spotykał się z mieszkańcami, udzielał sakramentu bierzmowania, rozmawiał z kapłanami, a przede wszystkim podtrzymywał na duchu ludność umęczoną przez wojnę i wyczerpaną powojenną odbudową.

W parafii dziekańskiej w Wolinie ks. kan. Leszek Konieczny podczas Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację kard. Wyszyńskiego, poświęcił obraz błogosławionego, który zawisł w wolińskiej kolegiacie jako dar wspólnoty Żywego Różańca. Procesja z darami ofiarnymi przygotowanymi przez młodzież, wyrażała wdzięczność za osobę Prymasa Tysiąclecia. Młodzież ze szkoły podstawowej w Wolinie złożyła w darach nagrane przez siebie słuchowisko z tekstami nowych błogosławionych, które zostaną w pierwszy piątek miesiąca zaniesione przez kapłanów chorym w wolińskiej parafii. Uczniowie szkoły podstawowej w Dargobądzu przygotowali obrazki z podobizną bł. kard. Wyszyńskiego i z modlitwą w intencji uwięzionych, natomiast młodzież ze szkoły podstawowej w Troszynie przyniosła w darach modlitwy płynące z ich serc, które zostaną przesłane na Jasną Górę, miejsca, które szczególnie ukochał Prymas Tysiąclecia. Po Eucharystii można było zapoznać się z bogatym życiorysem kard. Stefana Wyszyńskiego na ekspozycji przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Szczególne dziękczynnie odbyło się również w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie. Ksiądz proboszcz Adam Krzykała poświęcił zawieszone na pamiątkę wrześniowej beatyfikacji obrazy z wizerunkami bł. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Wizerunek Prymasa Tysiąclecia został zawieszony tuż przy ambonie, z której przed 70 laty przemawiał do wiernych. Błogosławiony kard. Stefanie Wyszyński oraz bł. matko Elżbieto Różo Czacka módlcie się za nami!

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szedł wiernie śladami Jezusa

Jego wrogowie potrzebowali bardzo dużo czasu, aby zorientować się, że z nim nie można wygrać, bo jest osobą, która na co dzień żyje Bogiem i przesłaniem Ewangelii – mówił o kard. Stefanie Wyszyńskim w homilii w archikatedrze warszawskiej ks. prał. Bogdan Bartołd.

W czasie wieczornej Mszy św., jak każdego 28. dnia miesiąca, modlono się o dobre owoce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. W koncelebrowanej Eucharystii uczestniczyły członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Rycerze Jana Pawła II, przedstawiciele Archikonfraterni Literackiej oraz wiele osób, które co miesiąc wytrwale przychodzą prosić Boga o dar rychłej beatyfikacji kard. Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję