Reklama

Niedziela w Warszawie

Spotkania z dobrym słowem

Już 29 września w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim ruszają XXVII Targi Wydawców Katolickich. Będzie to okazja nie tylko do nabycia interesujących książek, ale również zdobycia podpisów autorów i wzięcia udziału w ciekawych konferencjach i spotkaniach.

Niedziela warszawska 39/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Targi Wydawców Katolickich

Archiwum MR

Naszą obecność na targach rozumiemy jako służbę społeczeństwu – mówi Marian Romaniuk, sekretarz Archikonfraterni Literackiej i autor ok. 70 książek (pierwszy z lewej)

Naszą obecność na targach rozumiemy jako służbę społeczeństwu – mówi Marian Romaniuk, sekretarz Archikonfraterni Literackiej i autor ok. 70 książek (pierwszy z lewej)

A będzie ich w czasie Targów niemało. Udział w nich zapowiedziało prawie 140 wystawców z Polski i z zagranicy, w tym 2 wydawnictwa z Białorusi i 4 z Ukrainy.

– Bardzo się cieszę, że wracamy do formuły sprzed pandemii. Planujemy większą liczbę spotkań autorskich i panelowych. Będzie też specjalny program zabawy z książką dla dzieci. Mamy już większą niż ostatnio liczbę autorów, którzy będą podpisywali swoje książki – mówi Niedzieli ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Nie tylko o Eucharystii

Głównym tematem towarzyszącym targom będzie Eucharystia, jako nawiązanie do hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Ale nie będzie to jedyny motyw przewodni.

– Chciałbym, aby zaakcentować także osobę, ale przede wszystkim naukę i to, co robił bł. kard. Stefan Wyszyński – podkreśla ks. Szpakowski. Będą więc wyświetlane filmy związane z bł. Prymasem Tysiąclecia, odbędą się panele i spotkania tematyczne przedstawiające kard. Wyszyńskiego jako człowieka modlitwy, męża Kościoła i wielkiego patriotę. Nie zabraknie również odniesień do katolickiej nauki społecznej.

Wśród wystawców znajdzie się m.in. Wydawnictwo Archikonfraterni Literackiej, które w Targach bierze udział od 2011 r. – Naszą obecność na targach rozumiemy jako służbę społeczeństwu. Ponieważ nie mamy własnej księgarni i nie prowadzimy jeszcze sprzedaży wysyłkowej, dla nas jest to znakomita okazja do kontaktu z czytelnikiem – mówi Marian Romaniuk, sekretarz AKL, który w swoim dorobku literackim ma około 70 książek. Wiele z nich poświęcił bł. kard. Wyszyńskiemu.

Bezpośrednia inspiracją do zainteresowania się posługą i twórczością bł. Prymasa Tysiąclecia były dla niego kazania, wygłaszane przez kard. Wyszyńskiego w archikatedrze św. Jana. – Prymas mówił z mocą. Ujmował serca słuchaczy zawołaniem: Umiłowane dzieci moje. Za każdym razem miałem wrażenie, że mówi do mnie – wspomina Romaniuk.

Reklama

Inspirujące spotkanie

W którymś momencie zrodził się pomysł opracowania i przygotowania do druku całej posługi prymasa. Materiałów do opracowania systematycznie przybywało.

– Kiedy miałem ukończone kalendarium z lat seminaryjnych, chciałem poprosić prymasa o autoryzację. O pomoc zwróciłem się do dr. Romana Kukołowicza, z którym widywaliśmy się w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu – opowiada. Odpowiedź przyszła po miesiącu. Rozmowa z kard. Wyszyńskim miała się odbyć po Mszy św. w uroczystość Objawienia Pańskiego 1981 r. w archikatedrze.

– Pamiętam wędrujące tłumy warszawiaków. Mszy św. przewodniczył bp Władysław Miziołek. Przyszedłem z R. Kukołowiczem na umówione miejsce przed wejściem do kaplicy Cudownego Pana Jezusa, pod amboną, która wówczas mieściła się przy pierwszym filarze nawy głównej. Prymas wszedł na ambonę. Mówił o sumieniu, patriotyzmie – wspomina Romaniuk.

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment. Prymas zszedł z ambony. – My obaj podeszliśmy w jego kierunku. Kukołowicz przedstawił mnie prymasowi, a on spojrzał w moją stronę i rzekł mniej więcej tak: Synu, dziękuję za pamięć o moim Włocławku. Maszynopis zawiera więcej faktów, niż pamiętam… Błogosławię na dalsze prace. Błogosławieństwo prymasa przyjąłem już na klęczkach – opowiada Romaniuk i dodaje, że choć to spotkanie trwało zaledwie kilka chwil, zaważyło na jego dalszym życiu i biograficznych poszukiwaniach.

Srebrny jubileusz FENIKSA

Do 1994 r. powstały cztery tomy kalendarium życia i posługi Prymasa Tysiąclecia. Potem w 2008 r. pierwsze wydanie bibliografii przedmiotowo-podmiotowej. M. Romaniuk pracował także po tragicznej śmierci ks. prof. Piotra Niteckiego przy procesie beatyfikacyjnym kard. Wyszyńskiego. Teraz przygotowuje do druku trzecie, uzupełniające wydanie bibliografii przedmiotowo-podmiotowej prymasa Wyszyńskiego, obejmujące okres beatyfikacji. Romaniuk będzie podpisywał swoje książki na stoisku Wydawnictwa Archikonfraterni Literackiej.

Reklama

Ale na tegorocznych Targach pojawią się także m.in.: ks. prof. Piotr Kieniewicz, ks. dr Marek Dziewiecki, ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Robert Skrzypczak, ks. prof. Witold Kawecki, Joanna Bątkiewicz-Brożek, Wincenty Łaszewski, Rafał Porzeziński i Grzegorz Polak. Nie zabraknie również stoiska Niedzieli, przy którym będzie można zaopatrzyć się w najnowsze, jak i archiwalne numery naszego tygodnika oraz wiele innych ciekawych pozycji wydawniczych.

W tym roku srebrny jubileusz obchodzi ciesząca się z roku na rok większą popularnością Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. – To wielka radość, że nagroda spełnia już nie tylko rolę dowartościowującą dobre książki, ale też mobilizującą wydawców. Kapituła nagrody ma trudne zadanie, aby wskazać najlepszych – cieszy się prezes SWK.

Książka bezkonkurencyjna

Choć wiele słyszy się o tym, że jako Polacy czytamy coraz mniej, ks. Szpakowski podkreśla, że nie ma przesłanek do patrzenia na czytelnictwo religijne w czarnych kolorach. Wzorem dla katolickich wydawców są św. Maksymilian Kolbe i św. Franciszek Salezy, którzy zachęcali, aby choćby małymi krokami, ale iść się do przodu. Wielką rolę w tym mogą odegrać duszpasterze.

– Księża w czasie ogłoszeń parafialnych powinni nie tylko wspomnieć, że na stoliku za ławkami jest wyłożona prasa katolicka, ale też zachęcać do jej czytania przez wymienienie ciekawych tematów i artykułów – wskazuje ks. Szpakowski.

Czy w czasach niemal powszechnej digitalizacji i cyfryzacji tradycyjne, papierowe książki mają szansę przetrwać? Z całą pewnością tak. Powodów można wskazać co najmniej kilka. Do książki na półce mamy dostęp zawsze, niezależnie od tego, czy bateria w naszym laptopie lub smartfonie jest naładowana. Trudno też, czytając e-booka, usłyszeć miły dla ucha szelest papieru i poczuć zapach farby drukarskiej.

Reklama

– Ważne znaczenie mają poziom edytorski książki, oprawa, etc. Uważam, że nic nie straciły na wartości tzw. wydania bibliofilskie, wydania limitowane, sygnowane kolejnym numerem, ze staranną oprawą i znakomitymi grafikami. To wszystko zachwyca, ale też staje się inspiracją do poszukiwań bibliofilskich – przyznaje Romaniuk.

A co w przypadku audiobooków? – Jest to zawsze czyjaś interpretacja, a przy osobistej lekturze można inaczej odbierać pewne rzeczy. Tak jak film nie zepchnął do lamusa książki, jestem pewien, że w spotkaniu z jej cyfrowym odpowiednikiem również nie straci ona na popularności. Chodzi przecież o spotkanie z dobrym, wartościowym słowem, którego w erze cyfryzacji tak bardzo nam nieraz brakuje – zaznacza ks. Szpakowski.

Targi potrwają do 2 października. Ich szczegółowy program można znaleźć na stronie www.swk.pl.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Wkrótce Ogólnopolskie Targi Wydawców Katolickich 2022

[ TEMATY ]

Targi Wydawców Katolickich

Andrzej Tarwid

XXIV Targi Wydawców Katolickich w Warszawie odwiedziło ponad 30 tys. osób

XXIV Targi Wydawców Katolickich w Warszawie odwiedziło ponad 30 tys. osób

Już tylko kilka tygodni pozostało do XXVII Targów Wydawców Katolickich, które odbędą się w dniach 29 września – 2 października w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Targi w Warszawie od ponad ćwierćwiecza stanowią najważniejsze krajowe wydarzenie dedykowane publikacjom o tematyce religijnej. W ostatnim okresie stały się również kluczowym moment w realizowanym przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich jedynym o takiej skali w Polsce projekcie promującym książki religijne pod nazwą Ogólnopolskie Targi Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję