Reklama

Niedziela Kielecka

Czuły jak Józef, czyli jaki?

Czwartek, wieczór, niewielki drewniany kościółek w Mójczy. Zgromadzona grupa młodzieży i księży ledwo się w nim mieści. Co tu robią wieczorem? Przyprowadził ich tutaj św. Józef – patron tego roku, by modlić się Nowenną Młodych.

Niedziela kielecka 41/2021, str. VI

[ TEMATY ]

nowenna

młodzież

K.D.

Uczestnicy spotkania w kościele w Mójczy

Uczestnicy spotkania w kościele w Mójczy

Z młodzieżą modlą się również uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej. Mszy św. przewodniczy ks. Marek Blady – dyrektor pielgrzymki kieleckiej. Homilię głosi ks. Dariusz Węgrzyn, moderator RCS. „Czułość nie tyle jest uczuciem, ale jest bardzo konkretną postawą która podnosi, dotyka, leczy” – mówi. – Można być bardzo wrażliwym i w pewnym momencie nieczułym. Z powodu lęku jesteśmy w stanie czynić rzeczy złe (...) a grzech zawsze wprowadza niepokój, nie pozwala żyć i kochać – zaznacza. Mówi, że to Bóg przywraca pokój serca i czystość serca. – Jezus nas tutaj gromadzi i mówi do nas: „Nie bój się, bo jestem łaskawy, jestem pełen miłosierdzia, choćby dotknęły cię grzechy największe, to się nie bój, przychodzisz do mnie”.

Rozważania o czułości ks. Grzegorz Stachura – głoszący konferencję do młodych w Mójczy – kieruje na nowe tory.

Klucz do czułości

Do zrozumienia tematu potrzebne są słowa papieża Franciszka z listu Patris corde, że „Bóg czule wyprowadza dobro z naszych słabości” – wyjaśnia. Potem pokazuje „drogę czułego spojrzenia Boga na świat poprzez posyłanie na przestrzeni dziejów Kościołowi Józefów”, którzy w różnych okolicznościach społecznych podejmowali dzieła duszpasterskie i ewangelizacyjne. Będąc narzędziami Bożej czułości, wspierali chorych, ubogich, bezdomnych, organizowali szkoły do ubogich dzieci, duszpasterstwa dla marynarzy i żołnierzy, ratowali zarażonych tyfusem. Przez ich radykalną świętość życia, budowanie struktur, poświęcenie i zarazem mocne stąpanie po ziemi, Bóg okazywał czułość. Dziś Ci Józefowie czczeni są jako święci i błogosławieni. Ta jak mówi ks. Stachura – „geografia św. Józefów” rozpoczyna się w XVI wieku, trwa poprzez XX wiek i wiedzie przez Hiszpanię, Włochy i Polskę – ze św. Józefem Pelczarem, św. Józefem Bilczewskim, bł. Józefem Pawłowskim. Ks. Stachura nakreślił charakterystyczny rys każdej postaci. Jedyną świętą w tym panteonie była Józefina Bachita – pięć razy sprzedawana w niewolę.

Reklama

Tłumaczył, na czym polega metoda czułości Bożej wobec ludzkości, a przez Niego czułości św. Józefa. Prawdziwa czułość jest mocnym stąpaniem po ziemi, niesieniem nadziei do tych którzy ją zgubili. Metoda Bożej czułości to prawda i dobro. Prawda o naszych słabościach powiedziana z miłością. Mówił do młodych, że Pan Bóg realizuje historię zbawienia przez imię Józef i łączącą się z nim konkretną duchowość. Każdy z tych świętych Józefów traktował swoje imię jako zobowiązanie. „Św. Józef potrzebny jest nam teraz, w czasach kryzysu naszego świata. Powinniśmy sobie wziąć do serca jego twarde stąpanie po ziemi i słuchanie woli Bożej” – zachęcał.

Nowenna trwa

Pomysłów na ten wieczór pewnie młodym nie brakowało, ale wybrali. – Uwielbiam te wieczory i ten klimat modlitwy – mówi Dominika Krzemińska z RCS. Cieszę się, że możemy jako Ruch zapraszać inne wspólnoty młodych z diecezji i wspólnie modlić się o czystość serca za pośrednictwem św. Józefa. W czasie adoracji można przemyśleć swoje życie, wyciszyć się. Dzisiejsza konferencja z kolei uświadomiła mi, że Bóg posyła świętych Józefów do Kościoła w najcięższych momentach – mówiła.

Adoracja trwa do późnego wieczora. Każdy pielgrzymuje do Józefa ze swoją intencją w sercu, którą przynosi na Nowennę i do tego właśnie zachęca ks. Dariusz Węgrzyn – inicjator spotkań, które organizowane są w parafiach św. Józefa. Następne odbędzie się w Zagnańsku w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna za Francję przed wyborami

[ TEMATY ]

nowenna

Francja

TTLmedia/Fotolia

Francja przygotowuje się do wyborów prezydenckich. Do pierwszego głosowania pozostało 9 tygodni. Tamtejsi katolicy ogłosili z tej okazji nowennę za swój kraj.

Centrum tej inicjatywy jest sanktuarium maryjne w Ile-Bouchard, gdzie w 1947 r. objawiła się Matka Boża, by prosić małe dzieci o modlitwę za Francję.

CZYTAJ DALEJ

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowieństwo

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Już na wstępie Franciszek zaznaczył, że osoby duchowne są powołane do służenia ludowi jako świadkowie Bożej miłości. Bóg jest bowiem Bogiem współczucia i zapewnia, że nigdy nie pozostawia nas samymi, że zawsze jest u naszego boku, jako ostoja i siła w trudnościach. „Jesteście powołani, by wspierać pielgrzymowanie wspólnoty i towarzyszyć jej w wierze na spotkanie Tego, który już idzie obok nas” – podkreślił papież. Dodał, że są też oni powołani do dzielenia się z innymi radością wyzwalającego spotkania z Jezusem. „Jest to misja bycia znakiem obecności Chrystusa, Jego bezwarunkowej miłości, przebaczenia, poprzez które chce nas pojednać między sobą, współczucia, w którym pragnie zatroszczyć się o ubogich. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję