Reklama

Niedziela Świdnicka

To nie jest zwykły grób

Wśród tegorocznych instalacji Grobów Pańskich w diecezji uwagę zwracała ta z parafii św. Mikołaja w Świebodzicach.

Niedziela świdnicka 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

Grób Pański

Parafia św. Mikołaja w Świebodzicach

„Chrystus jest dziś krzyżowany w uciekających przed bombami uchodźcach z dziećmi na rękach” – brzmiał napis umieszczony przy Grobie Pańskim

„Chrystus jest dziś krzyżowany w uciekających przed bombami uchodźcach z dziećmi na rękach” – brzmiał napis umieszczony przy Grobie Pańskim

O pomyśle, wykonaniu i reakcji wiernych rozmawialiśmy z ks. Grzegorzem Bandą, wikariuszem tej parafii.

Uwrażliwić parafian

– Tegoroczny Grób Pański koncentrował się naturalnie na Chrystusie i Jego męce, dlatego w centrum instalacji znajduje się Najświętszy Sakrament, na tle piety pędzla Williama Adolphe’a Bouguereau’a. Obok Jezusa spoczywającego w ramionach Maryi znalazły się wizerunki dzieci niesionych na rękach matek i żołnierzy ratujących się przed dramatem trwającej wojny na Ukrainie. Połączenie tych scen miało być jednoznacznie ukierunkowane na to, że Jezus cierpi dziś i umiera w tych wszystkich, którzy uciekają przed wojną oraz niewinnie cierpią i giną z powodu jej trwania. Miało to również uwrażliwić i zmotywować parafian do konkretnych czynów miłosierdzia wobec pokrzywdzonych przez trwającą wojnę, ponieważ to właśnie w nich jest obecny dziś nasz Pan – relacjonował wikariusz.

Dopełnieniem dekoracji były rekwizyty tworzące scenerię wyobrażającą wojenną rzeczywistość, takie jak worki z piaskiem, gruzy i cegły ze zniszczonych budynków. Wśród nich znalazły się również łuski nabojów i pocisków. Obok został zamieszczony cytat z homilii papieża Franciszka wygłoszonej w Niedzielę Palmową o Jezusie, który przybijany jest do krzyża w matkach, opłakujących śmierć swoich dzieci i mężów.

Zaangażowanie

Reklama

– Pomysł na tego typu instalację Bożego Grobu zrodził się w mojej głowie pod wpływem rozmów z uchodźcami wojennymi z Ukrainy, których gościmy zarówno na plebanii jak i w domach naszych parafian, a także pod wpływem pytań ze strony uczniów z liceum, gdzie prowadzę katechezę. Pytania te dotyczyły tego, gdzie w tym wszystkim jest Bóg, skoro pozwala na takie rzeczy. Dekoracja Bożego Grobu miała pomóc w odpowiedzi na te pytania – powiedział ks. Banda, wyjaśniając, że do budowy dekoracji wykorzystano materiały, znajdujące się na podwórku plebanii, które służyły do remontu domu parafialnego. – Na pewno będą jeszcze wykorzystane i nie trafią na śmietnik – dodał z uśmiechem, zaznaczając, że w budowę zaangażowało się kilka rodzin, a prace były wykonywane przez kilka dni, głównie po zakończonych nabożeństwach, czyli w późnych godzinach nocnych.

Reakcja wiernych

– Wiele osób podchodziło do mnie i dziękowało za to, że tegoroczna dekoracja jest tak bardzo wzruszająca, ale też mądra, aktualna, pomagająca w modlitwie i motywująca do konkretnych czynów miłości wobec uchodźców. Niektórzy zauważyli, że takie przedstawienie daje do zrozumienia, że historia Jezusa jest ciągle żywa we współczesnym świecie, a nie stanowi jedynie opowieści z zamierzchłej przeszłości – powiedział ks. Grzegorz, dodając, że jednym z mocno zaangażowanych w budowę grobu był dorosły katechumen, który w czasie Wigilii Paschalnej przyjął w miejscowym kościele sakramenty inicjacji chrześcijańskiej. – Było to dla niego wielkie przeżycie i z pewnością wzmocniło jego więź ze wspólnotą parafialną – podkreślił kapłan.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekspiacyjny charakter Grobu Bożego na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Grób Pański

Twitter/Jasna Góra

Przepraszamy Cię Matko! To wołanie stanowi tegoroczne motto Grobu Pańskiego na Jasnej Górze. W centrum znajduje się dużych rozmiarów krzyż, znak miłości i zwycięstwa. To kopia krzyża VI Światowych Dni Młodzieży, których 30. rocznicę w tym roku przeżywamy.

- Naszymi grzechami ranimy serce Jezusa. Matka nad tym nieustannie boleje, dlatego przepraszamy Ją za to wszystko, co dzieje się w naszej Ojczyźnie - podkreśla o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. Wylicza, że chodzi przede wszystkim o to, co dzieje się na naszych ulicach, z naszymi kościołami, z naszymi relacjami z drugim człowiekiem.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję