Reklama

Niedziela w Warszawie

Patrzmy sercem

„Dziękujemy za służbę człowiekowi” – te słowa towarzyszyły obchodom XVII Święta Dziękczynienia, które odbyło się w Świątyni Opatrzności Bożej.

Niedziela warszawska 23/2024, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Punktem kulminacyjnym była koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. Poprzedziła ją procesja, która rano wyruszyła z pl. Piłsudskiego. Na ponad 10-kilometrowej trasie niesiono relikwie 22 polskich świętych i błogosławionych – na czele z relikwiami i wizerunkiem św. Jadwigi Wawelskiej. Przy kościele św. Antoniego Zaccarii dołączyli przedstawiciele Episkopatu Polski, Kapituł i zaproszeni goście.

– Wielbimy Boga, który działa w świętych i poprzez świętych. Dziękujemy Bożej Opatrzności za dzieła, jakie dokonały się dla naszej Ojczyzny i Kościoła. Niech św. Jan Paweł II i bł. Stefan Wyszyński, najwięksi ludzie Kościoła XX wieku, przewodzą pocztowi świętych i błogosławionych, których relikwie znajdują się w tej świątyni – powiedział na rozpoczęcie liturgii kard. Kazimierz Nycz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii kard. Ryś przywołał postacie św. Jadwigi i bł. Edmunda Bojanowskiego, a także św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, nazywając ich bohaterami chrześcijańskiej wiary. Podkreślił, że są wzorami, jak dobrze przeżywać życie i stawiać w centrum człowieka potrzebującego.

Reklama

– Papież Franciszek stawia w centrum człowieka potrzebującego, głodnego, wygnanego z domu, skazanego na emigrację, uwięzionego, zniewolonego, skrzywdzonego także w Kościele. Jeżeli człowiek potrzebujący, ubogi, skrzywdzony nie jest w centrum życia Kościoła i życia społecznego, nie mówmy, że jesteśmy ludźmi, którzy dbają o dobro wspólne – zaznaczył metropolita łódzki.

Kard. Ryś wskazał, że wtedy człowiek potrzebujący staje w centrum, jeśli widzimy jego potrzeby w całości.

– Nie tylko cierpienie fizyczne, ale także cierpienie jego serca i duszy. Nie wystarczy dać bułkę do jedzenia, trzeba widzieć człowieka całego z jego zranieniami. Największy dramat w Kościele dzieje się, kiedy przestajemy patrzeć sercem – podkreślił hierarcha i dodał, że w spoglądaniu sercem ważna jest umiejętność medytacji, aby słowo z umysłu przeszło do serca.

Po południu odbył się koncert – kantata o bł. Edmundzie Bojanowskim, a wieczorem wystąpił Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi z grupą uwielbieniową wspólnoty „Królowa Pokoju”. Tradycyjnie o godz. 21.37 wspólne zaśpiewano „Barkę” i podświetlono świątynię.

2024-06-04 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Neoprezbiterzy 2024

Niedziela warszawska 22/2024, str. V

[ TEMATY ]

Warszawa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Eucharystia i sakrament pokuty – w tym was nikt nie zastąpi – powiedział kard. Nycz

Eucharystia i sakrament pokuty – w tym was nikt nie zastąpi – powiedział kard. Nycz

Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne

Ks. Mateusz Baran

CZYTAJ DALEJ

Św. Szymon z Lipnicy

[ TEMATY ]

święty

www.bernardyni.pl

Młodość i droga do kapłaństwa

Św. Szymon urodził się w miejscowości Lipnica, zwanej dzisiaj Lipnicą Murowaną (koło Bochni). Przyszedł na świat między 1435 a 1440 r. Jego rodzice Anna i Grzegorz byli średnio zamożni, należeli do niższej warstwy mieszczańskiej. Byli ludźmi głębokiej wiary. Szymon już w domu rodzinnym wzrastał w atmosferze życia chrześcijańskiego i otrzymał dobre wychowanie religijne. Źródła pisane podkreślają, że od dzieciństwa wykazywał wyjątkową pobożność.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2024-07-18 17:01

www.facebook.com/karmel.bosi

    „Niech kolejne już 26. czerneńskie spotkanie modlitewne stanie się dla wszystkich jego uczestników umocnieniem i drogowskazem na powikłanych drogach doczesności…” – napisał w zaproszeniu prowincjał o. Tadeusz Florek OCD.

    W najbliższą sobotę, 20 lipca Po raz 26 odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję