Reklama

Rodzina

Inwestycja w rodzinę

Warsztaty dla ojców, udział w akcji „Dwie Godziny dla Rodziny”, profilaktyka zdrowia psychicznego, pakiety z upominkami dla świeżo upieczonych rodziców i wsparcie rodzicielstwa zastępczego – to tylko niektóre programy prospołeczne i prorodzinne KGHM Polska Miedź.

Przewodnie hasło KGHM brzmi: „Przyszłość jest z miedzi”, bo bez niej nie będzie ani transformacji, ani bezpieczeństwa energetycznego, ani materiału do innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Do wydobycia i produkcji miedzi potrzebni są pracownicy. Inwestycja w ludzi, ich środowisko społeczne i zdrowie rodzin jest jednym z fundamentalnych zadań odpowiedzialnego biznesu. Dlatego KGHM podejmuje wszechstronne działania wspierające pracowników, ich rodziny oraz mieszkańców regionu, w którym działa firma.

Innowacyjne programy

W świetle badań naukowych rodzina i więzi rodzinne są czynnikiem chroniącym przed wieloma problemami społecznymi i patologiami. Zdrowa rodzina najlepiej chroni przed depresją, uzależnieniami, samobójstwami oraz innymi problemami zdrowia psychicznego.

Wspieranie rodzin po prostu się opłaca, bo profilaktyka zawsze jest tańsza od leczenia skutków. Dlatego w ostatnich latach KGHM włącza się w akcje prorodzinne, wspiera programy rozwijające kompetencje wychowawcze pracowników oraz poradnictwo dla nich i ich rodzin. Spółka wspiera też działania samorządów Zagłębia Miedziowego.

W ostatnich latach KGHM wdrożył nowe projekty prorodzinne. Przykładem może być udział w akcji „Dwie Godziny dla Rodziny”, w ramach której przygotowano wiele konkursów, spotkań i festynów dla całych rodzin. W akcji biorą udział pracownicy KGHM Polska Miedź oraz pracownicy osiemnastu spółek z Grupy KGHM.

Cudowni rodzice

Pracownicy, którym urodzi się dziecko, otrzymują gratulacje od władz spółki oraz pakiet upominkowy. Od początku akcji skorzystało z tego ponad 1 tys. rodziców. W firmie działa aż siedemnaście Biblioteczek Rodzica. Na ich półkach można znaleźć cenne publikacje na tematy rodzicielsko-wychowawcze, które można wypożyczyć. Dla pracowników organizowane są kursy podnoszące kompetencje rodzicielskie, np. warsztaty Tato.Net . Rodzice z KGHM mogą brać udział także w corocznym Forum dla Ojców.

Reklama

KGHM współpracuje z samorządami Zagłębia Miedziowego, czego efektem są przeprowadzone pionierskie badania z udziałem niemal 1,5 tys. uczniów, których zapytano o ich styl życia i życiowe plany. Wyniki badań opracowanych przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej dały szeroki obraz potencjału i problemów młodych ludzi. Obok tego prowadzone są prorodzinne i profilaktyczne programy w szkołach, które są skierowane nie tylko do uczniów, ale także do rodziców i nauczycieli. W ubiegłym roku z programów w obszarze zdrowia psychicznego, prorodzinnych i wychowawczych skorzystało 25 tys. osób.

Złote serce

Kolejny program, którego wartość społeczną trudno przecenić, to szkolenia dla kandydatów na rodziców zastępczych „Mie(dź) Rodzinę”. Spółka zainwestowała w 2020 r. w program promocji pieczy zastępczej, aby znaleźć rodziców zastępczych dla czterdzieściorga dzieci z Zagłębia Miedziowego. Efektem jest zwiększenie liczby osób szkolących się na rodziców zastępczych. A dzięki wzrostowi świadomości coraz więcej dzieci trafia do rodzinnej, zamiast instytucjonalnej, pieczy zastępczej.

Za prospołeczną działalność KGHM był wielokrotnie nagradzany. Dlatego o spółce mówi się, że jest to miedziowy „gigant o złotym sercu”. To najlepszy przykład, że wspólne działania biznesu i samorządu mogą skutecznie rozwiązywać problemy społeczności lokalnej i budować kapitał społeczny na podstawie potencjału rodziny.

2022-11-07 11:59

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsze dla Życia

Marsz dla Życia i Rodziny jest manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Marsz jest przede wszystkim świętem rodzin, stanowiącym okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości i zarażać innych swoim szczęściem. Silne rodziny tworzą naturalną tkankę, na której może wyrastać lokalna wspólnota. Tego typu działania powinny zmobilizować rodziny do wzięcia odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie. Bez ich zaangażowania nie uda się zmienić Polski.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję