Reklama

Świat

Nie ma już nadziei - pozostała tylko wiara

„Jest to mój piąty rok od wybuchu wojny, mój czwarty rok jako przewodniczącego Caritas Syrii. Udzielam bez przerwy wywiadów itd., a mówiąc poważnie, mimo tego nie widzę aby miało to jakikolwiek wpływ na rzeczywistość" - powiedział z rezygnacją chaldejski biskup Aleppo, Antoine Audo. W rozmowie z Radiem Watykańskim biskup wyznał, że nie ma już nadziei na pokój w Syrii. Jemu osobiście pozostała tylko chrześcijańska wiara, która co raz jest mocno wstrząsana i niszczona.

[ TEMATY ]

Syria

wojna

www.episkopat.pl

Biskup podkreślił, że ludzie w Aleppo nie mają wiele możliwości aby zwracać uwagę opinii międzynarodowej na swoje dramatyczne położenie. „Co można zrobić? To nie jest akademickie pytanie ale takie, na które w końcu trzeba znaleźć odpowiedź!" - powiedział bp Audo.

Jego zdaniem Aleppo stoi obecnie przed alternatywą. Albo ulegnie zbrojnym grupom islamistów, które stale atakują i są coraz silniejsze albo znajdzie się polityczne rozwiązanie dla Aleppo i całej Syrii. "Wszystko jednak wskazuje jednoznacznie na wojnę a nie na polityczne rozwiązanie" - zaznaczył.

Reklama

Jego zdaniem wojna coraz bardziej zagraża istnieniu chrześcijaństwa w Syrii, zaś fatalne wzorce, znane z sąsiedniego Iraku, powtarzają się również w Syrii. „Wzrasta przemoc szczególnie w regionach chrześcijańskich. W takim i ja żyję" - zaznaczył duchowny. Przypomniał, że przed miesiącem, gdy prawosławni obchodzili Wielki Piątek, Suleimaniya, dzielnica całkowicie zamieszkała przez chrześcijan, została w nocy zbombardowana. Dziesiątki ludzi zginęło w swoich łóżkach, a całe domy popadły w ruinę. "Coś tak nieprawdopodobnego zdarzyło się w naszej dzielnicy pierwszy raz. Po tym ataku wielu chrześcijan uciekło w kierunku wybrzeża" - powiedział.

Także przed niespełna miesiącem uzbrojona grupa zaatakowała ludzi zgromadzonych na palcu Germanosa Farhata, noszącym imię znanego biskupa z przełomu XVII i XVIII w. na starym mieście, gdzie stoją trzy wielkie katedry: maronicka, greckokatolicka i ormiańsko-katolicka. Wszystkie trzy świątynie zostały prawie całkowicie zniszczone a biskupi musieli uciekać. "Dla nas jest to jasne przesłanie, które nam dano. Chrześcijanie muszą zwiewać z Aleppo!“ - powiedział bp Audo.

Jego zdaniem to Turcja daje ochronę islamskim rebeliantom i stanowi dla nich bezpieczne zaplecze. Ponadto są oni finansowani przez Arabie Saudyjską, która chce wzmocnić obecność sunnitów w regionach zdominowanych przez szyitów.

Reklama

"Chrześcijanie tylko przeszkadzają w tym śmiertelnym starciu dwóch islamskich frakcji" - podkreślił biskup i dodał: "To, że Turcja zaprzecza wsparciu jakiego udziela islamistom jest czystą propagandą". W rzeczywistości, stwierdził bp Audo, to tam tworzą się ugrupowania terrorystów, tam są one szkolone a pieniądze na to i broń płyną z Arabii Saudyjskiej i Kataru. "Nie można ulegać tej propagandzie, która motywowana jest politycznymi interesami" - podkreślił bp Audo.

Przed wybuchem wojny Aleppo było drugim co do wielkości miastem Syrii, i jak podkreślił biskup, "dumną metropolią". Teraz jest to szare, zrujnowane miasto, którego wszyscy mieszkańcy popadli w ubóstwo i walczą o przeżycie. Przed wybuchem wojny mieszkało w nim 150 tys. chrześcijan. Teraz pozostało ich już tylko 50 tys.

"Nie mamy już więcej sił aby tu pozostać, wytrwać czy stawiać opór. Na początku jeszcze żyliśmy pewną nadzieją, że znajdzie się jakieś rozwiązanie i dojdzie do pojednania ale to już dawno minęło. Sam nie znajduję podstaw do nadziei, ale pozostała mi wiara. Staram się trzymać mojej chrześcijańskiej wiary, która co raz jest mocno wstrząsana i niszczona“ - powiedział bp Audo.

2015-05-19 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afganistan: polscy żołnierze modlili się w intencji pokoju w Syrii

[ TEMATY ]

modlitwa

Syria

DPiMON

W dzieło, do którego wezwał Ojciec św. Franciszek, włączyli się również żołnierze XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie – powiedział KAI ks. ppłk Piotr Kowalczyk, kapelan kontyngentu. Żołnierze PKW Afganistan uczestniczyli w sobotę, o godzinie 21.30 (19.00 czasu polskiego) we Mszy św. w intencji pokoju, którą odprawił ks. Kowalczyk. Następnie wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, wypraszając łaskę pokoju dla Syrii, a także dla kraju, w którym aktualnie pełnią służbę jako „słudzy pokoju”. Ks. Kowalczyk podkreśla, że żołnierze podjęli także post w intencjach wskazanych przez Papieża.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję