Reklama

Polska

Przeprośna Górka: bp Guzdek pobłogosławił małżeństwo wojskowych pielgrzymów

W ostatnim dniu XXIV Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę, uczestniczący w niej pątnicy spotkali się na Przeprośnej Górce koło Częstochowy, gdzie Biskup Polowy Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. Podczas Eucharystii ordynariusz wojskowy pobłogosławił małżeństwo dwojga wojskowych pielgrzymów. Mszę św. koncelebrował z bp. Guzdkiem bp Richard Spencer, biskup polowy armii Stanów Zjednoczonych. W kończącej się dziś pielgrzymce wzięło udział ponad 600 osób z Polski, USA, Niemiec, Litwy, Słowacji i Chorwacji.

[ TEMATY ]

bp Józef Guzdek

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Górka Przeprośna k. Częstochowy zwana jest Górą Pojednania Narodów ze względu na pielgrzymujących tu wraz z kadrą dowódczą żołnierzy z różnych krajów członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Znajduje się tu sanktuarium św. Ojca Pio nazywane „polskim San Giovanni Rotondo”.

Na początku Eucharystii ks. płk Zenon Surma przywitał przybyłych gości, którzy dołączyli do pielgrzymów: wiceminister Beatę Oczkowicz, podsekretarz stanu w MON, gen. broni Edwarda Gruszkę, szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz gen. bryg SG Dominika Tracza, Komendanta Głównego Straży Granicznej. Podziękował też Szefowi Inspektoratu Wsparcia za logistyczne wsparcie pielgrzymki wojskowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wprowadzeniu do Mszy św. bp Guzdek podkreślił, że celem drogi pielgrzymów była nauka wiernej służby Bogu i Ojczyźnie. Wyraził radość, że dwoje młodych ludzi służących w wojsku - Bogdan i Monika - zechcieli złożyć przysięgę małżeńską w tak niezwykłym miejscu i czasie. – To wspaniały przykład w świecie, który mówi dziś, że wierność jest niemożliwa, a promowany jest kult niewierności – podkreślił. W homilii biskup polowy wskazał na różne aspekty wierności. Podkreślił, że słowa żołnierskiej przysięgi to ślub wierności składany Ojczyźnie, a słowa przysięgi małżeńskiej to świadoma i odpowiedzialna decyzja wspólnego życia.

Biskup udzielił parze młodej kilku wskazówek na rozpoczęcie nowej drogi życia, zachęcał do korzystania z sakramentów, które pozwalają bezpiecznie przetrwać kryzysy małżeńskie. Przestrzegł, że dobra doczesne, materializm i pęd do kariery nigdy nie mogą przysłonić dobra współmałżonka. Podkreślił, że w czasie kryzysów warto przypomnieć sobie ostatnie słowa przysięgi „Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący”. – Jeżeli ktoś korzysta z Bożej pomocy w postaci sakramentów i modlitwy, to wygra – zapewniał bp Guzdek. Powołał się na świadectwa małżeństw o długim stażu, kombatantów, którzy powtarzają, że ich związek nie był idealny, ale z Bożą pomocą udało się dotrwać wspólnie do późnych lat.

Reklama

Biskup życzył wszystkim zebranym, aby pielgrzymi trud oraz uroczystość zaślubin, w których uczestniczą, były dla nich okazją umocnienia się w ślubach wierności Bogu i Ojczyźnie. Eucharystię koncelebrowali z bp. Guzdkiem, bp Richard Spencer, biskup polowy armii Stanów Zjednoczonych oraz kapelani towarzyszący żołnierzom w drodze.

Na koniec głos zabrała także minister Oczkowicz, która podkreśliła, że każdy zdążający na Jasną Górę żołnierz niesie w sercu jakąś intencję. – Jest to chwila, która zatrzymuje tempo naszego życia i pozwala rozważyć jego sens. Tu jest miejsce i czas, aby przewartościować swoje życie z pytania „co ja mogę z tego mieć?”, na pytanie „co ja mogę komuś dać?” - powiedziała. Życzyła, aby po powrocie z pielgrzymki jej uczestnicy potrafili nadać swemu życiu głębszą treść. Minister Oczkowicz złożyła życzenia także młodej parze i razem z generałem Gruszką wręczyli prezent nowożeńcom.

Oprócz żołnierzy w pielgrzymce uczestniczyli także pracownicy wojska oraz funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej oraz Służby Celnej. Po Mszy św. biskupi rozmawiali z pątnikami o trudach pielgrzymki, była to także okazja do wspólnych zdjęć i krótkiego wypoczynku przed wymarszem do Częstochowy. Grupa ponad 600 żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej wyruszyła z Przeprośnej Górki na ostatni etap prowadzący częstochowską Aleją Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Tam, przed Cudownym Obrazem nastąpi akt zawierzenia żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych, kapłanów i osób cywilnych, związanych w różny sposób z formacjami mundurowymi.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku została odwołana. Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie i Słowacy. Następnie także żołnierze Bundeswehry, a także Litwini, Ukraińcy i Chorwaci.

2015-08-14 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawsze gotowi, by nieść pomoc

Przedstawiciele środowisk harcerskich i skautów modlili się w intencji kanonizacji swojego patrona bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego przewodniczył bp Józef Guzdek.

Eucharystia sprawowana była w przededniu liturgicznego wspomnienia bł. ks. Frelichowskiego, które przypada 23 lutego. Koncelebrowali ją księża kapelani środowisk harcerskich i skautów w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję