Reklama

Niedziela w Warszawie

Święty niezłomny

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w liturgiczne wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Niedziela warszawska 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Łukasz Krzysztofla/Niedziela

Przy relikwiach św. abp. Felińskiego w Kaplicy Literackiej odmówiono modlitwę i odśpiewano Apel Jasnogórski

Przy relikwiach św. abp. Felińskiego w Kaplicy Literackiej odmówiono modlitwę i odśpiewano Apel Jasnogórski

Eucharystia sprawowana była w roku jubileuszowym z okazji 200. rocznicy urodzin abp. Felińskiego.

W homilii metropolita warszawski odwołał się do faktów z życia swojego świętego poprzednika. Przypomniał, że abp Feliński był biskupem w czasie, kiedy Polski na mapie nie było.

– To jeden z najpiękniejszych świętych, jakich przywołujemy w naszej archidiecezji, postać niezwykle ważna dla Kościoła powszechnego – podkreślił kard. Nycz i wskazał na wielowymiarowość św. abp. Felińskiego. – Potrafił widzieć jeden Kościół – w zakonie, parafii, diecezji, Polsce i na świecie. Bo nie ma różnych Kościołów, nie ma Kościoła polskiego, ale jest Kościół w Polsce – jeden i ten sam na całym świecie – zaznaczył kardynał.

Metropolita warszawski przypomniał, jak wielka była troska abp. Felińskiego o najsłabszych i najuboższych. Kiedy przybył do zrujnowanej rozbiorami Warszawy, sprowadził do stolicy dwa zakony charytatywne – siostry Matki Bożej Miłosierdzia i Franciszkanki Rodziny Maryi.

– Taka troska o ubogich jest nam potrzebna także dzisiaj, jeśli chcemy odpowiedzieć na miłość Boga do człowieka – podkreślił kaznodzieja.

W nawiązaniu do liturgii słowa kard. Nycz zwrócił uwagę na znaczenie i istotę namaszczenia Duchem Świętym w sakramencie chrztu. Zaznaczył, że jeśli człowiek później gorliwie wypełnia swoje powołanie, oznacza to, iż dobrze przyjął pierwszą konsekrację w Duchu Świętym.

– Abp Feliński wyróżniał się świętością nie dopiero po przyjęciu sakramentu święceń. Widać było, że dobro kiełkowało w nim od początku. Później odważnie i mężnie podjął się głoszenia Ewangelii – powiedział metropolita warszawski.

Zaznaczył, że pytanie, co dla nas, chrześcijan, wynika z tej pierwszej konsekracji i misji pasterskiej, powierzonej nam przez Chrystusa, jest pytaniem, które każdy powinien sobie stawiać, niezależnie od konkretnej drogi powołania.

Reklama

Kard. Nycz podkreślił, że abp Feliński nie spodziewał się, że arcybiskupem Warszawy będzie tak krótko. Choć początkowo odnosił się sceptycznie do powstania styczniowego, później stanął po stronie powstańców. – Napisał list do cara, w którym wstawiał się za narodem. Wiedział, że za to spotkają go represje – i tak się stało – zaznaczył metropolita warszawski i dodał, że bezkompromisowa postawa arcybiskupa stała się powodem 20-letniego zesłania do Jarosławia nad Wołgą.

– Papież szanował niezłomną postawę abp. Felińskiego i przez 21 lat nie mianował jego następcy – przypomniał kard. Nycz.

Metropolita warszawski podkreślił także związki, jakie łączyły abp. Felińskiego z terenami dzisiejszej Ukrainy (po powrocie z wygnania mieszkał w Dźwiniaczce niedaleko Tarnopola – przyp. ŁK) i prosił o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński

[ TEMATY ]

święty

Warszawa

metropolita

św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Wikimedia

Św. abp. Zygmunt Szczęsny Feliński

Św. abp. Zygmunt Szczęsny Feliński

Św. abp. Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-1895) przeszedł do historii jako metropolita warszawski okresu powstania styczniowego, który za radykalny sprzeciw wobec represji carskich został zesłany w głąb Rosji na 20 lat. Założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. 1 listopada 2022 przypadnie 200. rocznica jego urodzin.

Zygmunt Szczęsny Feliński urodził się 1 listopada 1822 r. w Wojutynie, na Wołyniu, jako syn ziemianina Gerarda Felińskiego i Ewy z Wendorffów, kobiety wielkiego umysłu i serca, patriotki, pisarki. Wzrastał w latach terroru, rusyfikacji, prześladowania Kościoła i narodu, ale też w atmosferze epoki romantyzmu i zrywów wolnościowych. Z domu rodzinnego wyniósł mocny fundament wiary i moralności. Gdy miał 11 lat zmarł mu ojciec. Gdy miał 16 lat jego matka została zesłana na Syberię za włączenie się w konspiracyjną działalność patriotyczną Szymona Konarskiego. Po konfiskacie majątku przez rząd carski, dziećmi Ewy Felińskiej zajęła się rodzina i bliscy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję