Reklama

Niedziela Przemyska

A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga

Dekoracje związane ze świętami Bożego Narodzenia pomagają nam zobaczyć oczyma wyobraźni Maryję i Józefa, trwających przy betlejemskim żłóbku i adorujących małego Jezusa.

Słuchając słów Ewangelii i uczestnicząc w jasełkach, widzimy również innych ludzi, przybywających do Betlejem: pasterzy, Mędrców, a także ludzi dobrej woli, jak odnotowuje św. Łukasz. Okiem wyobraźni widzimy również wędrówkę Mędrców, którzy wyruszyli z dalekich krain, aby pokłonić się Jezusowi. Szli z pośpiechem i wypytywali po drodze o nowo narodzonego Króla, stając się przez to głosicielami Dobrej Nowiny. Wrócili do swoich domów i zajęć świadomi, że przeżyli coś niezwykłego. Ofiarując Dziecięciu swoje dary, otrzymali coś o wiele cenniejszego: pokój serca (Mt 2,1 – 2.9-12).

Czas Bożego Narodzenia zachęca nas do wniknięcia w wydarzenia, które nazywamy tajemnicą Wcielenia Syna Bożego. Bohaterowie tych wydarzeń inspirują nas do tego, abyśmy i my poszli ich śladami oraz przeanalizowali, co się wówczas rzeczywiście wydarzyło. Pasterze, oddawszy pokłon Jezusowi, wrócili, jak mówi święty Łukasz, aby opowiadać o tym, co widzieli i słyszeli. Podobnie Mędrcy: po oddaniu czci nowo narodzonemu Królowi, „inną drogą” powrócili do swoich domów.

W bieżącym roku duszpasterskim, który przeżywamy pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”, postawa aniołów, pasterzy, Mędrców i wszystkich, którzy poznali tajemnicę Bożego Narodzenia, a następnie dzielili się nią z innymi, jest wyjątkowo aktualna. To wielka zachęta dla nas wszystkich, abyśmy i my włączyli się w głoszenie prawdy o tym, że miłujący Bóg nie tylko posłał do nas swojego Syna, Księcia Pokoju, ale „stał się” jednym z nas. Mesjasz, Zbawiciel świata, przynosi pokój i zgodę każdemu człowiekowi i całemu światu.

Podobnie jak pasterze i Mędrcy, możemy spotkać Mesjasza: w słowie Bożym, w sakramentach, w bliźnich, których Pan Bóg postawił na drodze naszego życia. Owocem tych spotkań niech będzie pokój serca, który z radością nieśmy otaczającemu nas światu. Źródłem pokoju niech będzie dla nas każda Msza św., każda Komunia św., każda chwila adoracji Najświętszego Sakramentu. Umocnieni Ciałem Chrystusa, zgodnie z wezwaniem kapłana na zakończenie Mszy św., „idźmy w pokoju Chrystusa”.

Reklama

Wszystkim Czytelnikom Niedzieli życzę z całego serca, aby te święta były bardzo radosne oraz pełne życzliwości i pokoju, bo radość i pokój to szczególne dary przychodzącego Chrystusa.

Niech ziszczą się na nas wszystkich słowa Pisma Świętego, zapisane w Księdze Liczb, słowa niosące błogosławieństwo i łaskę: „Niech Pan wam błogosławi i strzeże, niech rozpromieni oblicze swe nad wami, niech was obdarzy łaską i niech was obdarzy pokojem (Lb 6, 24-26).

Szczęść Boże wszystkim w zbliżającym się nowym Roku Pańskim 2022.

Maryja, Królowa Pokoju, niech wyprasza pokój w naszych sercach, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie.

Z błogosławieństwem

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powrót w objęcia Chrystusa

Niedziela przemyska 8/2021, str. I

[ TEMATY ]

abp Adam Szal

List Pasterski

Archiwum Sióstr Sercanek

Św. Józef Sebastian Pelczar uczy nabożeństwa do Serca Pana Jezusa

Św. Józef Sebastian Pelczar uczy nabożeństwa do Serca Pana Jezusa

W drugim roku duszpasterskim poświęconym Eucharystii rozważamy hasło „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Wsłuchujemy się również w nauczanie bp. Pelczara.

Wczytując się w Słowo Boże

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję