Reklama

Z życia Duszpasterstwa Akademickiego Ikona w Legnicy

Wśród świętojańskiej nocy

W pogańskiej tradycji Słowian podczas najkrótszej nocy w roku oddawano cześć Kupale. Według powszechnie znanej legendy właśnie w tę noc miał zakwitać, jeden jedyny raz w roku, przynoszący szczęście kwiat paproci. Było to święto wróżb, z których najbardziej znaną jest puszczanie przez panny na wodę wianków z zapalonymi świeczkami, święto tańca, którym odpędzano złe duchy, wody, którą się zaklinało, by służyła ludziom. Wraz z nastaniem chrześcijaństwa zabroniono pogańskich praktyk, a w najdłuższy dzień roku ustalono datę upamiętniającą narodziny św. Jana Chrzciciela. Ten, który chrzcił wodą, stał się więc patronem dnia, w którym już od wieków czczono wodę. Jednak dzięki niemu stała się ona symbolem życia w zupełnie innym wymiarze. Przestała być żywiołem budzącym strach i przerażenie, a stała się źródłem obmywającym z grzechów, wprowadzającym człowieka w nowe życie w Chrystusie. Tradycję, szczególnie tę piękną, ludową, warto pielęgnować. Dlatego 24 czerwca w Legnicy pojawiły się leśne rusałki i panny przybrane w wianki z wonnych ziół, które swoimi właściwościami miały zapewnić szczęście. Wśród tanecznych pląsów wypowiadały one magiczne zaklęcia odpędzające złe duchy. Studenci nie zapomnieli też o patronalnym dniu swojego duszpasterza ks. Jana Pazgana. Były kwiaty i życzenia. Właśnie w taki sposób studenci Ikony przywitali letni czas wakacji. Śpiewom i radości po szczęśliwie zakończonej sesji nie było końca...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję