Reklama

Niedziela Podlaska

Od szkoły, ale nie od Boga

Poszczególne duszpasterstwa naszej diecezji przygotowały cały szereg wakacyjnych propozycji dla dzieci i młodzieży w taki sposób, by każdy, kto tylko zechce, znalazł coś dla siebie.

Niedziela podlaska 21/2022, str. IV

[ TEMATY ]

KSM

formacja

Archiwum KSM Diecezji Drohiczyńskiej

Szczególny czas formacji

Szczególny czas formacji

Wychować dziś młodzież. Dać im Boga, Jego doświadczenie przez osobiste spotkanie, odpoczynek, dar wspólnoty oraz na tyle, na ile jesteśmy w stanie, przez formację. To zadania, które wyznaczyli sobie duszpasterze młodzieży na tegoroczny czas odpoczynku od szkoły, ale nie od Boga. Przez: pielgrzymki piesze, rowerowe, wakacje z wartościami, czy te, których rodzice ubezpieczeni się KRUS-ie, przez formację w ramach Wspólnoty Ruchu Światło-Życie pragniemy przekazywać młodemu pokoleniu wartości ponadczasowe, dobrze spędzić z nimi czas i karmić Słowem, które rodzi wiarę.

Przeżyć Lednicę

W przeddzień wakacji, już 4 czerwca 2022 r. serdecznie zapraszamy na Pola Lednickie, na których po dwuletniej przerwie, odbędzie się XXVI Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 pod hasłem: „Na krańce świata”. Tegoroczne spotkanie poprowadzi charyzmatyczny duszpasterz, dominikanin o. Tomasz Nowak. U źródeł chrzcielnych Polski młodzież będzie modlić się, tańczyć i śpiewać na chwałę Bożą oraz prosić o pokój na Ukrainie i całym świecie. Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 to przede wszystkim spotkanie duchowe, którego pierwszym i głównym fundamentem jest Eucharystia.

Do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu warto przygotować się nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim… zrodzić w swoim sercu potrzebę pojednania się z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania. Podczas całego spotkania księża będą czekali na polu spowiedzi. Wielu spośród uczestników od lat mówi, że te „lednickie spowiedzi” są szczególne i wyjątkowe. Zadbać będziemy mogli o nasze serca i dusze.

Trzecim fundamentem Lednicy będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. To jeden z najbardziej wyjątkowych momentów. Muzyka… Cisza… Gra świateł… Jezus kroczący po Polach Lednickich w olbrzymiej monstrancji niesionej wzdłuż Drogi III Tysiąclecia, a potem błogosławieństwo spod Bramy-Ryby. To trzeba przeżyć. I na to wydarzenie serdecznie zapraszamy zarówno w imieniu wspólnoty lednickiej, jak i Katolickiego Stowarzyszania Młodzieży wraz z Duszpasterstwem Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Reklama

Zakosztować KSM-u

Kościół od zawsze stara się najlepiej wpisać w propozycje wakacyjnych wyjazdów i obozów wraz ze swoimi duszpasterzami i osobami świeckimi. Odpowiedzialni za jego młodą gałąź, od wielu lat organizujemy – jako KSM, obozy formacyjno-rekreacyjne, by czas odpoczynku był nie tylko momentem wypoczynku dla ciała, ale także nabrania nowych sił dla ducha, które będą miały za zadanie owocować przez cały rok szkolny i formacyjny.

Przykładem lat poprzednich, podczas tegorocznych wakacji, KSM pragnie zapewnić dzieciom i młodzieży z terenu diecezji drohiczyńskiej dobre spędzenie wakacyjnego czasu w różnych miejscach zarówno w naszej diecezji, jak i w innych pięknych zakątkach naszej ojczyzny.

Do udziału w obozach organizowanych przez KSM DD przy współpracy z Funduszem Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników zaproszone są dzieci w wieku 5-16 lat, których jedno z rodziców jest w pełnym wymiarze ubezpieczone w KRUS. Obozy odbędą się w pierwszej połowie wakacji w malowniczej miejscowości Murzasichle i w dawnej stolicy Podlasia – Drohiczynie.

Wypoczynek przepełniony jest atrakcjami, wycieczkami, obcowaniem z przyrodą, grami i zabawami integracyjnymi, lecz najważniejszym punktem każdego dnia jest Eucharystia wraz z głoszonym słowem Bożym. Ponadto na każdy obóz przygotowany został program formacyjny, który realizowany jest w codziennych konferencjach i kazaniach. Warto zauważyć, że na każdym obozie organizowanym prze KSM DD obecny jest kapłan, który czuwa nad formacyjnym przebiegiem wypoczynku.

„Wakacje z Wartościami” są kolejną propozycją dla młodych na ciekawe spędzenie wolnego od zajęć szkolnych czasu. Podczas siedmiodniowego pobytu w górach uczestnicy zapoznają się z tatrzańską przyrodą, odwiedzą ważne sanktuaria i zapoznają się z historią Podhala.

Reklama

Dokładne informacje na temat wakacyjnego wypoczynku organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej można znaleźć na stronie internetowej www.ksm-drohiczyn.pl.

A może oaza?

Wiemy dobrze, że by dotrzeć dzisiaj do różnorodnej młodzieży, trzeba też różnej formy przekazu, treści, sposobu prowadzenia półkolonii, obozów czy… oaz. Stąd Ruch Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej wychodzi z kolejną propozycją wartościowego spędzenia wakacyjnego czasu. Oazy 2022 to świetna okazja na odpoczynek oraz regenerację ducha z Panem Bogiem. On zawsze podniesie nas na duchu, wskaże właściwy kierunek. Jak to na pustynnej oazie bywa, wszystko wokół niej bez życia, a w środku oazy zielono i optymistycznie.

Zapraszamy, aby tej radości z życia z Panem Bogiem zaczerpnąć na rekolekcjach wakacyjnych organizowanych przez naszą diecezję. Czego można się spodziewać się na oazie? Wspaniałej przygody, pogłębiania wiary, zaprzyjaźnienia się z Jezusem, poznania wartościowych i ciekawych osób, zawarcia wieloletnich przyjaźni, wesoło spędzonego czasu, odkrywania siebie i świata.

Oazy wakacyjne 2022 odbędą się w Sarnakach, Kosowie Lackim, Nurcu Stacji, Kamionnie, Czartajewie, Drohiczynie i Zakopanym,

Zapisy na tegoroczne oazy wakacyjne Ruchu Światło-Życie wciąż trwają! Zakończą się 29 maja. Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do uczestnictwa. Dokładne informacje o zapisach i dostępności można znaleźć na FB: Ruch Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej.

Pójdź na pielgrzymkę

XXXII Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę staje się faktem. Możemy z nadzieją wyruszyć na pielgrzymi szlak, by nie tylko umacniać swoją wiarę, ale także przez dawanie jasnego czytelnego i konkretnego świadectwa, budzić wiarę innych. Mocni nadzieją lepszego jutra... Mocni nadzieją powrotu do „normalności”. Mocni nadzieją św. Józefa, chcemy jak On, zaufać do końca i wziąć Maryję i Jezusa do siebie, do swojego serca, domu i rodziny. Pielgrzymować będziemy pieszo, duchowo i internetowo... ponieważ, gdzie dwaj lub trzej zebrani są w Jego imię, tam jest i On. Już dziś zapraszamy do jednej z pięciu grup naszej Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, by przez wstawiennictwo Matki Pan Bóg obdarzał nas potrzebnymi łaskami i Swoim błogosławieństwem.

I ostatnia propozycja, którą biblijnie można by opisać zdaniem: „Ostatni będą pierwszymi”, ponieważ bardzo szybko rośnie w siłę… o czym mowa? Pomysł powstał spontanicznie w 2020 r. Właśnie wtedy nie odbyła się piesza pielgrzymka drohiczyńska... Wtedy pojechaliśmy – jak wspomina jej inicjator i kierownik ks. Bartosz Ojdana – do naszej Mamy rowerami po raz pierwszy, w 10 osób, nieoficjalnie... Rok później było ich już cztery razy więcej. Ile będzie w tym roku…? To zależy od Ciebie.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizacja pod kątem młodzieży

Niedziela świdnicka 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

formacja

bierzmowanie

przygotowanie

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Na koncercie hip-hopowym doskonale bawiła się także młodsza młodzież

Na koncercie hip-hopowym doskonale bawiła się także młodsza młodzież

Kapłani z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu wraz z grupą świeckich od kilku lat podejmują pracę formacyjną wśród nastolatków w ramach przygotowań do bierzmowania.

Kolejnym przystankiem na drodze do pogłębiania wiary i świadomego bycia chrześcijaninem był parafialny dzień skupienia dla starszej młodzieży szkół podstawowych. – To cykliczna formuła, która się sprawdza. Każdego roku odbywają się trzy tego typu spotkania, które rozpoczynają lub podsumowują pewien etap formacji duchowej wśród kandydatów z klas VI, VII i VIII – relacjonuje ks. prał. Jan Gargasewicz, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję