Reklama

Modlitwa

Czy świeccy mogą odmawiać brewiarz?

[ TEMATY ]

liturgia

AGNIESZKA BUGAŁA

Czytelnicy naszej wkładki liturgicznej zauważyli, że umieszczane są w niej wskazania odnośnie do codziennej modlitwy brewiarzowej. Ta bowiem modlitwa razem ze Mszą św. stanowią codzienną liturgię czci i wielbienia Boga przez Kościół - lud Boży.
4 grube tomy brewiarza zawierają tzw. Liturgię Godzin, czyli teksty codziennych modlitw, odmawianych przez osoby, które przyjęły święcenia (diakoni, prezbiterzy) albo złożyły śluby wieczyste (zakonnicy i siostry zakonne). Również wiele osób świeckich swoją osobistą modlitwę opiera na jego tekstach. Brewiarz coraz częściej pojawia się w ich rękach, szczególnie podczas spotkań różnych wspólnot formacyjnych. W wakacje, które spędzałem z młodzieżą, modliliśmy się brewiarzem i bardzo się to młodym podobało. Także podczas tygodniowych rekolekcji zamkniętych wszyscy chętnie uczestniczyli rano w nabożeństwie Jutrzni, a wieczorem w brewiarzowej Modlitwie na zakończenie dnia. Wielu świeckich modli się tymi tekstami w swych domach.
W ostatnim stuleciu nastąpił renesans tej formy modlitwy. Sprawia to bogactwo treści zawartej w brewiarzu. Zasadniczą jego część stanowią teksty Pisma Świętego, szczególnie Księgi Psalmów. Pomagają wychwalać Boga za wielkie dary Jego łaskawości i miłosierdzia, zachwycać się wraz z psalmistą pięknem świata, znaleźć słowa przebłagania za nasze grzechy i upadki.
Modlitwa brewiarzowa urzeka również świadomością dołączenia do zgodnego chóru ludzi wszelkich narodów, ras i stanów, by wznosić hymn uwielbienia Ojca Niebieskiego i prosić Go o potrzebne Jego ludowi i całej ludzkiej rodzinie łaski i dary.

Brewiarz tworzą tzw. Godziny.
Jest ich siedem:
1. Wezwanie na rozpoczęcie modlitwy brewiarzowej w danym dniu;
2. Godzina czytań, odmawiana o dowolnej porze (hymn, psalmy, obszerne czytanie z Pisma Świętego i drugie z dzieł Ojców Kościoła lub dokumentów Magisterium Kościoła);
3. Jutrznia (laudesy), odmawiana rano (hymn, psalmodia, krótkie czytanie biblijne, hymn Benedictus, prośby, Modlitwa Pańska, oracja);
4. Modlitwa w ciągu dnia ma 3 warianty, w zależności od pory odmawiania: przedpołudniową, południową, popołudniową;
5. Nieszpory odmawiane wieczorem (zbudowane jak Jutrznia, w miejscu hymnu Benedictus jest Magnificat);
6. Kompleta odmawiana bezpośrednio przed snem (hymn, rachunek sumienia, psalmodia, krótkie czytanie biblijne, hymn Nunc dimittis, oracja, antyfona do Matki Bożej).

Istnieje kilka wydań Liturgii Godzin. Obok czterotomowego pełnego wydania, mamy też jednotomowe wydanie skrócone, a także Brewiarz dla świeckich.
Sobór Watykański II pozostawił następującą dyrektywę: "Duszpasterze niech się starają w niedziele i uroczyste święta celebrować w kościołach z udziałem wiernych główne Godziny, zwłaszcza nieszpory. Zaleca się, aby i świeccy odmawiali brewiarz, czy to wspólnie z kapłanami, czy na swoich spotkaniach, czy nawet indywidualnie" (KL 100). To zalecenie Soboru przypomniał także najnowszy Katechizm Kościoła Katolickiego (por. nr 1174).

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akademia Liturgiczna

Liturgia jest w Kościele dla wszystkich, trzeba tylko chcieć ją poznać i zrozumieć. To założenie działającej w diecezji rzeszowskiej Akademii Liturgicznej i propozycją formacji dla dorosłych, którzy pragną głębiej i bardziej świadomie przeżywać liturgię

Spotkania są pomyślane w ten sposób, by w ciągu pierwszego roku wprowadzić uczestników w całościowe, panoramiczne spojrzenie na życie liturgiczne Kościoła, natomiast wykłady na wyższych rocznikach dotyczyć będą pogłębienia wiedzy związanej z jednym, konkretnym zagadnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję