Reklama

Niedziela Łódzka

Potrzebujemy jej wstawiennictwa

Bóg otwierał drzwi do wiary rękami Wandy Malczewskiej, a ona sama przechodziła przez nie jako pierwsza – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas archidiecezjalnej pielgrzymki do grobu Czcigodnej Sługi Bożej.

Niedziela łódzka 21/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymi

Ks. Paweł Kłys

Wierni modlili się o beatyfikację sługi Bożej Wandy Malczewskiej

Wierni modlili się o beatyfikację sługi Bożej Wandy Malczewskiej

Zofia Kossak-Szczucka pisała, że Wanda Malczewska była lekarką i nauczycielką, która z apostolskim zaangażowaniem troszczyła się o młodych i starszych, pomagała poznać Boga i ojczyznę.

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, w 200. rocznicę urodzin sługi Bożej Wandy Malczewskiej, wierni dziękowali za jej życie, modląc się o beatyfikację. Archidiecezjalnej pielgrzymce do grobu Czcigodnej Sługi Bożej przewodniczył abp Grzegorz Ryś, uczestniczył również arcybiskup senior Władysław Ziółek oraz ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Do grobu Wandy Malczewskiej pielgrzymowały także całe rodziny, parafianie i duchowni diecezjalni.

W przeddzień głównych uroczystości odbyły się Nieszpory z udziałem łódzkich księży i braci zakonnych, podczas których homilię wygłosił ks. prał. Krzysztof Nykiel, postulator procesu beatyfikacyjnego Wandy Malczewskiej. Mówił o jej drogach do świętości, służbie Bogu i człowiekowi, a także o ostatnich chwilach jej życia w Parznie. – Klamra ziemskiego życia Wandy Malczewskiej spina czas siedemdziesięciu czterech lat wypełnionych trudem, cierpieniem, ale też entuzjazmem, troską o dzieci i młodzież, a nade wszystko miłością do Boga i realizacją świętości w każdym dniu. Czcigodna Sługa Boża Wanda Malczewska żyła w trudnych czasach. Należy jednak podkreślić, że zawsze potrafiła znaleźć w tych niełatwych momentach właściwe drogi, by służyć Bogu, także poprzez docieranie do potrzebującego człowieka i by „ogłaszać dzieła Bożej potęgi” – powiedział ks. prał. Nykiel.

Reklama

Podczas głównych obchodów jubileuszu metropolita łódzki podkreślił, że życie Wandy Malczewskiej było odpowiedzią na powołanie do miłości, które wypełniała w samotności. Dzisiaj z jej postawy każdy człowiek może uczyć się miłości, która jest trudna, połączona z krzyżem. – Powinniśmy podziwiać wszystko, co ona potrafiła czynić, ale wiara pozwala nam zobaczyć przez to działanie Boże, dlatego mówimy o niej sługa Boża, bo to Bóg przez nią działał, to Bóg otwierał przez nią drzwi do wiary ludziom prostym, małym, pokornym. Bóg otwierał drzwi do wiary rękami Wandy Malczewskiej, a ona sama przechodziła przez nie jako pierwsza z tym przekonaniem, że przez wiele ucisków trzeba nam wejść do Królestwa Bożego – zaznaczył abp Ryś. Po Mszy św. pielgrzymi udali się do krypty, gdzie znajdują się szczątki Wandy Malczewskiej, aby modlić się o rychłą beatyfikację.

Wanda Malczewska urodziła się w Radomiu 15 maja 1822 r., gdzie spędziła 24 lata. W latach 70. XIX wieku doznała objawień, które potem opisywała jako sceny znane z Ewangelii. Najbardziej charakterystyczne wizje Męki Pańskiej zanotowała w Wielkim Poście, w 1872 r. Mając 70 lat, trafiła do Parzna, gdzie kilka lat później zmarła.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dekalog u progu wolności – zbliża się 30. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II z 1991 r.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pielgrzymka

Polska

Polska

Dekalog

Archiwum diecezji rzeszowskiej

Jan Paweł II w Rzeszowie, 2 czerwca 1991 r.

Jan Paweł II w Rzeszowie, 2 czerwca 1991 r.

Podczas swej pierwszej wizyty w wolnej Ojczyźnie Jan Paweł II skoncentrował swe nauczanie wokół Dekalogu. Przestrzegał rodaków przed absolutyzacją pojęcia wolności, która – jak podkreślał – może prowadzić do nowych form zniewolenia.

Przekonywał, że demokracja winna być budowana na trwałych fundamentach. Apelował o sprawiedliwość społeczną w dobie ekonomicznej transformacji. Wzywał też Kościół do „redefinicji” swego duszpasterstwa wobec nowych wyzwań.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1541 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1541 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję