Reklama

Sanktuaria

Symbole ŚDM w Kalwarii Zebrzydowskiej

Krzyż młodych i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani trafiły do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem ŚDM Mszę św. w kalwaryjskiej bazylice Matki Bożej Anielskiej odprawił przy symbolach Dni bp Damian Muskus.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Bożena Sztajner / Niedziela

Koordynator generalny przygotowań do Światowych Dni Młodzieży wezwał młodych, by brali odpowiedzialność za swoje życie i wypełniali je nadzieją, której źródłem jest krzyż Jezusa. „Jezus nie przyszedł na świat po to, by uwolnić nas od krzyża, ale po to, by Jego ofiara nadała mu znaczenie i uczyniła go znakiem nadziei dla każdego z nas” - mówił hierarcha. Podkreślał, że od krzyża nie da się uciec, nie da się go wymazać z ludzkiego losu, i że rzeczywistość cierpienia, samotności i bolesnych rozterek dotyczy również ludzi młodych. „Nie dajcie sobie wmówić, że młodość jest wyłącznie czasem beztroski i zabawy, czerpania egoistycznych przyjemności z życia, a miłość nic nie kosztuje. Nie dajcie sobie wmówić, że celem waszego życia jest kariera i sukces. Wasze życie jest zbyt cenne, by roztrwonić je na nic nieznaczące drobiazgi” - apelował do młodzieży.

Szef przygotowań do ŚDM przyznał, że poruszającą lekcję krzyża dał młodym ludziom grafik ŚDM, Maciek Cieśla, który zmarł w sobotę po półrocznej walce z nowotworem. Maciek jest autorem m. in. dekoracji Krakowa na ŚDM, zaprojektował ornaty, w których papież Franciszek, biskupi i kapłani z całego świata odprawią Mszę na Campus Misericordiae. „Absolwent ASP, laureat konkursów, pracowity i niezwykle uzdolniony chłopak musiał się zmierzyć z realizacją najtrudniejszego projektu” - mówił kaznodzieja. „Zostawił piękne projekty graficzne, ale przede wszystkim wspólnotę młodych ludzi, którzy za niego się modlili, których nauczył odwagi, pokory i zaufania Jezusowi do końca, pomimo krzyża, jaki przyszło mu dźwigać” - podkreślił. Zdaniem bp. Muskusa, Pan Bóg nieprzypadkowo przez Maćka udziela młodym lekcji właśnie teraz, gdy wszystkich wypełnia radość oczekiwania na ŚDM. „Nie odkładajcie na później poszukiwań własnej drogi i realizacji misji, do której zostaliście powołani. Bądźcie odpowiedzialni za swoje życie i za to, co z nim zrobicie. Wypełniajcie je znaczeniem i nadzieją, której źródło odnajdziecie w Jezusowym krzyżu!” - podsumował tę lekcję hierarcha.

Reklama

Podczas Mszy św. wierni zgromadzeni w sanktuarium modlili się w intencji młodych, a także za papieża Franciszka i Komitet Organizacyjny ŚDM. Wcześniej młodzi przynieśli krzyż ŚDM i ikonę Matki Bożej w procesji, która przeszła ulicami Kalwarii Zebrzydowskiej z kościoła św. Józefa do sanktuarium oo. bernardynów. „Dziś gromadzimy się przy tym krzyżu, tak jak wędrujemy po kalwaryjskich Dróżkach, by zrozumieć, że krzyż jest nieodwołalnie wpisany w ludzkie życie. By na naszych ludzkich drogach krzyżowych spotkać Jezusa i iść z Nim z odwagą” - podkreślał biskup.

„Przy krzyżu Światowych Dni Młodzieży, na kalwaryjskim wzgórzu, modlimy się za was, drodzy młodzi, byście nie uciekali od krzyża, ale widzieli w nim niezbity dowód Bożej miłości do każdego z nas. Modlimy się, by spotkanie z Jezusem Miłosiernym w wielkiej wspólnocie wiary przemieniało wasze serca i umacniało w codziennych zmaganiach” - mówił bp Muskus. Wezwał do modlitwy za tych młodych, którzy tkwią w duchowej pustce i marazmie, „by Światowe Dni Młodzieży otworzyły im oczy na piękno Kościoła i pokazały, że i dla nich jest w nim miejsce”. Wspomniał również młodzież chorą, niepełnosprawną i ubogą, młodych prześladowanych za wiarę i żyjących w krajach, gdzie toczą się wojny i rozgrywają się akty przemocy. „Niech i do nich dotrze z Krakowa orędzie o miłosierdziu Boga, który kocha każdego człowieka, dla którego nikt, nawet największy grzesznik, nigdy nie jest przegrany” - zakończył hierarcha.

2016-07-05 09:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego nie ma fajerwerków? - młodzież w Kościele po ŚDM (analiza)

[ TEMATY ]

młodzi

ŚDM w Krakowie

Mazur/Episkopat.pl

Duszpasterstwo młodzieży w Polsce, kierując się papieskimi wskazówkami, przeszło od spektakularnego "rabanu" do żmudnego "schodzenia z kanapy" i rezygnowania z "przedwczesnej emerytury". Bez medialnych „fajerwerków”, bo młodzi – jak prosił Franciszek – wrócili do swoich parafii i w dużej mierze skupili się na własnej formacji i lokalnych działaniach. 5 miesięcy po ŚDM owoców duszpasterskiej pracy nie można zatem policzyć. Trzeba natomiast pytać: czy coś robimy, by ich nie stracić?

Wymowne milczenie i brak wizji, czy zasłużony odpoczynek i cisza przed burzą? W mediach i Kościele coraz częściej pojawiają się pytania o stan polskiego duszpasterstwa młodzieży po ŚDM. Jedni mówią o niewykorzystanej szansie, inni o fali entuzjazmu, dzięki której młodzi i kapłani wypływają na szerokie wody ewangelizacji. Przygotowania do ŚDM pokazały, że w duszpasterstwie młodych nie ma miejsca na teorie i ogólniki, potrzeba natomiast dobrych przykładów. Dziś te przykłady z polskich diecezji i parafii pokazują, że w Kościele dzieje się wiele dobra. Pomimo pozornej „ciszy w eterze”.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Media: Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

2023-01-26 18:26

[ TEMATY ]

wizyta

Joe Biden

PAP/SHAWN THEW

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję