Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Apostołowie Medalika

Członkowie Stowarzyszenia Cudownego Medalika – Apostolatu Maryjnego (AM) z okręgów wiślańskiego i skoczowskiego uczestniczyli w okręgowym dniu skupienia.

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

dzień skupienia

Apostolat Maryjny

Monika Jaworska/Niedziela

Uczestnicy okręgowego dnia skupienia

Uczestnicy okręgowego dnia skupienia

Spotkanie odbyło się w parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie, która 10 października przeżywała odpust. Mszę św. dla członków wspólnoty celebrował okręgowy opiekun AM ks. Zbigniew Macura. Kapłan wygłosił również konferencję, w której zwrócił uwagę na życie apostolatem w czasach pandemicznych. Zauważył, że skutki czasu zamętu są już zauważalne w życiu osobistym i społecznym. Przejawiają się we wzroście niepokoju, lęków, agresji, podziałów, depresji i uzależnień. Są też widoczne w życiu duchowym w postaci dezorientacji, zniechęcenia lub zobojętnienia ze względu na ograniczenia. Ważne jest więc, żeby być blisko Pana Jezusa i wyjść z izolacji, co może przejawiać się w trosce choćby za jedną osobę, odbudowaniu więzi rodzinnych i wspólnotowych przez kontakty i rozmowy.

Pod Matczyną opieką

W życiu uczestników spotkania Matka Boża zajmuje ważne miejsce. Krystyna Macura z okręgu wiślańskiego wyniosła miłość do Maryi z domu, od mamy. – Maryja zawsze prowadzi do Jezusa. Przez całe życie uczy mnie, jak mam Go kochać – mówi p. Krystyna. Barbara Chruszcz z Kisielowa podkreśla, że gdy za wstawiennictwem Matki Bożej została uzdrowiona, postanowiła że będzie Jej służyć jak najlepiej. – Już 18 lat działam w AM. Jeszcze przed wybuchem pandemii zaprosiłam apostołki na urodziny do mojego ogrodu. Tak się im to spodobało, że i one zaczęły zapraszać do siebie. To był błogosławiony i radosny czas. W pandemii składamy sobie życzenia pod kościołem ufając, że uda się do tego wrócić – mówi p. Barbara.

Moderator na okręg żywiecki Jadwiga Wróbel z Jeleśni wspomina, że gdy była dzieckiem, jej tata przyniósł do domu figurę Maryi. Wtedy zapragnęła służyć Matce Bożej. Udało się to zrealizować, gdy za zachętą siostry zgodziła się poprowadzić w Jeleśni apostolat. 23 października wspólnota ta świętowała 25-lecie istnienia. Gdy powstał apostolat w Jeleśni, p. Jadwiga zapraszała sąsiadów. Jeden z nich, Stanisław, pił i prześladował rodzinę. Miał też chore uszy i czekała go operacja. – Dałam mu Cudowny Medalik i obiecałam modlitwę. W niedługim czasie przestał pić, nie uczestnicząc w żadnych terapiach. Choroba uszu też zniknęła – bez operacji. Matka Boża mu to uprosiła – daje świadectwo Jadwiga Wróbel. Stanisława Boryś z Drogomyśla wstąpiła do wspólnoty 28 lat temu, na wiosnę, a na jesień podjęła się wyhaftować sztandar dla AM. – W listopadzie zachorowała moja córka na białaczkę. Haftowałam, płakałam, ale Matka Boża była cały czas ze mną. Wszystko skończyło się dobrze – mówi p. Stanisława. – Mój syn spadł z klifu w Tunezji. Dzięki orędownictwu Maryi przeżył, widzi, słyszy i chodzi, co po ludzku było niemożliwe – zaznacza Maria Branny z Zebrzydowic. – Cuda się dzieją, gdy włączamy w modlitwę różańcową członków rodziny – dodaje Anna Szymala z Bielowicka.

Rozmodleni i zaangażowani

Apostołowie chętnie angażują się w życie parafii. Moderator okręgowa na okręg skoczowski Maria Kisiała wspomina, że na rekolekcjach w Częstochowie uroczyście się przyjęła do AM i teraz stara się służyć Maryi jak najlepiej – w rodzinie i w parafii. – Nasze spotkania są ładowaniem akumulatorów, by iść dalej. W naszej parafii był głód wspólnoty, w której ludzie mogliby się razem modlić i wspierać. W 1996 r. powstał AM, którego zostałam przewodniczącą. Naszym głównym zadaniem jest omadlanie bieżących problemów parafii – mówi Maria Branny. Przewodnicząca AM w Pogórzu Maryla Nowak podkreśla, że modlą się, uczestniczą w nabożeństwach i angażują się w przygotowanie dorocznych Dni Skupienia dla AM. – My również czynnie włączamy się w życie wspólnotowe parafii i skupiamy się na formacji, korzystając z poszerzonych materiałów i wpisując tam intencje do omodlenia – zaznacza Bogusława Raszka z Bierów. W Simoradzu AM tworzy 2-osobowa grupa apostołek. Jak zaznacza jedna z nich, Elżbieta Brachaczek, starają się jak mogą, służyć parafii. Diecezjalna moderator AM Urszula Raszka podkreśla, że dziś nie ma co liczyć na tłumy i trzeba pielęgnować każdą, także najmniejszą grupę. Nawet jeśli w parafii będzie chętna jedna osoba, czy dwie, to apostołowie będą przyjeżdżać i formować takie osoby.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddani Maryi. 13. Pompejański Dzień Skupienia

[ TEMATY ]

dzień skupienia

nowenna pompejańska

Matka Boża Pompejańska

Monika Jaworska

Czas podziękowań na zakończenie Mszy św.

Czas podziękowań na zakończenie Mszy św.

Uczestnicy pompejańskiego dnia skupienia usłyszeli, jak ważne jest oddanie się Maryi.

13. Pompejański Dzień Skupienia Czcicieli Matki Bożej Królowej Różańca św. z Pompejów odbył się w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli wspólnot Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) zaangażowanych w krzewienie nowenny pompejańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję