Reklama

Aktualności

Prezydent Izraela u papieża: konieczne wznowienie rokowań z Palestyńczykami

Papież Franciszek przyjął dziś w Watykanie prezydenta Izraela Reuvena Rivlina. Rozmawiali oni m.in. o pilnej potrzebie wspierania klimatu zaufania między Izraelczykami i Palestyńczykami oraz „wznowienia bezpośrednich rokowań, aby osiągnąć porozumienie szanujące uprawnione dążenia obu narodów, jako zasadniczy wkład w pokój i stabilizację w regionie”.

[ TEMATY ]

Franciszek

Izrael

wikipedia.org

Prezydent spotkał się też z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. stosunków z państwami, abp Paul Gallagher. Opublikowany przez watykańskie Biuro Prasowe komunikat podkreśla, że omawiano sytuację polityczną i społeczną na Bliskim Wschodzie, zwracając szczególną uwagę na sytuację chrześcijan i innych mniejszości. Wskazano na znaczenie dialogu międzyreligijnego i odpowiedzialność przywódców religijnych za wspieranie pojednania i pokoju.

W kwestii stosunków dwustronnych wyrażono życzenie, by jak najszybciej zakończono prace nad porozumieniem dotyczącym statusu prawnego i zwolnień podatkowych dla instytucji Kościoła katolickiego w Izraelu, wiz dla duchownych, jurysdykcji nad miejscami świętymi i możliwości korzystania z Wieczernika. Mowa też była o znalezieniu rozwiązania dla sprawy szkół chrześcijańskich w Izraelu, którym w ostatnich latach znacznie ograniczono dofinansowanie państwowe.

Reklama

Audiencja u papieża trwała 30 minut. Prezydentowi towarzyszyła 15-osobowa delegacja. Rivlin podarował Franciszkowi kopię aramejskiej inskrypcji w bazalcie z IX-VIII w przed Chrystusem, będącej najstarszą pozabiblijną wzmianką o dynastii Dawida. Według prezydenta ma być ona przypomnieniem o „wspólnych korzeniach judaizmu i chrześcijaństwa”.

Z kolei papież wręczył prezydentowi medal z brązu przedstawiający skałę rozdartą na pół, którą łączy gałązka oliwna. Na odwrocie znajduje się napis po włosku: „Szukaj tego, co łączy. Przezwyciężaj to, co dzieli”. - Wyzwaniem na dzisiaj jest łączyć - powiedział Franciszek, który dał Rivlinowi także egzemplarz encykliki „Laudato si’” i adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”, której fragment „jest poświęcony dialogowi z żydami”, jak również medal trzeciego roku pontyfikatu.

Na zakończenie poprosił prezydenta i jego małżonkę o modlitwę w swojej intencji. Rivlin zapewnił, że będzie się modlił, po czym dodał: „Do zobaczenia wkrótce w Izraelu”.

Reklama

W ostatnim czasie wzrosła liczba ataków ekstremistów żydowskich na chrześcijan i obiekty chrześcijańskie w Izraelu. Pod koniec sierpnia Rivlin odwiedził klasztor benedyktynów w Tabgha nad Jeziorem Galilejskim. W połowie czerwca w klasztorze połączonym z kościołem Rozmnożenia Chleba nad jeziorem podłożono ogień, co – według prezydenta – było „czynem bluźnierczym”. Pożar zniszczył w znacznym stopniu część klasztoru, poświęconego dopiero w 2012 roku. O podpalenie oskarżono trzech młodych osadników żydowskich.

Od czasu nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych w 1993 r. Izrael odwiedzili wszyscy papieże. Szczególne relacje z poprzednikiem obecnego prezydenta, Shimonem Peresem łączyły Benedykta XVI i Franciszka. W czerwcu ub. r. na zaproszenie papieża Peres wraz z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem wzięli udział w Watykanie w modlitwach w intencji pokoju.

2015-09-03 16:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izrael: akt oskarżenia wobec winnych podpalenia w Tabdze

[ TEMATY ]

Izrael

Ela Linard

Panorama Jeruzalem

Panorama Jeruzalem

Dwaj młodzi Izraelczycy zostali oskarżeni o podpalenie 18 czerwca pomieszczeń przy kościele Rozmnożenia Chlebów i Ryb w Tabdze nad Jeziorem Galilejskim. Pożar spowodował szkody w magazynie książek, biurach i sali spotkań tamtejszego sanktuarium, upamiętniającego opisane w Ewangelii cudowne rozmnożenie pięciu chlebów i dwóch ryb przez Jezusa.

Dwie osoby zostały ranne, a straty materialne oszacowano na kilka milionów szekli. Sprawcy zostawili ma ścianie napisy w języku hebrajskim, pochodzące z modlitwy odmawianej trzy razy dziennie przez praktykujących żydów, w której znajduje się prośba do Boga o unicestwienie bożków i pogan.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję