Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W intencji pokoju na Ukrainie

Ze smutkiem cały świat obserwuje zmagania o wolność i suwerenność narodu ukraińskiego. Eskalacja poczynań militarnych, aneksja Donbasu i Ługiańska trwożą cały świat.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 10/2022, str. V

[ TEMATY ]

wojna

inwazja na Ukrainę

Archiwum Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia

Pielgrzymi z Ikoną Częstochowską w Bełzu na Ukrainie

Pielgrzymi z Ikoną Częstochowską w Bełzu na Ukrainie

Jako ludzie wiary i zaufania Opatrzności Bożej powierzamy kwestię pokoju w modlitwie i konkretnych postawach. Jedną z nich jest inicjatywa Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia, Bractwa Więziennego oraz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie.

Wspólnota „Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia” jest nam znana z błogosławionych inicjatyw, które przez dwa wątki: wytrwałą i ufną modlitwę oraz nieustanne piesze pielgrzymowanie, zmieniać mają ludzkie serca i oblicze ziemi.

Wymiar pierwszy

Jak czytamy w liście abp. Andrzeja Dzięgi: „W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją zagrożenia wojną na Ukrainie, niektóre środowiska wiernych w tym szczególnie Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia, Duchowi Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia, Bractwo Więzienne oraz wybrane osoby odbywające kary pozbawienia wolności, postanowiły odbyć Duchową Pielgrzymkę określoną jako „Nowenna Różańcowa z Niepokalaną w intencji Pokoju na Ukrainie”. Błogosławieństwo metropolity szczecińsko-kamieńskiego umocniło wszystkich do konkretnego wyruszenia na trasę podwójnego pielgrzymowania. Pierwszy jego wymiar rozpoczął się 2 lutego, kiedy to w świętym znaku Częstochowskiej Ikony Matka Boża dotarła do miasta Bełz na Ukrainie.

Latem 2021 r. proboszcz parafii ks. Grzegorz Legutko poprosił Romana Ziembę, najbardziej wytrwałego Pielgrzyma Miłosierdzia o napisanie tej ikony. Gdy wraz z ks. Grzegorzem Legutko i Leszkiem Podoleckim – apostołem więźniów i Pielgrzymów Miłosierdzia oraz prowadzącym schronisko w Świnoujściu postanowiono wesprzeć Ukrainę, ikona ta wraz z grupą pielgrzymów dojechała do Bełza, gdzie 650 lat temu podobna Ikona Maryi została zraniona strzałą tatarską. Po Bełzie ikona nawiedziła także Lwów, gdzie została wprowadzona do miejscowej katedry i umocniona błogosławieństwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Z wiadomych względów niemożliwe było standardowe pielgrzymowanie przez całą Ukrainę, dlatego ikona powróciła do kościoła w Wojcieszynie.

Reklama

Wymiar drugi

W swoim zamyśle miał on duchowo opleść całą Ukrainę przez modlitwę wiernych skupionych wokół grupy pielgrzymów a także, i to jest głęboki wymiar tego daru, przez więźniów osadzonych w zakładach karnych. Stworzono symbolicznych dwanaście tras dodając im patronów świętych czy błogosławionych i wyznaczając konkretne osoby do modlitwy, które przez odmówienie czterech części Różańca miały symbolizować przejście tylu km, ile liczą poszczególne tajemnice różańcowe. Warto więc dostrzec etapy różańcowej, nowennowej trasy: 1. Bełz – Chust (patronat – MB Częstochowska, modlitwa Romana Ziemby; 2. Chust – Mochylów Podolski (MB Fatimska, Elżbieta Markel); 3. Mochylów Podolski – Arcyz (MB Szkaplerzna, Rafał Jełkaszew); 4. Arcyz – Kobewle (św. Jan Paweł II, Józef Proszowicki), 5. Kobewle – Rozdolne (św. Andrzej Bobola, Leszek Podolecki), 6. Rozdolne – Teodozja (św. Olga Kijowska, Anna Szpic); 7. Teodozja – Melitopol (św. Włodzimierz Wielki, Grzegorz Gryniewicz); 8. Melitopol – Biłowodśk (bł bp Mikołaj Czarnecki, Grzegorz Chlebowski); 9. Biłowodśk – Pozhnya – (bł. bp Nykyta Budka, Mirosław Jakubowski; 10. Pozhnya – Ripky (bł. M. Elżbieta Czacka, Marcin Moszczyński); 11. Ripky – Perebrody (św. Hiacynta i Franciszek, Waldemar Szeląg); 12. Perebrody – Bełz (bł. Męczennicy z Podlasia, Przemysław Kamiński).

Ta niezwykle cenna inicjatywa jest również zachętą dla nas wszystkich aby trwać nieustannie na modlitwie o pokój na całym świecie a szczególnie uwzględniając tak nam zawsze bliski naród ukraiński. Bądźmy więc piewcami pokoju, tak jak uczynili to Pielgrzymi Miłosierdzia wraz z ikoną z kościoła w Wojcieszynie.

2022-03-01 13:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: Niech już nie będzie więcej wojny!

[ TEMATY ]

wojna

Monika Jaworska

- Niech już nie będzie więcej wojny, złej przygody, z której nie ma odwrotu. Niech już nie będzie więcej wojny, kłębowiska walki i przemocy – apelował abp Skworc pod budynkiem dawnej gliwickiej radiostacji w niedzielę 31 sierpnia wieczorem, gdzie zgromadzili się duchowni, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz pobliscy mieszkańcy. Siedemdziesiąt pięć lat temu w tym miejscu hitlerowska prowokacja zapoczątkowała II Wojnę Światową.

- Pragniemy jedną myślą, jednym sercem modlić się o dar pokoju – zaapelował abp Skworc ze sceny pod wieżą radiostacji, na której przebywali również: reprezentujący Kościół ewangelicko-augsburski bp elekt Marian Niemiec, ordynariusz diecezji Görlitz bp Wolfgang Ipolt oraz rabin Joshua Ellis z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję