Reklama

Niedziela plus

Odpowiedzialny Gdańsk, odpowiedzialne ojcostwo

Wspieranie ojców rodzin w wypełnianiu ich misji to jeden z wielu obszarów aktywności Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. Jak jego członkowie wspierają mężczyzn i jakie działania w innych obszarach podejmują?

Niedziela Plus 26/2022, str. X

[ TEMATY ]

Gdańsk

Archiwum autora

Przed rokiem z okazji Dnia Ojca Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zorganizowało w Warszawie grę miejską pt. „Przygoda z Tatą”. Zadaniem zespołów, składających się z ojców i dzieci, było przeszukanie archipelagu skarbów i odnalezienie wyznaczonych obiektów zlokalizowanych w centrum stolicy. Na poszczególnych „wyspach” na graczy czekały zadania specjalne i punkty do zdobycia za ich poprawne wykonanie. Gra stanowiła część rządowego programu „Ojcostwo – przygoda życia”, którego celem jest budowanie pozytywnego wizerunku ojca i wzmacnianie więzi rodzinnych. W zamyśle twórców program ma się przyczynić do wzrostu świadomości, że odpowiedzialność za wychowanie dziecka w równym stopniu ponoszą oboje rodzice, nie tylko matka. Chodzi o podkreślenie faktu, że ojcostwo jest niezwykle ważnym obszarem samorealizacji dla mężczyzny, zaś dla dziecka – kluczowym elementem, który umożliwia jego prawidłowy, harmonijny rozwój.

„Przygoda z Tatą” w Gdańsku

Sukces zeszłorocznego wydarzenia sprawił, że ministerstwo zdecydowało się powtórzyć imprezę (tym razem we wszystkich miastach wojewódzkich). W poszukiwaniu wykonawców zadania rozpisano konkurs, do którego przystąpiło czterdzieści pięć organizacji pozarządowych. Wśród szesnastu (po jednej z każdego województwa), których oferty zostały najwyżej ocenione, znalazło się m.in. Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk. Złożona przez nie oferta otrzymała 217 punktów, co było czwartym wynikiem w kraju, a wysokość otrzymanego dofinansowania wyniosła 97 565 zł. Stowarzyszenie zaprosiło do współpracy Bractwo Przygody Almanak i 19 czerwca oba podmioty zorganizowały piknik oraz grę miejską opodal sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie. Koordynatorem akcji był Marcin Kręcicki, twórca wybranego przez ministerstwo wniosku.

– W rywalizacji wzięło udział ok. 250 zespołów – mówi Magdalena Chmielewska, współorganizatorka wydarzenia. Korzystając z otrzymanej tuż przed startem mapy, uczestnicy musieli odnaleźć w terenie wyznaczone punkty, co wymagało sporych umiejętności topograficznych oraz – o co najbardziej chodziło – dobrej współpracy w rodzinnym gronie. Na mecie na wszystkich czekały pamiątkowe medale, a na zwycięzców – nagrody. O kolejności miejsc decydowała liczba osiągniętych punktów kontrolnych oraz czas przejścia od startu do mety. Wszystkie rodziny otrzymały też prezent w postaci książki o tematyce wychowawczej, przygotowany przez Inicjatywę Tato.Net .

Reklama

W trakcie rywalizacji na polanie opodal ołtarza papieskiego trwał piknik, na którego program złożyły się zabawy, konkursy sprawnościowe oraz zajęcia artystyczne prowadzone przez harcerki. Były zamki dmuchane, darmowy popcorn i wata cukrowa, a ciekawscy mogli zajrzeć do wozu strażackiego, wozu policyjnego lub karetki pogotowia. Na scenie zaprezentował się Teatr Qfer. Organizatorzy szacują, że w marszu na orientację i w pikniku łącznie wzięło udział ok. 2 tys. osób.

„Postaw na swoją rodzinę”

Jeszcze przed pandemią Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk wspólnie z Fundacją Cyryla i Metodego zorganizowało cykl warsztatów pt. „Postaw na swoją rodzinę”, których celem było umocnienie relacji ojców z dorastającymi córkami. Najlepszym podsumowaniem zajęć były opinie uczestników i uczestniczek: „Najważniejsze było to, że mogłam się tyle dowiedzieć o tacie i być z nim cały dzień oraz rozmawiać na tematy, na które do tej pory nie rozmawiałam”; „Dobry czas spędzony wspólnie z tatą. Poznałam jego odczucia na tematy, o których nie wiedziałam, bo o nich nie rozmawialiśmy”.

„Bal Tata&Córka”

Innym wydarzeniem zorganizowanym przez stowarzyszenie był bal „Tata&Córka”, na którym bawiło się pięćdziesiąt par – ojców z córkami. Otworzył go tradycyjny polonez, po którym nastąpiły koronowanie córek na „królewny” oraz pasowanie ojców na „rycerzy”. Tańce przeplatano licznymi konkursami z nagrodami. Kuchnia pięknie przystrojonej Tawerny Lukullus, w której odbyła się zabawa, zaserwowała elegancki i smaczny poczęstunek, ale najważniejszy był czas, który ojcowie spędzili razem ze swoimi córkami. Niejeden tata podkreślał, że 4 godziny balu to był najdłuższy czas wspólnie spędzony z córką od jej narodzin...

(Nie)Zdrovve Love

Wspieranie ojców rodzin w wypełnianiu ich misji to jeden z wielu obszarów aktywności Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. Jego członkowie, wywodzący się w dużej mierze z Domowego Kościoła od kilku lat toczą batalię z władzami Gdańska, które forsują w tamtejszych szkołach program Zdrovve Love, sprowadzający się do permisywnej edukacji seksualnej dzieci i młodzieży.

2022-06-21 13:48

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłańskie zmiany i nominacje

[ TEMATY ]

Gdańsk

abp Tadeusz Wojda

ks. Paweł Kłys

W piątek 28 maja abp Tadeusz Wojda wręczył kapłanom dekrety dotyczące zmian i nominacji w archidiecezji gdańskiej.

Poniżej publikujemy listę kapłańskich zmian i nominacji:

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Targi Wydawców Katolickich

2022-12-02 07:57

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II od 2 do 4 grudnia w gmachu KUL odbędą się już po raz 23. Targi Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję