Reklama

Wielka Brytania

Bp Józef Guzdek u Polonii w Londynie

[ TEMATY ]

bp Józef Guzdek

mazur/catholicnews.org.uk

Biskup Polowy Józef Guzdek udał się do stolicy Wielkiej Brytanii z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, a także czterech rocznic uroczyście obchodzonych przez środowiska polonijne na Wyspach.

Wieczorem bp Guzdek celebrował Mszę św. w katolickiej Katedrze Westminsterskiej w intencji polskich żołnierzy walczących w Bitwie o Anglię, wspominano także obchodzoną w tym roku 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Wierni zgromadzeni w katedrze modlili się także w intencji dwóch pasterzy Polonii: kard. Władysława Rubina, w 25. rocznicę śmierci oraz abp. Józefa Gawliny, którego półwiecze śmierci obchodziliśmy w ubiegłym roku.

W homilii bp Józef Guzdek podkreślił, że każde pokolenie staje przed swoimi wyzwaniami, którym musi sprostać. - Czas II wojny światowej był dla was czasem próby, obumierania i owocowania. Zdaliście egzamin z wierności Bogu i Ojczyźnie nawet za cenę przelanej krwi. Budowaliście swoje życie na Chrystusie i ewangelicznych wartościach. Walczyliście pod sztandarami, na których wypisane były słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna”; „Miłość żąda ofiary”. Według św. Pawła Apostoła zasłużyliście na miano „roztropnych budowniczych”. Nie szukaliście bowiem siebie i własnych korzyści, ale z pełną świadomością i poświęceniem wypełnialiście wolę Boga - powiedział.

Reklama

mazur/catholicnews.org.uk

Ordynariusz wojskowy wspomniał, że przez wiele lat poza granicami kraju pozostała ogromna rzesza ludzi, którzy nie mogli powrócić do Polski po zakończeniu II wojny światowej. Zauważył, że choć na polach bitew na wschodzie i zachodzie Europy przelano morze polskiej krwi, to nasi rodacy nie mogli cieszyć się z powrotu do niepodległej Ojczyzny. Wymienił m. in. polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię, oficerów zamordowanych na Wschodzie, żołnierzy II Korpusu Polskiego, a także wyzwalających Europę Zachodnią Maczkowców. - Na mocy układów z Teheranu, Jałty i Poczdamu, po zakończeniu wojny, ich domy znalazły się poza granicami Polski wytyczonymi przez zwycięskie, wojenne mocarstwa. Musieli zostać na zachodzie Europy lub emigrować do różnych krajów świata. Nie wracali do Polski zdominowanej przez sowietów i „ludową” władzę - powiedział. Biskup Guzdek przypomniał, że wielu z tych, którzy zdecydowali się na powrót zostało aresztowanych i zamęczonych w komunistycznych więzieniach.

Biskup polowy podkreślił, że nadal należy upominać się o prawdę historyczną i sprzeciwiać się relatywizowaniu win popełnionych przez państwa totalitarne Związek Radziecki i Niemcy w czasie II wojny światowej. Przypomniał, że w ubiegłym roku podczas uroczystości rocznicy lądowania aliantów w Normandii prezydent Francji mówił o "odwadze Niemców, także będących ofiarami nazizmu". - Za pośrednictwem mediów świat dowiedział się, że to Niemcy są ofiarami nazizmu. Ze względu na polityczną poprawność wobec wschodniego sąsiada, udział polskich żołnierzy w walce z niemieckim okupantem został przemilczany. Nie zabrakło zaś pochwał pod adresem Armii Czerwonej. To była wielka niesprawiedliwość historyczna, współczesna próba zakłamania historii - podkreślił ordynariusz wojskowy.

Biskup Guzdek podziękował wspólnocie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, że pamiętają o abp. Józefie Gawlinie, biskupie polowym w czasie II wojny światowej, a po wojnie opiekunie polskiej emigracji oraz o kard. Władysławie Rubinie, który po śmierci abp. Gawliny przejął misję opieki nad emigracją i uchodźstwem polskim. Zaapelował o wierność Bogu i Ojczyźnie, wyrażonej w trosce o pielęgnowanie i pilnowanie prawdy historycznej.- Bądźmy strażnikami i kustoszami historycznej prawdy o wydarzeniach II wojny światowej, jej przyczynach i przebiegu. Budujmy gmach życia rodzinnego, państwowego i międzynarodowego na solidnym fundamencie prawdy, Dekalogu i poszanowania podstawowych praw człowieka - zachęcał.

Reklama

Mszę św. koncelebrowali duszpasterze Polonii posługujący na Wyspach, m. in. ks. Stefan Wylężek, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, a także ks. kpt. Maciej Śliwa, sekretarz Biskupa Polowego. Oprawę muzyczną liturgii zapewnili członkowie chóru „Ave Verum”.

W uroczystości wziął udział Witold Sobków, ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a także Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W katedrze obecni byli przedstawiciele środowisk, stowarzyszeń i kół polonijnych działających na Wyspach, m. in. Polskiej Misji Katolickiej. W Eucharystii uczestniczyli Kombatanci, weterani II wojny światowej, członkowie Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju, poczty sztandarowe oraz młodzież.

2015-11-10 18:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Guzdek do misjonarzy: Bądźcie dla ludzi pomostem spotkania z Bogiem

[ TEMATY ]

Warszawa

misjonarze

bp Józef Guzdek

Gagorski/pl.wikipedia.org

Idźcie do ludzi z otwartym serem, miłością i szacunkiem, nie przekreślając nikogo ale stając się pomostem spotkania z Bogiem – zaapelował do misjonarzy bp Józef Guzdek.

W święto patronów Europy św. Cyryla i św. Metodego biskup polowy Wojska Polskiego celebrował mszę św. odpustową w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W czasie dziewięciomiesięcznego kursu przygotowują się tam do wyjazdu na misje kapłani diecezjalni, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy.

Biskup przypomniał w homilii, że są sytuacje w których wyznawcy Chrystusa są dla świata znakiem sprzeciwu, płacąc za to najwyższą cenę. - Dzieła Ewangelizacji nie wolno jednak postrzegać w kluczu konfrontacji czy walki. Misja do której Jezus nas powołał - jest misją pokoju i miłości – przypomniał bp Guzdek.

Zaznaczył, że u podstaw misyjnego zaangażowania powinna leżeć miłość do człowieka i szacunek dla rodzimej kultury ludów do których się idzie. Jako przykład wskazał postacie świętych Cyryla i Metodego oraz jezuitów w XVI wieku.

– Św. Ignacy Loyola nakazał braciom pozbyć się zakorzenionych nawyków, uprzedzeń, kulturowych preferencji, oraz nastawienia „Zawsze postępowaliśmy w ten sposób”. Przekonywał, że dla wyznawców Chrystusa cały świat jest domem. Dzięki temu ewangelizowali nie tylko kraje Europy ale także dotarli do Japonii, Chin czy Indii – zwrócił uwagę biskup polowy Wojska Polskiego.

Podkreślił, że trzeba troszczyć się zarówno o tych którzy są w Kościele i korzystają z sakramentów, jak i osoby będące na Jego obrzeżach lub poza dostrzegalnymi granicami. – W Kościele jest miejsce dla chrześcijan od urodzenia, spóźnionych, jak i zwlekających z odpowiedzią na łaskę wiary. Zwrócił uwagę, że jezuici przyjmowali w swoje szeregi także neofitów, co w XVI, XVII nie było czymś oczywistym.

Bp Guzdek zachęcał również do refleksji nad osobistym zaangażowaniem misyjnym. - Jak bardzo nam zależy aby wszyscy poznali Jezusa, Czy w naszej Ojczyźnie jesteśmy otwarci na ludzi na różnym etapie wiary i niewiary - tych na progu Kościoła, błądzących, poszukujących i powracających do pełnej jedności z Chrystusem. Czy jesteśmy im życzliwi. Czy staramy się im towarzyszyć na drogach do pełnej jedności z Bogiem – pytał biskup.

Przywołując słowa Sługi Bożego bp Jana Pietraszko podkreślił, że autentyczne apostolstwo oparte jest na wierności prawdzie, która wychodzi ku drugiemu człowiekowi z sercem, miłością i szacunkiem, by stworzyć pomost dojścia do Boga. - Niech nasze słowa, gesty nasz sposób głoszenia Ewangelii, styl realizacji podejmowanych obowiązków zmusiło do myślenia tych których będziemy spotykać – zaapelował bp Guzdek. Przyszli misjonarze, przygotowujący się w Centrum Formacji Misyjnej, wyjadą do takich miejsc jak - Kuba, Zambia, Republika Centralnej Afryki, Kamerun, czy Alaska.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa Wyszyńskiego

2020-07-14 10:48

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

śmierć

ekai.pl

Dziś rano zmarł we Włoszech ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz kard. Stefana Wyszyńskiego i wicepostulator w jego procesie beatyfikacyjnym. Miał 79 lat.

Bronisław Piasecki rozpoczął formacje kapłańską w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie a następnie w Instytucie Teologii Moralnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie gdzie obronił doktorat z teologii. Prowadził zajęcia z teologii moralnej na ATK oraz w warszawskim seminarium duchownym.

W latach 1974-1981 był osobistym sekretarzem kard. Stefana Wyszyńskiego, a następnie wicepostulatorem w Jego procesie beatyfikacyjnym.

Był doktorem teologii moralnej, prałatem Jego Świątobliwości. W latach 1983-2010 pełnił funkcje proboszcza parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, a następnie, aż do śmierci rezydentem w tej parafii.

Niedawno ukazało się wznowienie jego książki "Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia", wydane z okazji spodziewanej (a ostatecznie bezterminowo zawieszonej) beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

W wywiadzie dla KAI, udzielonym w maju br. ks. Piasecki mówił m.in. o tym, co dało mu spotkanie z Prymasem Polski.

"W nim były dwa wymiary. Z jednej strony miał świadomość, że reprezentuje Kościół w zmaganiach z ideologią wojującego ateizmu. Wiedział, że jest stroną i tu rzeczywiście był 'pomnikowy'. W tamtych warunkach trzeba było być monumentem: inaczej oni nie rozumieli. Człowiek ciepły, znaczy - słaby, więc trzeba było pokazać moc. Natomiast gdy był księdzem Stefanem to z nami żartował i podawał piłkę. Wielki i normalny" - mówił ks. Piasecki.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pierwsza Msza św. w zwróconym kościele w Bohorodczanach

2020-07-14 21:31

[ TEMATY ]

Ukraina

wikipedia.org

„Maryjo powracająca do Bohorodczan, jesteś nam potrzebna na czas niepewności, jaki przeżywamy i na czas szczęśliwy, o który się nieustannie modlimy” – powiedział metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki w Bohorodczanach koło Iwano-Frankiwska. 12 lipca dokonał tam ponownego poświęcenia XVII-wiecznego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który władze ukraińskie przekazały w nieodpłatne użytkowanie Kościołowi łacińskiemu na Ukrainie. We wspólnej modlitwie uczestniczyli też grekokatolicy i prawosławni.

Hierarcha przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. „Przez wieki w tym kościele czczony był obraz Matki Bożej, który po wojnie, opuszczający te ziemie Polacy, zabrali ze sobą – mówił abp Mokrzycki. - Wzięli Matkę, przy której wzrastali do wiary, dojrzewali do zawierania małżeństwa, chrzcili swoje dzieci i żegnali umierających. Dzisiaj ten obraz znajduje się w Korbielowie, na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie otoczony wielkim szacunkiem, odbiera należną mu cześć. Do nas powraca wierna kopia, która tak jak przez wieki, tak i teraz, jest w głównym ołtarzu. Możemy zatem powiedzieć – Matko witaj w domu! Witaj pośród swego ludu! Witaj w Bohordczanach, aby znowu uczyć nas drogi zaufania i pełnego oddania się Bogu!”.

Po zakończeniu liturgii abp Mokrzycki wręczył listy dziękczynne i medale pamiątkowe obecnym duchownym Prawosławnego Kościoła Ukrainy i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, przedstawicielom władz obwodu iwano-frankowskiego i rejonu bohorodczańskiego oraz wiernym.

„Bardzo cieszymy się, że nasi wierni znów będą modlić się w tej świątyni. We wrześniu zostanie mianowany kapłan do Bohorodczan, aby Msza św. była sprawowana codziennie i ażeby wierni mogli się modlić i wypraszać pokój tak niezbędny dla naszej Ojczyzny, i modlić się o pokonanie pandemii” – zaznaczył metropolita lwowski.

Ks. Władysław Iwaszczak, który dojeżdża z Iwano-Frankiwska, wyjaśnił KAI, że do tej pory z budynku kościoła korzystali prawosławni, a rzymscy katolicy gromadzili się na modlitwy w kaplicy greckokatolickiej. 16 czerwca decyzję o przekazaniu budynku kościoła w bezpłatne korzystanie przez rzymskich katolików podjął szef państwowej administracji obwodowej w Iwano-Frankiwsku Witalij Fedoriw.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny konsekrowano w 1775 r. Fundatorem był Stanisław Kostka Kossakowski, kasztelan kamieński. Obok wzniesiono klasztor oo. dominikanów. W kościele znajdował się cudowny obraz Matki Boskiej, który po II wojnie światowej został wywieziony przez parafian do Jarosławia, a obecnie znajduje się w Korbielowe k. Żywca. Podczas I wojny światowej kościół poważnie ucierpiał (zniszczeniu uległa fasada, zawaliły się sklepienia i spłonął dach). Odbudowa trwała do 1933 r. Za czasów sowieckich kościół użytkowano jako magazyn, a na początku lat 90. świątynię przekazano prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego. Jest to zabytek architektury o znaczeniu krajowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję