Reklama

Sanktuaria

Kalwaria Zebrzydowska: rozpoczął się odpust Wielkiego Tygodnia

Nawrócenie osobiste i społeczne winno być programem życia dla wszystkich Polaków – podkreślił bp Kazimierz Górny podczas uroczystej liturgii Niedzieli Palmowej w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Emerytowany biskup rzeszowski przewodniczył Mszy św. w bazylice kalwaryjskiej. W Niedzielę Palmową rozpoczął się tam odpust Wielkiego Tygodnia i Misterium Męki Pańskiej.

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Bożena Sztajner / Niedziela

Uroczystości rozpoczęły się poświęceniem palm przy kaplicy św. Rafała. Stamtąd procesja udała się do bazyliki. Po przejściu przez Bramę Miłosierdzia rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem emerytowanego biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego, z udziałem m. in. prowincjała Zakonu Braci Mniejszych o. Jarosława Kani OFM, kustosza sanktuarium o. Azariasza Hessa OFM, licznych kapłanów i tysięcy wiernych.

„Doniosłość Wielkiego Tygodnia ma w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy Matce Bożej, wyjątkową wymowę” – podkreślił w homilii znaczenie obchodów odpustowych bp Górny. Mówił, że w liturgii Niedzieli Palmowej, w Roku Miłosierdzia, w Chrystusie mamy dostrzec oblicze Boga, który jest miłosierdziem.

Bp Górny zaznaczył, że „aby Polska była Polską, trzeba wierności Chrystusowi”. Wierność ta objawia się w trosce o rodzinę, obronie życia nienarodzonych, w trosce o polską kulturę, o uczciwość, prawdę, dobroć i miłosierdzie.

„Przychodzimy do Jezusa Miłosiernego, aby od Niego czerpać siłę i czynić miłosierdzie oraz bronić najwyższych wartości” – mówił bp Górny i zachęcał, by w Wielkim Tygodniu rozmyślać, jaka jest nasza relacja do Ojczyzny. „Czy potrafimy dzisiaj, w tak trudnym momencie, nie tylko modlić się za Polskę, ale bronić jej dobrego imienia? Bronić jej historii i prawdy o dziejach? Być dumnym z poświęcenia tak wielu ludzi?” – pytał. Zauważył, że choć dzieje Polski są ściśle związane z Chrystusem, a większość Polaków uważa się za katolików, to życie pokazuje, iż wielu żyje blisko Niego, ale zachowują się, jakby Go nie znali.

Uroczyste obchody odpustu Wielkiego Tygodnia i Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej rozpoczęły się w Kalwarii Zebrzydowskiej w Niedzielę Palmową od sceny wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy oraz „wypędzenia przekupniów”. Chwalebne Misterium Męki Pańskiej co roku gromadzi rzesze wiernych z różnych części Polski, a nawet zagranicy. W Wielki Piątek w procesji przejść może nawet kilkadziesiąt tysięcy pątników.

Reklama

Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni ujrzą m.in. sceny "Uczty u Szymona" i "Zdrady Judasza". W Wielki Czwartek Mszy św. Wieczerzy Pańskiej będzie przewodniczył o. bp Damian Muskus OFM.

Rano w Wielki Piątek procesja wyruszy spod Domu Kajfasza przez Ratusz Piłata i kościół Ukrzyżowania do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania, gdzie do niedzieli będzie trwała adoracja.

Podczas wielkopiątkowej procesji główne kazanie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Liturgii Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń.

W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej odprawiona zostanie pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium o. Azariasza Hessa.

W Niedzielę Zmartwychwstania wierni wezmą udział w porannej procesji, podczas której z Kaplicy Grobu Pańskiego do Bazyliki Głównej zostanie przeniesione ciało Jezusa w Eucharystii. Procesji i Mszy św. będzie także przewodniczyć bp Szkodoń.

2016-03-20 16:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być jak najbliżej Nieba

Niedziela małopolska 12/2016, str. 7-8

[ TEMATY ]

konkurs

Niedziela Palmowa

Archiwum Zbigniewa Urbańskiego

W Niedzielę Palmową zainteresowanie wielu Polaków, nie tylko z Małopolski, skupia się na Lipnicy Murowanej. To w tej miejscowości, znajdującej się w środkowej części Podgórza Wiśnickiego, jest organizowany konkurs palm. Wydarzenie, które dawno już straciło lokalny charakter i zdobyło rozgłos

W ostatnich latach na tutejsze uroczystości w Niedzielę Palmową przyjeżdżają prezydenci, ministrowie, europarlamentarzyści... A wszystko za sprawą lipnickiego poety, Józefa Piotrowskiego, który w 1958 r. zorganizował I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Pomysłodawcy zależało przede wszystkim na podtrzymywaniu tradycji przodków od wieków wykonujących palmy. Następnie robiono z nich krzyże, które w Wielki Piątek obowiązkowo musiały się znaleźć nie tylko w gospodarskim obejściu chłopów.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju

2023-02-01 07:37

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju – stwierdził Ojciec Święty w swoim pierwszym przemówieniu skierowanym do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Demokratycznej Republiki Konga- Kinszasie.

Panie Prezydencie Republiki,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję