Reklama

Kościół

Pierwsze na świecie sanktuarium Dzieci Fatimskich

Objawienia w Fatimie są orędziem, które przekazała światu Matka Najświętsza, aby błagać o nawrócenie, pokutę i wynagrodzenie za grzechy popełniane przez ludzkość. Na to dzieło wybrała trójkę portugalskich pastuszków. W Polsce orędzie to w szczególny sposób głoszone jest na osiedlu Kasztanowym w Szczecinie.

Niedziela Ogólnopolska 36/2022, str. 20-21

[ TEMATY ]

Fatima

Zdjęcia: Archiwum parafiii św. Tomasza Apostoła w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydawać by się mogło, że sanktuarium to mogłoby powstać wszędzie, ale nie tutaj. Osiedle Kasztanowe to miejsce na skraju Szczecina, typowa noclegownia z lat 70. XX wieku dla ówczesnego, znanego w Polsce Zakładu Kabli „Załom”. Liczba mieszkańców osiedla dochodziła do 3 tys., ale w jego infrastrukturze nie było miejsca dla kościoła. Sytuacja zmieniła się, gdy w 1998 r. została erygowana tu parafia, a w 2001 r. przybył ks. kan. Marek Maciążek.

Dzieło Opatrzności Bożej

Zauroczyła mnie opowieść ks. Marka, który z pasją, temperamentem i ogromną radością opowiadał o historii tego miejsca, o wszystkich ważnych kwestiach związanych z sanktuarium i jego funkcjonowaniem. – Parafia św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym w Szczecinie i powstanie jedynego na świecie sanktuarium Dzieci Fatimskich z wierną repliką kaplicy fatimskiej to wyjątkowe dzieło Bożej Opatrzności. Miejsce, czas i okoliczności nie sprzyjały duszpasterstwu. Osiedle było mocno zlaicyzowane, przez dziesiątki lat bez miejsca sakralnego. Widoczna była, wyrażana w różnych formach, walka dobra ze złem, przejawiająca się nienawiścią do Kościoła, m.in. w znaku tymczasowej kaplicy (pożar budynków gospodarczych, tarcicy przygotowanej na nową świątynię, obrzucanie kamieniami z wybijaniem szyb) oraz braku szacunku dla sprawowania Najświętszej Ofiary. Wobec tak wielkiej nienawiści do Boga i kapłana w lipcu 2005 r. udałem się do Rzymu, by przy grobie Jana Pawła II prosić o owoce prowadzenia tej parafii – wspomina kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fatima – odpowiedzią serca

– Powiedziałem wówczas tak po synowsku: „Ojcze Święty, proszę cię, pomóż mi prowadzić tę wspólnotę parafialną, bo szatan zatacza coraz większe kręgi, a ja już nie mam sił”. Wtedy pierwszą myślą i głosem było wołanie w sercu: Fatima – choć tam nigdy nie byłem. Głos duszy się nasilał, dlatego tego samego roku udałem się do Fatimy, by polecić Matce Bożej całą wspólnotę parafialną i przywieźć do parafii Jej figurę. Zakupiona figura została poświęcona w Fatimie, a ja dotknąłem ją do cudownej figury Pani Fatimskiej. Matka Boża Fatimska została uroczyście wprowadzona do parafii 21 października 2005 r. Od tego dnia zaczęliśmy codziennie odmawiać Różaniec św. oraz celebrować liczne czuwania, szczególnie całonocne. 13 maja 2006 r. rozpoczęliśmy też uroczyste obchody kolejnych objawień fatimskich – wspomina ksiądz kustosz. Nieustanna modlitwa i obecność figury Matki Bożej zainspirowały wiernych do zbiórki złota, by wykonać koronę i różaniec dla Pani Fatimskiej. Starania te docenił abp Zygmunt Kamiński, a papież Benedykt XVI 8 września 2008 r. pobłogosławił te wota w Rzymie. Powiedział wówczas po polsku: „Pozdrawiam Polaków, witam pielgrzymów ze Szczecina, którzy przygotowują się do koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Jej opiece zawierzam wszystkich obecnych, wasze rodziny i cały Kościół w Polsce”.

Reklama

Post i koronacja figury

– Ale szatan nie odpuszczał – mówi dalej ks. Marek. – W czasie misji świętych ojcowie franciszkanie dokonali egzorcyzmu miejsca i parafii. Postanowiliśmy, że najlepszą formą zadośćuczynienia będzie post ścisły o szklance wody i suchym chlebie. Wierni wraz ze mną zobowiązali się przez 40 dni pościć, przyjmować Komunię św. i modlić się na różańcu za grzeszników. Ustaliliśmy, że momentem zakończenia postu będzie koronacja figury Matki Bożej i nałożenie różańca, czego dokonał abp Andrzej Dzięga 3 października 2009 r. Zostały wprowadzone również pierwsze soboty miesiąca jako wynagrodzenie za grzechy parafii, archidiecezji, Polski i świata. Szczególnego znaczenia nabierają każdorazowe nabożeństwa do Dzieci Fatimskich.

Pierwsze w świecie sanktuarium

Od 2009 r. odbywają się tu systematycznie katechezy dla dzieci. Kult i modlitwa do świętych Franciszka i Hiacynty nasiliły się po 9 września 2012 r., kiedy biskup Fatimy Antonio Marto uroczyście wprowadził relikwie, wówczas jeszcze błogosławionych, pastuszków do parafii.

Reklama

– Wydarzenie to było jednym z przejawów coraz liczniejszego nawiedzania kaplicy przez osoby indywidualne i zorganizowane grupy wiernych, co świadczyło o rosnącym kulcie Matki Bożej i Dzieci Fatimskich. Dlatego też po rozmowie z bp. Antoniem Marto w Fatimie otrzymaliśmy pozwolenie na wybudowanie wiernej kopii Kaplicy Objawień z Fatimy. Jest to druga na świecie, po Brazylii, jej wierna kopia. Isaura Lalanda, projektantka wnętrz z Portugalii, która podjęła się nadzoru nad projektem i urządzeniem wnętrza kaplicy, wykonała kolosalną pracę łączącą się z niezwykłą wrażliwością serca i dokładnością. Arcybiskup Dzięga, obserwując wydarzenia związane z tym miejscem, na moją prośbę ustanowił 4 października 2014 r. pierwsze na świecie sanktuarium Dzieci Fatimskich – relacjonuje ksiądz kustosz.

Konsekracji nowo wybudowanej świątyni – sanktuarium Dzieci Fatimskich z wierną repliką Kaplicy Objawień – dokonał 9 września 2017 r., w 100. rocznicę objawień fatimskich i w 5. rocznicę uroczystego wniesienia relikwii Dzieci Fatimskich, abp Andrzej Dzięga w obecności bp. Henryka Wejmana i ponad sześćdziesięciu kapłanów oraz wielkiej rzeszy wiernych. W czasie przenoszenia cudownej figury Pani Fatimskiej z tymczasowej kaplicy do sanktuarium, w dzień pochmurny i dżdżysty, miał miejsce cud Słońca – jak w Fatimie, nagle w pełnym blasku ukazało się Słońce.

Obecny rok w sanktuarium przeżywany jest jako jubileuszowy. Wiąże się to z 50-leciem diecezji szczecińsko-kamieńskiej, 30-leciem metropolii i 5. rocznicą konsekracji świątyni. Kustosz miejsca zaprasza wszystkich w sobotę 10 września na IV Pielgrzymkę Dzieci (początek o godz. 11), a w niedzielę 11 września – na uroczyste dziękczynienie za mijające 5-lecie od konsekracji sanktuarium. Jubileuszowej Mszy św. (godz. 13) przewodniczyć będzie biskup z Coimbry Virgílio Antunes z udziałem abp. Dzięgi i bp. Wejmana.

Przybywajmy do tego świętego miejsca, tym bardziej że jest ono położone niedaleko głównych dróg wiodących w stronę Gdańska i Świnoujścia. Odnajdziemy tutaj ten sam klimat modlitwy, co w portugalskiej Fatimie.

2022-08-30 12:42

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: ponad 6 mln pielgrzymów w 2019 roku

[ TEMATY ]

Fatima

Portugalia

Pielgrzymki 2019

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

6,3 mln pielgrzymów z całego świata odwiedziło w 2019 r. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, poinformowały władze portugalskiego miejsca kultu podczas dorocznego spotkania z przedstawicielami lokalnych hoteli.

Z szacunków tych wynika, że łącznie wierni, którzy dotarli do Fatimy, wzięli udział w organizowanych tam 10 tys. obrzędów religijnych, zarówno dla wszystkich wiernych, jak też uroczystości odbywających się dla poszczególnych grup pielgrzymkowych.

CZYTAJ DALEJ

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

homilia

ks. Popiełuszko

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Publikujemy tekst rozważań:

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

rozważanie

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Jezus spożywa ze swoimi uczniami ostatnią wieczerzę. Wie, że to, co teraz im mówi, za chwilę stanie się rzeczywistością – Jego Ciało zostanie wydane i Krew przelana w piątek, w czasie zabijania w świątyni baranków paschalnych. Wypowiada słowa, które odtąd będą powtarzane w czasie każdej Mszy św.: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje… bierzcie i pijcie, to jest Moja Krew”. „Ile razy bowiem będziecie jeść ten chleb i pić z tego kielicha, będziecie ogłaszać śmierć Pana, aż przyjdzie” (1 Kor 11, 26), dodaje św. Paweł Apostoł. Mogę te słowa przyjąć jako zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył. „Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (J 6, 53n). Takie to proste i takie trudne jednocześnie… Tajemnica Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję