Reklama

Pielęgniarki polskie a Unia Europejska

Niedziela częstochowska 28/2004

Spotkanie w Urzędzie Miasta

Spotkanie w Urzędzie Miasta

Podstawowa opieka zdrowotna zaspokaja przeważającą część potrzeb medycznych społeczeństwa, w której niezastąpioną funkcję pełnią pielęgniarki i położne. Ich rola i zadania zawodowe zmieniają się zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zmiany wzmaga proces integracji europejskiej, który wymusza porównywalność kwalifikacji zawodowych i takie ich zharmonizowanie, aby pielęgniarki i położne wszystkich krajów członkowskich miały równe szanse na europejskim rynku pracy.
Czy jednak tak jest? Fakty mówią, że nie. Np. polskie pielęgniarki, aby pracować w innym państwie muszą dostosować się do norm unijnych (perfekcyjna znajomość języka danego kraju, odpowiednia ilość godzin edukacyjnych i stażu pracy przed wyjazdem), podczas gdy pielęgniarek z innych państw europejskich przyjeżdżających do pracy w Polsce te zasady nie obowiązują.
W strategii reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce najwyższą cenę płaci średni personel medyczny. Zadłużenie placówek służby zdrowia skutkuje nieregularnym wypłacaniem wynagrodzeń, redukcją etatów pielęgniarskich, niepewnym jutrem pielęgniarek, podczas gdy nie słyszy się, aby np. zwalniano inne grupy medyczne. Mimo tych problemów, w zakresie pielęgnowania zdrowia pielęgniarka i położna musi być autorytetem dla pacjentów, ich rodzin, społeczeństwa w myśl zasady „primum non nocere”. Aby tak się stało, pielęgniarki muszą podnosić kwalifikacje zawodowe, opierać się na dowodach naukowych, opracowywać standardy opieki pielęgniarskiej, analizować i oceniać skuteczność sprawowanej opieki, ciągle doskonalić swoją praktykę.
O tych problemach rozmawiano m.in. w maju br. w Dniu Pielęgniarki i Położnej w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy w czasie spotkania pielęgniarek i położnych regionu częstochowskiego. Po powitaniu zebranych przez przewodniczącą OIPiP mgr Donatę Adrianowicz głos zabrali: prezydent miasta Tadeusz Wrona, wiceprezydent Jacek Betnarski oraz członek Okręgowej Izby Lekarskiej - dr Grzegorz Zieliński.
Zakończmy słowami życzeń, jakie do Służby Zdrowia w październiku ub.r. skierował Prymas Polski, Józef kard. Glemp: „Bóg, który nie tylko stworzył człowieka, ale ciągle tym światem rządzi, opiekuje się, czuwa nad nim - posługuje się rękami ludzkimi, posługuje się wiedzą, którą człowiek zdobywa, także medyczną, farmakologiczną i ludzkim doświadczeniem. Stąd też życzę, by cała polska Służba Zdrowia, tak zróżnicowana, a więc wszyscy włączający się w pomoc choremu człowiekowi, doznawali błogosławieństwa Bożego. Niech Matka Najświętsza, która jest Uzdrowieniem Chorych, będzie Opiekunką tak cierpiących, jak i zdrowych, którzy nad cierpiącymi się pochylają”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję