Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Zaćma bez tajemnic

O zaćmie, jej objawach i skutkach mówi lek. med. Alicja Bawor, okulistka. Operacja to z reguły jedyna skuteczna metoda leczenia zaćmy, która w miarę postępu choroby może doprowadzić do poważnych zaburzeń widzenia.

Niedziela Ogólnopolska 11/2022, str. 48

[ TEMATY ]

zaćma

Adobe.Stock

Anna Wyszyńska: Jaki jest mechanizm powstawania zaćmy?

Lek. med. Alicja Bawor: Zaćma to choroba soczewki oka, do której dochodzi w wyniku zaburzeń metabolizmu tej soczewki, co prowadzi do częściowego lub całkowitego jej zmętnienia. Ten proces postępuje powoli. Zaćma zdarza się u młodych osób, ale najczęściej występuje u seniorów i mocno utrudnia im życie. Jest związana z wiekiem, chociaż może być też powikłaniem wynikającym z innych chorób, np. cukrzycy lub chorób tarczycy, może być też związana z długotrwałym leczeniem sterydami.

Jakie są objawy?

Podstawowym objawem jest pogorszenie widzenia, zarówno na dalszą, jak i na bliższą odległość. Pacjenci mówią, że widzą jak „przez mgłę” albo „przez brudną szybę”, mają trudności w rozpoznaniu barw. Objawy te są sygnałem do wizyty u okulisty. Lekarz po zebraniu wywiadu i sprawdzeniu ostrości wzroku pacjenta, zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe i zbada stan przedniego oraz tylnego odcinka oczu przy pomocy specjalistycznej aparatury. Dopiero na podstawie tych badań będzie mógł postawić diagnozę. Pogorszenie widzenia nie musi być objawem zaćmy, może się wiązać także z innymi chorobami oczu.

Jakie są metody leczenia zaćmy?

W początkowym stadium można podawać preparaty farmakologiczne w postaci kropli do oczu. Zalecana jest również dieta bogata w witaminy, które mają wpływ na metabolizm soczewki, np. witamina B2. Nie ma jednak możliwości odwrócenia zmętnień, które powstały w soczewce. Definitywnym sposobem leczenia zaćmy jest operacja, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu soczewki sztucznej. Obecnie pacjenci są operowani w warunkach chirurgii krótkoterminowej. Spędzają w szpitalu kilka godzin, a sam zabieg, wykonywany zwykle w znieczuleniu miejscowym, trwa ok. 20 min. Pacjent zgłaszający się na operację musi mieć wyniki badań laboratoryjnych i zgodę lekarza POZ na wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Operację poprzedza też wizyta kwalifikacyjna, podczas której przeprowadzana jest pogłębiona diagnostyka, ustala się rodzaj wszczepianych soczewek i określa ich parametry. Warto jeszcze przed wizytą przemyśleć sprawę doboru soczewek. Soczewki podstawowe, które są refundowane przez NFZ, sprawdzają się przy patrzeniu na jedną odległość – do bliży lub do dali. Są również inne rodzaje soczewek, o różnych parametrach. Trudno jest je omówić w sposób skrótowy, ale warto poprosić o informacje w placówce, gdzie będzie wykonywany zabieg, bo to jest bardzo ważna decyzja. Takie soczewki są wszczepiane na zasadach komercyjnych.

Reklama

Jakich zasad pacjent musi przestrzegać po operacji?

Po operacji pacjent ma zakładany opatrunek na oku, który podczas badania kontrolnego w dniu następnym jest usuwany. Pacjent musi dbać o reżim sanitarny, stosować kilka razy dziennie zalecone krople. Siatkówka jest w tym okresie bardzo wrażliwa, a ostre światło jest czynnikiem szkodliwym, dlatego zalecane jest unikanie go i używanie okularów przeciwsłonecznych. Nie wolno też dotykać operowanego oka, korzystać z basenu i sauny, wykonywać makijażu itp. Ważne jest unikanie wysiłku fizycznyego, bo chociaż po operacji pacjent czuje się dobrze i szybko wraca do codziennych obowiązków, to jednak na powrót do pełnej aktywności, zwłaszcza tej związanej z dużym wysiłkiem, trzeba poczekać kilka miesięcy.

Czy jest granica wieku, w którym można operować zaćmę?

Operuje się pacjentów w młodym wieku, jak i tych, którzy mają 100 i więcej lat. Najstarsza pacjentka, którą operowałam, miała 96 lat.

2022-03-08 13:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zobaczyć świat na nowo

O tym, jak wygrać z zaćmą, z dr. hab. n. med. Michałem Nowakiem, okulistą i dyrektorem ds. medycznych kliniki Provisus w Częstochowie, rozmawia Anna Janowska.

Anna Janowska: Duży sukces kliniki Provisus to operacja zaćmy u najstarszego pacjenta w Polsce. Jak czuje się pacjent?

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję