Reklama

Sanktuaria

Płock: rozpoczęła się rozbudowa sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Nowy kościół, kaplica adoracji i wieża w miejscu pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej, znajdują się w projekcie nowego sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Rozpoczęła się rozbudowa i modernizacja miejsca związanego z rozwojem kultu Bożego Miłosierdzia.

[ TEMATY ]

sanktuarium

ADOLF HYŁA, „JEZU UFAM TOBIE”(XX WIEK). SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W KRAKOWIE-ŁAGIEWNIKACH/GRAZ

Po wielu latach przygotowań w Płocku rozpoczęła się gruntowna rozbudowa istniejącego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku 16 - w miejscu, gdzie 22 lutego 1931 r. w swojej celi św. siostra Faustyna Kowalska ujrzała po raz pierwszy Jezusa Miłosiernego. Rozbudowę poprzedziły prace związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji i koniecznej zmiany pierwszego projektu.

Na terenie sanktuarium powstanie nowy kościół, kaplica adoracji i wieża - w miejscu, gdzie znajdowała się cela św. s. Faustyny. Wieża będzie mierzyć 26 metrów, a architektonicznie będzie przypominać wieżę dawnej kolegiaty św. Michała (dziś jest to teren LO im. Marsz. St. Małachowskiego). Powierzchnia użytkowa nowego kościoła i kaplicy będzie wynosiła 2.500 m kw. Budowniczym zależy na tym, aby do tego wyjątkowego miejsca przybywało wielu pielgrzymów, dlatego powstanie również muzeum, sale spotkań i dom pielgrzyma. Cały obiekt po rozbudowie będzie najlepiej widoczne od ul. Piekarskiej, a nie jak obecnie od Starego Rynku.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku nazywane jest „Betlejem Miłosierdzia Bożego”. Jest to miejsce pierwszych i najważniejszych objawień Jezusa Miłosiernego, jakie otrzymała św. siostra Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia 22 lutego 1931 r. Jezus, który polecił jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego i zażądał ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego. W czerwcu 1950 r. decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie, zlikwidowano dom zakonny. Siostry przeniesiono do domu filialnego w Białej pod Płockiem, a budynki przejęło państwo. Siostry wróciły do płockiego klasztoru po 40 latach, w czerwcu 1990 r.

W związku ze wzrastającą liczbą pielgrzymów biskup płocki Stanisław Wielgus w dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. podniósł kaplicę do godności sanktuarium. W 2009 r. został poświęcony kamień węgielny z Jerozolimy pod budowę nowego kościoła. Rozpoczęto wtedy prace przygotowawcze, w tym archeologiczne, do rozbudowy sanktuarium. Ostateczny projekt wykonał architekt Jacek Jaśkowiec z Ciechanowa. W 2015 r. rozpoczęła się rozbudowa tego miejsca, do końca roku mają potrwać prace podziemne.

2015-07-16 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U męczenników działdowskich

Niedziela toruńska 47/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

Archiwum parafii

Kościół pw. św. Katarzyny i Błogosławionych Męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, sanktuarium diecezjalne

Kościół pw. św. Katarzyny i Błogosławionych Męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego,
sanktuarium diecezjalne

W mieście o burzliwej historii położonym na skraju mazurskiej Krainy Wielkich Jezior znajdował się obóz zagłady, miejsce gehenny tysięcy ludzi, także duchownych, wśród nich bł. abp. Nowowiejskiego i bł. bp Wetmańskiego

Działdowo to ponad 20-tysięczne mazurskie miasto powiatowe leżące na wschodnim krańcu diecezji toruńskiej. We wczesnym średniowieczu istniał tu gród pruskich Sasinów zdobyty w końcu XIII w. przez Krzyżaków. Wokół warowni, którą postawili rycerze zakonni, rozwinęła się osada nazwana przez nich Soldaw, która w 1344 r. uzyskała prawa miejskie. Zmienne były koleje losu pogranicznego miasta, które to upadało, to dźwigało się z ruin. Podczas zmagań polsko-krzyżackich i szwedzkich przechodziło z rąk do rąk, a w 1914 r. znacznie ucierpiało jako miasto frontowe. Przez 4 stulecia znajdowało się po niemieckiej stronie granicy, aż mocą traktatu wersalskiego wraz południowym skrawkiem Mazur 17 stycznia 1920 r. znalazło się „pod opiekuńczym skrzydłem Białego Orła”. W mieście położonym przy granicy z Prusami Wschodnimi w 1928 r. mieszkało niespełna 10 tys. Polaków, wśród nich ponad 8 tys. katolików należących jedynej ówczesnej parafii pw. św. Wojciecha i prawie 3 tys. Niemców. 1. września 1939 r. wkroczyły do Działdowa pierwsze oddziały Wehrmachtu i rozpoczęła się pacyfikację tego ważnego ośrodka polskości. „Wrogów III Rzeszy” umieszczano w siedzibie gestapo – willi rejenta Wyrwicza, a później, wraz z jeńcami z twierdzy Modlin, w koszarach III Batalionu 32. Pułku Piechoty. Z czasem to miejsce przekształcono w

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: "Pójdź za mną"

2023-01-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Od 3-5 lutego odbędą się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Zaproszenie skierowane jest do mężczyzn, którzy ukończyli 15 rok życia. Zapisy trwają do środy i można ich dokonać za pośrednictwem maila, wysyłając zgłoszenie na adres lodz.wsd@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 426648888. Bezpłatne dwudniowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję