Reklama

Niedziela Częstochowska

Pokolenie Z

Generacja Z – to społeczeństwo, które palcem w telefonie umie klikać szybciej niż mrugnąć okiem.

Niedziela częstochowska 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

KSM

KSM parafii św. Stanisława Kostki w Częstochowie

Młodzi też zaglądają do papierowego wydania Niedzieli

Młodzi też zaglądają do papierowego wydania Niedzieli

To osoby urodzone po 1996 r., wychowane w czasach powszechnego dostępu do internetu. W Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu pytamy, czy dziś umieją się też odnaleźć w papierowej rzeczywistości.

Młodzi, także ci „zahaczający” wiekiem o pokolenie Y, telefony, komputery, tablety i inne tego typu gadżety mają we krwi. Kciuki wyrobione codziennym klikaniem w komórce, oczy bolące od patrzenia w monitor, a w słuchawkach ulubiona muzyka czy audiobook. Dzisiejszy świat taki już jest – niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie. Czy w tym cyfrowym świecie młodzi ludzie odnajdują jeszcze papierową formę przekazu informacji? Jak się okazuje – tak.

Lokalnie

– My, młodzi, żyjący przy Kościele, lubimy i chcemy wiedzieć, co słychać u innych wspólnot, co się dzieje w parafiach, jakie przedsięwzięcia są podejmowane. To lokalne patrzenie na Kościół, jednak bardzo ważne, bo działając tu – w Częstochowie i okolicach, możemy czerpać skądś inspirację, dlatego bardzo pomocna jest dla nas edycja częstochowska Niedzieli. Dostajemy jak na dłoni informacje o tym, czym żyje nasz najbliższy Kościół, ale też dowiadujemy się o wydarzeniach, w których możemy się odnaleźć – mówi należąca do KSM-u, ale i uczęszczająca na spotkania wspólnotowe organizowane przez Małe Siostry Niepokalanego Serca Maryi 21-letnia Magda. Wbrew pozorom, młodzież lubi „wziąć coś do ręki” i zajrzeć do trochę innego świata niż ten, który jest im znany. I choć papierowe egzemplarze nie tylko gazet, ale i książek nie są już tak popularne jak kiedyś, ciągle jest o co i o kogo w tej materii walczyć. – Jesteśmy pokoleniem obrazkowym. Jak widzimy coś, co od razu rzuca się w oczy, automatycznie po to sięgamy. Wielu z nas po niedzielnej Eucharystii zatrzymuje się jeszcze na chwilę w zakrystii, nie tylko po to, żeby porozmawiać, ale właśnie by spojrzeć, co ciekawego jest w Niedzieli. To już taka tradycja. Wiemy, że Niedziela w kościele jest, więc zatrzymujemy się nad tym, nierzadko też zanosimy tygodnik dziadkom – dodaje Magda.

Globalnie

W Kościele żaden młody nie skupia się jedynie na swojej małej ojczyźnie. Młodzież podczas wspólnotowych spotkań porusza tematy nie tylko związane z wiarą, ale stara się też odpowiadać na trudne pytania dotyczące Kościoła. – Gdzie szukać odpowiedzi na różne nurtujące pytania, jak nie w katolickich źródłach, tym bardziej kiedy są nam tak bliskie i tak znane – pyta retorycznie nasza rozmówczyni. – Bliżej nam do mediów cyfrowych, nie ma co ukrywać, ale wersja papierowa jest nam także dobrze znana. Jesteśmy w Kościele, więc wiemy, co się dzieje i co dziś jest na czasie. Dlatego sięgajmy do papierowej wersji Niedzieli i bądźmy blisko dzięki portalowi www.niedziela.pl! – zachęca.

2022-09-13 14:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gotowi służyć Bogu i Ojczyźnie

Niedziela rzeszowska 15/2018, str. I

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM Diecezji Rzeszowskiej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej już od 25 lat nieustannie zrzesza w swoich szeregach młodych ludzi. Zasadniczym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie oraz upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego. Działalność i funkcjonowanie KSM opiera się na dwóch nurtach: formacyjno-modlitewnym oraz akcyjnym poprzez równoległe podejmowanie akcji i formacji KSM wprowadza młodych ludzi w dorosłość, pomaga stawać się osobami dojrzałymi z mocnym kręgosłupem moralnym, uczy życia z Bogiem i Kościołem. KSM-owicze to ludzie, którzy potrafią nie tylko bawić się i modlić, ale również pracować dla dobra bliźnich, a przez to pogłębiać swój rozwój duchowy, intelektualny, moralny oraz kształtować charakter. Formacja w KSM-ie to droga do odnalezienia siebie oraz swojego miejsca w społeczeństwie i co najważniejsze – to także budowanie relacji z Bogiem. KSM pomaga również odnaleźć się w niczym dziś nieograniczonej wolności, zauważać w niej drugiego człowieka, umiejętnie zarządzać jej zasobami oraz nie zgubić się w jej odmętach. Wbrew pozorom w XXI wieku są jeszcze ludzie, dla których rycerskie hasła – Bóg, honor i ojczyzna, bynajmniej nie są passe. W dobie dominującego konsumpcjonizmu i hedonizmu jest grono osób, które bez cienia wahania na pytanie: „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie, gotów?” odpowie zwyczajne, a jakże wymowne – „Gotów!”.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi

2023-02-02 18:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Witając papieża w katedrze Matki Bożej Kongijskiej, arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo zauważył, iż jest to okazja do dziękczynienia, w imieniu całego Kościoła, duchowieństwu i osobom zakonnym, za dzieło ewangelizacji, jakie pełnią oni w tym kraju, często w warunkach trudnych, a nieraz wręcz niebezpiecznych. A przybycie tutaj Ojca Świętego daje szczególny powód do nadziei oraz snucia planów na przyszłość z większym przekonaniem i oddaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję