Reklama

„Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” – w diecezjach odbył się Światowy Dzień Młodzieży

2017-04-10 10:23

KAI

Piotr Drzewiecki

Pod hasłem „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” przebiegał w diecezjach 32. Światowy Dzień Młodzieży. Po ubiegłorocznym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie, tym razem młodzi spotkali się ze swoimi biskupami i duszpasterzami w katedrach lub sanktuariach diecezjalnych.

Najliczniejsze obchody Światowego Dnia Młodzieży odbyły się we Wrocławiu, gdzie na Ostrowie Tumskim zebrało się kilkanaście tysięcy młodych osób. Świętowanie rozpoczęło się od inscenizacji wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Aktorzy z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie odegrali biblijne sceny, przybliżając wszystkim atmosferę wydarzeń sprzed 2 tys. lat.

Podczas Mszy w katedrze metropolita wrocławski abp Józef Kupny zwrócił uwagę na zmianę jaka dokonała się w mieszkańcach Jerozolimy, którzy witając Jezusa w swoim mieście potrafili krzyczeć: "Hosanna", a następnie żądać ukrzyżowania Go. „To wydaje się nieprawdopodobne, że w tak krótkim czasie człowiek może całkowicie odmienić swoje patrzenie na bliźniego” - mówił abp Kupny.

Tłumaczył przy tym, że w każdym człowieku spotykają się obie postawy. „Granica między jedną a drugą często przebiega przez nasze serca, to znaczy z jednej strony pragniemy Jezusa i chcemy być blisko Niego. Z drugiej czasem wygrywa nasz egoizm i chęć powiedzenia: "Panie Jezu: w tej dziedzinie do końca ci nie ufam... tutaj zrobię wszystko po swojemu" - podkreślił abp Kupny. Hierarcha wezwał młodych do tego, by nigdy nie dali sobie narzucić krzyku, który będzie modny w tłumie i by mieli odwagę zmieniać świat na lepsze.

Reklama

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podziękował zgromadzonej w katedrze Chrystusa Króla młodzieży za postawę, którą sobą reprezentują. „Pokonaliście bożka lenistwa i ospałości, przeszliście wiele kilometrów i przybyliście na spotkanie z Chrystusem” - podkreślił.

Przypomniał, że Jezus nie liczy na okrzyki czy spektakularne zewnętrzne gesty. „On pragnie dokonać uroczystego wjazdu do świątyni naszych serc. Nie przybywa jako zdobywca. Dosiada osiołka, który jest symbolem skromności i pokory. Jezus przychodzi do nas jako sługa, który ukrył swoje bóstwo pod mizerią człowieczeństwa. Jezus chce wejść do naszych serc umęczony, brudny, zakrwawiony, wyszydzony i wyśmiany; ogołocony” - mówił w homilii abp Skworc.

W Częstochowie podczas obchodów dnia młodzieży kandydaci do bierzmowania przekazali arcybiskupowi prośby o udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Podczas Mszy metropolita częstochowski abp Wacław Depo przypomniał młodzieży, że „Jezus nie żąda od nas, byśmy podziwiali Go na obrazach lub fotografiach, albo też na krążących w sieci wideo. „On jest obecny w naszej codzienności, w ludziach, którzy cierpią w Jego imię, cierpią z powodu niewolniczej pracy, dramatów rodzinnych, z powodu chorób, wojen i terroryzmu. Jezus jest w tych, którzy są pogwałceni w swej godności, odrzuceni – powiedział hierarcha.

Przewodniczka Maryja

W stolicy obchody Światowego Dnia Młodzieży po raz pierwszy zorganizowano w świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Animację poprowadziła wspólnota ewangelizacyjna „Mocni w Duchu” z Łodzi oraz członkowie wspólnoty „Młodość – Lubię to”, która zawiązała się po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Głównym punktem wydarzenia była odprawiona przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza Msza święta. Młodzi mogli też przejść przez bramę miłosierdzia, która w sierpniu ub.r. ustawiona była na Campus Misericordiae w Brzegach.

W homilii metropolita warszawski przypomniał, że papież Franciszek wybrał Maryję na przewodniczkę Światowych Dni Młodzieży, ale i na przewodniczkę "pielgrzymowania młodości". Zaznaczył, że świątynia Opatrzności Bożej jest miejscem, w którym można powierzyć Bogu swoją młodość, przyszłość i powołanie życiowe. Dodał, że jest to dobra okazja do zapoznania się z tym wyjątkowym miejscem, "by to miejsce pokochać, zaprzyjaźnić się z nim".

Odnosząc się do odczytanego wcześniej hymnu "Magnificat", duchowny podkreślił, że Matka Boża nie była osobą, która siedziała na kanapie, ale natychmiast zaczęła działać. „Ona także była młoda, młodsza od was. Niech wasza odpowiedź Bogu również będzie konkretna. Szczęścia nie znajduje się siedząc i czekając na lepszy czas, Maryja, tak jak wy młodzi, udowodniła, że szczęście to realizowanie Bożej woli” - powiedział kard. Nycz.

Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej odbyło się z kolei w Ustrzykach Dolnych. W trzydniowym wydarzeniu wzięło udział blisko 3,5 tys. młodych. Wydarzenie zorganizowane w sercu Bieszczadów nawiązywało również do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego „Idźcie i głoście”, a jednym z celów była zachęta młodych do większego zaangażowania na rzecz misji.

Obok spotkań w grupach i wspólnych celebracji liturgicznych młodzi wzięli udział w koncertach, pokazach filmowych, inscenizacjach teatralnych i spotkaniach ze znanymi osobami, m.in. aktorką Patrycją Hurlak. Zwieńczeniem trzydniowego wydarzenie była procesja z palmami i Msza św. na ustrzyckim Rynku, którą odprawił metropolita przemyski.

„Idźcie i głoście poprzez obecność w kościołach, ale wychodźcie na ulice” – zachęcał młodych abp Adam Szal. „Nie tylko w czasie procesji Bożego Ciała, ale także poprzez różne marsze dla Jezusa, marsze popierające życie, poprzez organizowanie adoracji Najświętszego Sakramentu także w przestrzeni publicznej, czy też przez taniec uwielbienia” – mówił hierarcha.

Zaznaczył, że na młodych czeka świat i archidiecezja przemyska. „Na was czeka seminarium, nowicjaty zakonne męskie i żeńskie, na was czekają placówki misyjne, na was czeka archidiecezja, abyście założyli piękne, kochające się rodziny, pokonujące trudności, wychowujące dzieci, budujące w ten sposób lepszy świat” – powiedział arcybiskup.

Wiara to nie ciemnogród

W Tarnowie, w miejscu beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny, podczas drogi i spotkania „Synaj” w Niedzielę Palmową młodzieży towarzyszyły relikwie ich patronki oraz św. Jana Pawła II, a także ikona Chrystusa Przemienionego.

Podczas Mszy biskup tarnowski Andrzej Jeż przestrzegł Młodych, że w ich życiu może przyjść taki dzień, kiedy ich wiara będzie wystawiona na próbę. „Gdy będą Was wyśmiewać, wmawiać Wam, że Wasz świat to ciemnogród – wtedy szczyćmy się Jezusem Chrystusem. To jest nasze świadectwo” – powiedział.

Z kolei podczas kieleckiego Dni Młodzieży biskup Jan Piotrowski nawiązał do przeżywanej w liturgii Niedzieli Palmowej tajemnicy Męki Pańskiej. Zwrócił uwagę, że wszyscy ochrzczeni, dzięki łasce wiary, są uczestnikami tego paschalnego misterium.

„Wszyscy jesteśmy wezwani na lepszą drogę, aby zmieniać siebie i świat. Taki cel wyznacza nam powołanie chrześcijańskie” – zauważył biskup kielecki. Przypomniał zarazem, że tegoroczny Wielki Post, poprzez święte środki ofiarowane przez Kościół, jakimi są: post, pokuta i jałmużna, sprzyja duchowej odnowie. Podkreślił także znaczenie Słowa Bożego, które inspiruje do przemiany i zrozumienia, w jaki sposób żyć i działać w świecie.

Biskup potępił życie wyrachowane, bez planu, celu i miłości, a nastawione tylko na osobistą korzyść. „Nie dajcie się zwieść” – zaapelował do młodzieży bp Piotrowski. Przypomniał postać wolontariuszki Heleny Kmieć, która „wstała z życiowej kanapy” i pojechała do Boliwii, by pomagać potrzebującym.

Oddać życie

W Lublinie Trzydniowe spotkanie młodych rozpoczęło się od piątkowej Drogi Krzyżowej w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku. W sobotę odbyło się Forum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Głównym tematem spotkania był przyszłoroczny Synod Biskupów o młodzieży. Podjęto również kwestie roli wspólnot młodzieżowych w dziele Nowej Ewangelizacji. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się natomiast przy kościele akademickim KUL od poświęcenia palm, skąd wyruszyła procesja do archikatedry, gdzie odprawiona została Msza święta.

W homilii abp Stanisław Budzik mówił o kondycji dzisiejszego świata, pełnego przemocy i nienawiści. Zauważył, że jedynym ratunkiem dla młodego człowieka jest pójście drogą Chrystusa. „Nad tym wszystkim staje umęczony i zmartwychwstały Pan, który woła do nas: wyjdź z grobu, wyjdź na zewnątrz, wyjdź ze swojej beznadziei. Weź swój krzyż, a dokonasz wielkich rzeczy” – powiedział metropolita lubelski.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej obchody Światowego Dnia Młodzieży miały charakter dekanalny i odbyły się w kilku najważniejszych miejscowościach diecezji. Podczas spotkania z młodymi w Słupsku i Koszalinie biskup Edward Dajczak zwrócił uwagę, że słowa "oddaję ci życie" są chyba najpiękniejszą wersją stwierdzenia "kocham cię".

Ordynariusz diecezji wyjaśnił, że oddanie życia musi przekładać się na konkretne czyny miłości realizowane każdego dnia. Zachęcił uczestników czuwania wielkopostnego do otwarcia się na spotkanie z żywym Bogiem, który jest w stanie przemienić serce człowieka i sprawić, by ten, dawał ją innym. Przytaczając fragmenty listów otrzymanych od młodych diecezjan, którzy brali udział w poprzednich czuwaniach, biskup przekonywał słuchaczy, że także i oni mogą doświadczyć prawdziwego nawrócenia i przemiany serca.

Natomiast podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej w Sandomierzu, bp Krzysztof Nitkiewicz przypomniał, że tak jak Syn Boży wcielił się w ciało człowieka, przyjął ludzką naturę i stał się do nas podobny we wszystkim za wyjątkiem grzechu, my powinniśmy stawać się podobni do Niego.

- Powinniśmy być podobni przez płomienną miłość, której, jak mówi Pieśń nad Pieśniami „wody wielkie nie zdołają ugasić, ani nie zatopią jej rzeki”. Miłość ofiarną, wyrozumiałą, bezwarunkową, która nie cofa się przed niczym. I nawet jeśli nie potrafimy kochać jak Chrystus, to przynajmniej powinniśmy tego pragnąć i do tego dążyć. Miłość czyni człowieka pięknym, niezależnie od urody – podkreślił bp Nitkiewicz.

Nie ma świętego bez przeszłości

Z kolei bp Łukasz Buzun na Kobylej Górze odniósł się do papieskiego listu na XXXII Światowy Dzień Młodzieży, w którym Franciszek napisał, że nie ma świętego bez przeszłości ani nie ma grzesznika bez przyszłości. „Każdy człowiek ma swoją przeszłość, a jednocześnie każdy człowiek, nawet największy grzesznik jeśli zwraca się do Chrystusa to będzie widział świetlaną przyszłość. Potrzeba w tym wszystkim codziennego rachunku sumienia przed Bogiem, żeby Duch Święty mógł nas wewnętrznie leczyć, uzdrawiać” – zaznaczył kaznodzieja.

Zachęcał młodych do codziennej modlitwy i wsłuchiwanie się w Słowo Boże. „Stajemy tutaj pod Górą Krzyża i przeżywamy kolejny Światowy Dzień Młodzieży po to, aby rozświetlić swoje dusze, żeby pójść w życie z treścią, która daje nam siłę i budzi radość, daje pokój i ład moralny” – podkreślił bp Buzun.

O tym, jak ważna jest przeszłość każdego człowieka przekonywał w Płocku biskup Mirosław Milewski. „Historia życia każdego z was jest historią Kościoła. Z każdym dniem dopisujecie do tej długiej, szacownej kroniki dziejów chrześcijaństwa kolejną kartę, dodajcie kolejne dane i obrazy, które nie są zapisane gdzieś `w chmurze`, na niewidzialnym dysku, ale są wyryte w Waszych sercach, na niezniszczalnym nośniku danych” - głosił biskup.

Dodał, że Ojciec święty Franciszek pyta młodych, w jaki sposób zapisują w swojej pamięci wydarzenia, doświadczenia swojego życia. „Papież zachęca by odkryć, że przeszłość jest dla Boga ważna. Nasze życie nie jest tylko zwykłym dyskiem, z którego coś można wymazać i zapisać od nowa” – podkreślił płocki biskup pomocniczy.

Z okazji Światowego Dnia Młodzieży ulicami Łodzi przeszedł „Marsz dla Jezusa”. Grupa kilkuset młodych z Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego udała się do archikatedry, gdzie Mszę odprawił dla nich bp Marek Marczak.

Podobne wydarzenia odbyły się również w Bielsku-Białej, Pelplinie i Ełku.

Pierwszy Światowy Dzień Młodzieży odbył się w 1986 roku z inicjatywy św. Jana Pawła II. Każdego roku obchodzony jest na poziomie diecezji w Niedzielę Palmową, natomiast co kilka lat organizowany jest w różnych częściach świata i gromadzi miliony uczestników.

Tagi:
młodzi dni młodych

Warszawa: Baza Centrum - 3 dniowa konferencja ewangelizacyjna dla młodych

2019-11-08 18:39

dg / Warszawa (KAI)

Konferencje ewangelizacyjne i motywacyjne, uwielbienie, koncerty, dyskoteki, gry, warsztaty - to oferta, jaką znajdą dla siebie uczestnicy Bazy Centrum. Do tej pory na trzydniową konferencję promującą wartości chrześcijańskie przyjechało już ponad 1000 młodych ludzi z całego kraju. Zaangażowanych w inicjatywę jest 150 wolontariuszy. Wszystko odbywa się od 7 do 10 listopada w klimatycznych halach po dawnej drukarni przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie.

Baza Centrum

- Baza Centrum to chrześcijańska konferencja młodzieżowa. W ciągu czterech dni ponad tysiąc młodych ludzi doświadcza Jezusa i inspiruje się do tego by nieść Boże wartości na całą Polskę - mówią w rozmowie z KAI Bogna i Arkadiusz Kuczyńscy, współorganizatorzy wydarzenia. - Uczestnicy mają okazję wysłuchać wartościowych wykładów i warsztatów, uwielbiać Boga. Mogą także spędzić wspólnie czas przy dodatkowych atrakcjach, takich jak jam session, silent party, czy zintegrować się w skateartcie - dodają organizatorzy.

Na tegoroczną edycję zostali zaproszeni m.in. pastorzy Leo Bigger, Rene Wagner, Karol Michalak, Arkadiusz Krzywodajć, Michał Włodarczyk, Daniel Różański, Arek Kuczyński, Marek Sobotka i inni. Sesję specjalną prowadził również znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Dodatkowo konferencja zapewnia atrakcje takie jak koncert Linii Nocnej, spektakl pt. „Był sobie Twórca” w reżyserii Edyty Dudy Olechowskiej czy wieczorek kabaretowy.

Na terenie konferencji są również dostępne stoiska z przeróżnymi inicjatywami, między innymi stoisko szkoły biblijnej Christ for the Nations Poland, Misja nie jesteś sama - czyli misja wsparcia dla kobiet z niechcianą ciążą, czy stoisko z projektem artystki Oli Tubielewicz, Dziennik Nowego.

- Dziennik Nowego Testamentu to niszowe wydawnictwo zajmujące się projektowaniem i wydawaniem współcześnie zaprojektowanych Nowych Testamentów, kalendarzy z ewangeliami i gadżetów z dobrym przesłaniem. Aktualnie jesteśmy już grupą artystów chrześcijańskich, z różnych Kościołów w Polsce, tworzących współczesną sztukę o Jezusie - wyjaśnia Ola Tubielewicz.

Wszystko zaaranżowane jest nowocześnie, przy użyciu współczesnych rozwiązań technicznych, a do tego z dostrzegalną troską o estetykę. Uczestnicy mogą nauczyć się od najlepszych baristów różnych sposobów przyrządzania kawy czy kolorowych bezalkoholowych drinków, piłkarskich tricków uczy Mohammad Akbari, a sztuczek na deskorolce Daniel Godson. Będzie okazja poznać różne techniki malarstwa i graffiti, nie zabraknie nowoczesnego tańca, kursu fotografii, marketingu czy występów DJ-ów.

Zatroszczono się również o gastronomię, gdzie za symboliczną opłatą można dostać przygotowywane na bieżąco posiłki.

W sobotę 9 listopada o 17:00 będzie otwarte spotkanie z katolickim charyzmatykiem i mówcą Marcinem Zielińskim.

Więcej informacji na stronie wydarzenia: bazacentrum.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Włochy: zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego Chiary Lubich

2019-11-12 14:11

pb (KAI/vidanuevadigital.com) / Frascati

We włoskim mieście Frascati koło Rzymu zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego Chiary Lubich, założycielki ruchu Focolari. Zmarła ona w 2008 r. w wieku 88 lat, a jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się pięć lat później.

CSC Audiovisini

Uroczystości w katedrze diecezji, na której terenie - w Rocca di Papa - znajduje się międzynarodowa siedziba ruchu, przewodniczył 10 listopada ordynariusz Frascati bp Raffaello Martinelli. Opieczętowane akta procesu zostaną teraz przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. W 75 pudłach zawierają one 35 tys. dokumentów na temat życia, cnót i opinii świętości kandydatki na ołtarze.

Przewodnicząca ruchu Focolari Maria Voce powiedziała, że pragnie on ofiarować Kościołowi „dar, jakim była Chiara”.

W wywiadzie dla dziennika „Avvenire” wicepostulator procesu Waldery Hilgeman z Holandii zaznaczył, że Lubich była nadzwyczajna „w radykalizmie swego życia, w swej codziennej wierności, biorąc na siebie bóle ludzkości poprzez duchowość Jezusa opuszczonego na krzyżu”, chcąc przyczynić się do wypełnienia modlitwy Jezusa: „aby stanowili jedno”.

Silvia Lubich urodziła się 22 lutego 1920 r. w Trydencie. Już jako nastolatka wraz ze swymi koleżankami postanowiła całe swoje życie opierać na Ewangelii. Połączyła je wiara w Boga, który jest miłością, oraz doświadczenie, że On kocha każdego i że miłość wzajemna, przeżywana zgodnie z Ewangelią, prowadzi do jedności, w której obecny jest Jezus.

W bombardowanym Trydencie 23-letnia Silvia, pracująca jako nauczycielka, i jej towarzyszki zaczęły pomagać najuboższym mieszkańcom miasta dając świadectwo, że możliwy jest świat solidarności i jedności, całkowicie inny od rzeczywistości wojny. W ich życiu osobistym i wspólnotowym zrodziła się nowa duchowość: „duchowość jedności”.

Od tej pory myślą przewodnią całego życia Silvii stała się modlitwa Jezusa: „Aby wszyscy byli jedno”. Postanowiła ona występować na rzecz jedności wszędzie tam, gdzie ujawniały się podziały. Wiara przeżywana we wspólnocie pozwoliła jej na rozwijanie duchowej jedności z innymi. Nie została żoną ani zakonnicą, ale wybrała nową drogę: budowania „ogniska domowego” (focolare) – małych wspólnot naśladujących Rodzinę z Nazaretu. 7 grudnia 1943 r. Silvia przyrzekła Bogu, że oddaje mu się na zawsze i zmieniła swe imię na Chiara, ku czci św. Klary z Asyżu.

Wokół wspólnoty młodych kobiet z Trydentu ukształtował się znany dziś na całym świecie ruch odnowy duchowej, zwany Focolari. Początkowo rozprzestrzenił się on we Włoszech, a później w Europie i na świecie. Jego charyzmatem jest wprowadzanie jedności wszędzie tam, gdzie jej brakuje, także poprzez angażowanie się w działalność ekumeniczną, w dialog z wyznawcami innych religii oraz we współpracę z wszystkimi ludźmi dobrej woli. Drogą realizacji tego zadania jest życie w miłości, które prowadzi do jedności – w rodzinach, społeczeństwie, między przedstawicielami różnych kultur i wyznań. Stanowi to zarazem skuteczne świadectwo o Chrystusie, które przekonuje, że życie zgodne z przykazaniami Jezusa nie jest utopią, lecz otwiera przed ludźmi lepszą przyszłość.

Oprócz żeńskich i męskich wspólnot życia konsekrowanego, w Ruchu wyodrębniły się również inne powołania: księża fokolarini – kapłani diecezjalni, tworzący wspólnoty na wzór focolare; wolontariusze – świeccy żyjący duchowością Dzieła Maryi, angażujący się we wszystkie dziedziny życia społecznego, aby przepoić je Ewangelią: GEN, czyli nowe pokolenie Ruchu – dzieci i młodzież, którzy jeszcze odkrywają swoje powołanie, już stawiając Boga na pierwszym miejscu w swoim życiu i angażując się w budowę lepszego, bardziej zjednoczonego świata. Oprócz nich działają tzw. ruchy szerokiego oddziaływania: Nowe Rodziny, gromadzące małżeństwa, które pragną budować swoją rodzinę na fundamencie Bożej Miłości; Nowa Ludzkość, stawiająca sobie za cel ewangeliczną odnowę wszystkich dziedzin ludzkiego życia; Młodzież dla Zjednoczonego Świata, w którym młodzi dążą do uwrażliwienia swoich rówieśników na potrzebę budowania bardziej zjednoczonego świata, podejmując różnorodne inicjatywy na rzecz najbardziej potrzebujących; Nowe Parafie, które pomagają parafiom, by coraz bardziej stawały się Kościołem-komunią.

Duchowe impulsy wynikające z duchowości ruchu Focolari dotyczą nie tylko życia osobistego, ale oddziałują również na rodzinę, gospodarkę, politykę, sztukę i życie Kościołów. Działa też 19 osiedli, zwanych Mariapoli – modeli nowego społeczeństwa (pierwsze i najbardziej znane z nich znajduje się w Loppiano koło Florencji), 27 domów wydawniczych, wydających czasopisma w 38 językach.

Ruch Focolare prowadzi ponad tysiąc dzieł społecznych w różnych krajach i środowiskach. Dynamicznie rozwija się tzw. ekonomia komunii, sformułowana w 1991 r. przez Chiarę podczas jej pobytu w Brazylii. Zaproponowała ona wówczas nowy sposób wykorzystania zysków przedsiębiorstw, uwzględniający potrzeby najuboższych. Właściciele firm biorących udział w projekcie ekonomii komunii decydują dobrowolnie dzielić wypracowane zyski na trzy części: na rozwój firmy, pomoc dla ubogich i wspieranie struktur Dzieła formujących ludzi do „kultury dawania”, bez której niemożliwe jest rozwijanie projektu. Według tych zasad działa ok. 700 przedsiębiorstw w kilkunastu krajach, w tym kilka w Polsce (w sektorze handlu i usług). Do Polski Dzieło Maryi dotarło w latach 60. W 1996 r. w Trzciance k. Wilgi pod Warszawą powstało Mariapoli. Ściślejszy kontakt z Dziełem w Polsce utrzymuje ok. 4,5 tys. osób.

Wieloletnie zaangażowanie Chiary Lubich na rzecz jedności zostało docenione. Uhonorowana została m.in. przyznaną przez Radę Europy Nagroda Praw Człowieka, Pokojową Nagrodą UNESCO i Nagrodą Templetona. Z okazji 80. urodzin władze Rzymu przyznały jej honorowe obywatelstwo Wiecznego Miasta. Nadano jej kilkanaście doktoratów honoris causa, m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1996 r. W 2001 r. władze jej rodzinnego Trydentu zgłosiły jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.

Napisała ponad 30 książek przetłumaczonych na ponad 20 języków, w tym kilkanaście po polsku, m.in. „Tylko jedno” (1986), „Klucz do jedności” (1989), „Pisać Ewangelię życiem” (1998), „Krzyk opuszczenia (2001), „Każda chwila jest darem” (2002), „Duchowość jedności nową drogą” (2004) i „Charyzmat jedności” (2007). Chiara Lubich zmarła 14 marca 2008 r. w międzynarodowym ośrodku ruchu Focolari w Rocca di Papa pod Rzymem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

18 listopada - obrady biskupów na Jasnej Górze

2019-11-13 13:22

BPKEP / Warszawa (KAI)

Fundacja Świętego Józefa, przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będą głównymi tematami 385. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Jednodniowe obrady odbędą się w poniedziałek 18 listopada na Jasnej Górze, przed rozpoczęciem dorocznych rekolekcji biskupów.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Jednym z tematów najbliższego zebrania plenarnego, które zostało zwołane na Jasnej Górze, będzie działalność Fundacji Świętego Józefa. Ma ona być dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. Biskupi podjęli decyzję o powołaniu fundacji zajmującej się pomocą skrzywdzonym podczas 384. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało w Warszawie 8 i 9 października tego roku.

Ojciec Święty Franciszek na początku października zatwierdził dekret, który uznaje cud za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Data beatyfikacji Prymasa Polski i wieloletniego Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski została ustalona na 7 czerwca 2020 r. Beatyfikacja odbędzie się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. W związku z tym biskupi na zebraniu plenarnym omówią kwestie związane z organizacją ogólnopolskich uroczystości.

W nadchodzącym roku przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Przygotowania do tego wydarzenia będą również jednym z tematów 385. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W ramach działań mających na celu uczczenie urodzin Jana Pawła II powstał m.in. projekt „Dar na Stulecie”, z którym biskupi zapoznali się podczas obrad w marcu br. Projekt jest realizowany od 19 maja i potrwa do 10 maja 2020 r. Ponadto organizowanych jest wiele wydarzeń jubileuszowych na poziomie diecezji i parafii.

Wśród tematów obrad biskupów na Jasnej Górze będą też m.in. kwestie dotyczące Caritas Polska oraz inne aktualne sprawy z życia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem