Reklama

Niedziela Łódzka

Młodzi ludzie chcą być i działać w Kościele

Z ks. Maksymilianem Pyzikiem, duszpasterzem młodzieży w parafii Świętych Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim i odpowiedzialnym za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w archidiecezji łódzkiej, rozmawia ks. Paweł Gabara.

Niedziela łódzka 13/2022, str. IV

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum prywatne

Młodzież z KSM z ks. Maksymilianem

Młodzież z KSM z ks. Maksymilianem

Ks. Paweł Gabara: Jest Ksiądz odpowiedzialnym za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, proszę nam przybliżyć, czym zajmuje się KSM?

Ks. Maksymilian Pyzik: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza w swoich szeregach młodych ludzi i jego głównym zadaniem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne zaangażowanie ich w działalność lokalnego Kościoła. Przez formację młodzieży chcemy upowszechniać katolickie wartości i zasady we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

Mówi się dziś o kryzysie Kościoła, który przejawia się m.in w tym, że młodzież odrzuca wartości ewangeliczne? Czy podziela Ksiądz tę opinię?

Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia doprowadziły do tego, że dziś w naszych świątyniach jest dużo mniej wiernych niż dwa lata temu, w tym również i młodzieży. Jednakże wielu ludzi wraca do praktyk religijnych, zapewne spowodowane to jest również trwającą wojną na Ukrainie, ale ci co wracają spragnieni są relacji z Bogiem i wspólnotą – to dobry kierunek. Nadal niepokoją mnie natomiast ci młodzi ludzie, którzy np. po przyjęciu sakramentu bierzmowania, wypisują się z katechezy i rezygnują z praktykowania życia liturgicznego.

Czy według Księdza, młodzież jest dziś zainteresowana tym, co od strony duszpasterskiej proponuje jej Kościół?

Sobór Watykański II w swoim przesłaniu akcentował „jedność w różnorodności”… W myśl tych słów uważam, że w Kościele jest całe mnóstwo wspólnot, formacji, akcji ewangelizacyjnych etc., dzięki którym każdy z młodych ludzi znajdzie odpowiednią dla siebie drogę dojścia do Pana Boga. Różne drogi, ale jeden i ten sam cel. Jedyne, co trzeba, to tylko chcieć… i to jest chyba skała, o którą rozbija się dzisiaj statek, jakim płyną młodzi ludzie.

W ostatnim z listów pasterskich abp Grzegorz Ryś zachęcał, by wierni nie tylko byli w Kościele, ale i wzięli za niego odpowiedzialność? Pracuje Ksiądz w parafii w Aleksandrowie Łódzkim, czy wierni tej parafii, chcą i biorą odpowiedzialność za swoją wspólnotę?

Tak, jak najbardziej. Naszą wspólnotę parafialną, jak każdą, tworzą różni ludzie, ale pośród nich wielu jest takich, którzy bardzo licznie odczytują w swoich sercach potrzebę aktywnego tworzenia tej wspólnoty i brania za nią odpowiedzialności. Przykładów takiego działania jest wiele, np. u nas duża liczba rodziców włączyła się w regularną modlitwę za swoje dzieci. Bardzo aktywnie działają mężczyźni św. Józefa, Caritas parafialny, który przygotowuje liczne paczki dla biednych i potrzebujących, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i wiele innych grup.

Reklama

Jako duszpasterze, jaki macie pomysł na większe zaangażowanie wiernych w życie Kościoła?

Kiedyś Grammatik na płycie Nie ma skróconych dróg, śpiewał: „Nie otworzysz drzwi, dopóki nie otworzysz zasuw”. To chyba jest punkt wyjścia w kwestii pozyskiwania ludzi do współpracy w Kościele. Jako księża, w pierwszej kolejności musimy być otwarci na ludzi, bo inaczej zostaniemy sami. Od 14 lat pracuję z młodzieżą i widzę, że jeżeli chcesz młodego człowieka przyprowadzić do Jezusa, najpierw musisz nawiązać z nim relacje, czyli otworzyć się na niego, wysłuchać, zrozumieć i pozwolić mu działać. To są zasuwy, których musimy się pozbyć, by otworzyć drzwi Kościoła dla zaangażowania ludzi. Później już pójdzie z górki.

Jest Ksiądz jedną z osób przygotowująca wydarzenie ewangelizacyjne – Arena Młodych? Odbywa się ona w Łodzi kolejny raz, czy zatem te akcyjne spotkania przynoszą jakieś wymierne owoce religijne i duchowe?

Odpowiadając na to pytanie posłużę się analogią do piłki nożnej. Mecze w lidze są super. Dają piłkarzom i kibicom dużo radości. Podobnie jak dla uczestnika KSM-u cotygodniowe spotkania formacyjne. Jednakże gra w Lidze Mistrzów jest dla zespołu i jego fanów jak wisienka na torcie, która dostarcza sporo przeżyć, radości i przyciąga przed ekran nie tylko fanów piłki nożnej. Podobnie jest z akcją ewangelizacyjną pod nazwą Arena Młodych. Uświadamia ona młodym, jak wielu z nich żyje Bożym Duchem. Ponadto pozwala się im otworzyć na drugiego człowieka, daje możliwość manifestacji swojej wiary, dlatego jest nam wszystkim, czyli nie tylko młodzieży, niebywale potrzebna.

Zatem serdecznie zapraszam młodzież klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich, ich nauczycieli, katechetów, kapłanów do największej hali w Łodzi „Atlas Arena” na Arenę Młodych, która odbędzie się 30 i 31 marca.

Ks. Maksymilian Pyzik asystent diecezjalny KSM w archidiecezji łódzkiej, pracuje w parafii Świętych Archaniołów Gabriela, Rafała i Michała w Aleksandrowie Łódzkim.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Papieskie kremówki

10 października obchodziliśmy Dzień Papieski.

Z tej okazji przeprowadzone zostały zbiórki wspierające Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Oprócz tego w wielu parafiach odbyły się różne akcje, w które szczególnie angażowali się młodzi ludzie. W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze młodzież z KSM po Mszach świętych rozprowadzała papieskie kremówki. - Cały dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na wsparcie młodzieży z parafii - mówi wikariusz ks. Marcin Bobowicz.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję