Reklama

Rekolekcje franciszkańskie w Zawierciu

Niedziela częstochowska 28/2004

W czerwcu w parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu odbyły się rekolekcje dla Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, którym przewodniczył o. Krystian Olszewski z klasztoru Ojców Bernardynów w Częstochowie. Rekolekcje rozpoczęły się wielkim dziękczynieniem Dobremu Pasterzowi za powołanie do kapłaństwa ks. Marcina, naszego rodaka. Kazanie w czasie Mszy św. dotyczyło tajemnicy tego sakramentu i wielkiego szacunku, jaki miał dla kapłanów św. Franciszek. Kolejny dzień rekolekcyjnych nauk wypełniła tematyka krzyża i śmierci Pana Jezusa oraz tajemnicy miłosierdzia Bożego. W czasie Eucharystii wstąpiły do junioratu franciszkańskiego dwie siostry. Kazanie skupiało się na fenomenie franciszkańskiej drogi, która dała Kościołowi w Polsce tylu wspaniałych ludzi: św. Kingę, św. Józefa Pelczara, bł. Anielę Salawę i sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz wielu bezimiennych tercjarzy w naszych parafiach. W następnym dniu tematyka konferencji dotyczyła wiernego powołania Maryi. W czasie Mszy św. nasz Rekolekcjonista przypomniał o bogatej przeszłości franciszkanów świeckich, życząc, abyśmy z tego bogatego dziedzictwa korzystali w naszych wspólnotach. W ostatnim dniu rekolekcji braliśmy udział we Mszy św. wraz z wiernymi parafii. Po południu z naszym proboszczem ks. Kazimierzem Bednarskim przez adorację Najświętszego Sakramentu dziękowaliśmy za ten święty czas rekolekcyjnego skupienia. Sobór Watykański II w konstytucji Lumen gentium, poświęconej Kościołowi we współczesnym świecie, przypomniał, że wszyscy, a szczególnie franciszkanie świeccy winni dążyć do świętości. Niech te rekolekcje wydadzą błogosławione owoce, a nasze modlitwy, które były ofiarowane w sposób szczególny w intencji nowej prowincji zakonnej w Żytomierzu na Ukrainie, przyczynią się do rozwoju franciszkańskiego charyzmatu na tych terenach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję