Reklama

Niedziela Świdnicka

Uczcili rocznicę Cudu nad Wisłą

Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne już od 3 lat zaprasza mieszkańców stolicy diecezji do świętowania kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej.

Niedziela świdnicka 35/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Cud nad Wisłą

grupa rekonstrukcyjna

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i postać Marszałka Józefa Piłsudskiego

Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i postać Marszałka Józefa Piłsudskiego

Obchody odbyły się przy kościele NMP Królowej Polski, gdzie w 2020 r. powieszono pamiątkową tablicę. Rozpoczęły się one Mszą św., której w tym roku już po raz kolejny 14 sierpnia przewodniczył bp Ignacy Dec.

Widzieli Maryję

W homilii przypomniał wydarzenia sprzed ponad 100 lat, podkreślając ich cudowne zakończenie. – Bolszewicy spychali już Polaków, ale wtedy nastąpiło apogeum bitwy. Rosjanie sami zaświadczyli o tym, że nad krzyżem, który trzymał w ręku ks. Ignacy Skorupka, widzieli Matkę Bożą, która była ubrana w niebieską suknię. To spowodowało, że przestali strzelać, bo do Matki Bożej się nie strzela. Może takie mniemanie mieli ci prości żołnierze i tak postępowali, bo nie wszyscy byli bolszewikami. Bolszewicy wojnę wywołali, ale do boju poszedł zwyczajny lud. Od tego momentu, gdy od wybuchu granatu zginął ks. Ignacy Skorupka, żołnierze bolszewiccy zaczęli uciekać i nastąpił odwrót bolszewizmu na Wschód – zauważył biskup emeryt.

Walka o prawdę

Hierarcha mówił o kłamstwach, które opowiadano po tych wydarzeniach, przypisując sukces jedynie ludzkim zdolnościom. Przekonywał, że współcześnie również potrzebna jest walka o prawdę o Bożym działaniu.

Reklama

– Żyjemy dziś w świecie pełnym pozorów i iluzji. Przez internetowe ekrany płynie szerokim strumieniem szambo, które osadza się w naszych sercach, umysłach i wyobraźni. Dbamy raczej o własny wizerunek niż o prawdę. Udajemy ludzi, którymi nie jesteśmy. Połykamy ideologie oparte na kłamstwie i podstępie. Ideologie promujące postawy, które uznawano do tej pory za dewiacje, dziś uważa się jako jedynie słuszne, które trzeba zalegalizować i szerzyć w świecie. Wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, że ta droga prowadzi do katastrofy człowieka, rodziny i narodu – przestrzegał bp Dec.

Dziękował też wojskowym za ich służbę Polsce i jej obywatelom. W podobnym tonie przemawiali inni goście zgromadzeni po Mszy św. pod pamiątkową tablicą z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Poległych uczczono apelem pamięci i salwą honorową, ale nie brakowało też wojskowej asysty i orkiestry dętej.

Dla uczestników przygotowano także piknik wojskowo-patriotyczny, gdzie można było na stoiskach obejrzeć broń, mundury i inne wojskowe przedmioty. Nie zabrakło smacznego jedzenia, które pomogła przygotować Caritas Diecezji Świdnickiej. Zaprezentowały się również zespoły ludowe i góralskie.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białystok: modlitwa za Ojczyznę w 94. rocznicę Cudu nad Wisłą

[ TEMATY ]

Cud nad Wisłą

Henryk Borawski / pl.wikipedia.org

O współczesnych zagrożeniach dla patriotyzmu i sumień ludzkich, o konieczności właściwej i rozumnej oceny sytuacji w Polsce i na świecie oraz działania zakorzenionego w wierze i tradycji mówił metropolita białostocki abp Edward Ozorowski podczas Mszy odpustowej w archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na uroczystej Eucharystii w 94. rocznicę Cudu nad Wisłą modlono się w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego.

„Patriotyzm jest dziś zagrożony bardziej niż kiedykolwiek w dziejach naszego narodu. Jak dotąd, patrząc na historię, udawało nam się odnosić zwycięstwa, co wielokrotnie przypisywaliśmy opiece Matki Bożej, która nas umiłowała. O trudnościach od zewnątrz i wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwach dziś wiele się mówi, mniej natomiast zwraca się uwagę na wewnętrzne trudności naszego kraju, z którymi toczymy bój, niestety nie zawsze zwycięsko” – podkreślał abp Ozorowski, wskazując, że sama diagnoza takiej sytuacji, nie może zastąpić realnego działania.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję