Reklama

Szlakiem Jana Pawła II

Już po raz drugi odbyła się w Łodzi wędrówka szlakiem Papieża Pielgrzyma. Celem spotkania było upamiętnienie pobytu w naszym mieście Ojca Świętego Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Miasta. W tym roku owo wędrowanie odbyło się 14 czerwca. Siedmioma autokarami mieszkańcy Łodzi wraz z abp. Władysławem Ziółkiem, bp. Adamem Lepą, bp. Ireneuszem Pękalskim oraz z radnymi przebyli drogę będącą łódzkim szlakiem papieskim, by w duchu łączności z Honorowym Łodzianinem na Watykanie zgłębiać apostolskie pouczenia skierowane 25 lat temu do obywateli Łodzi.
Wędrówka rozpoczęła się przy budynku Urzędu Miasta Łodzi, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa. Dalej trasa wiodła kolejno przez Lotnisko Lublinek (gdzie Jan Paweł II sprawował historyczną Mszę św.), zakłady „Alba” (do miejsca, w którym Papież podjął rozmowę z witającymi go łodzianami), aż do zakładów „Uniontex” (gdzie Ojciec Święty spotkał się z łódzkimi włókniarkami).
Podczas tegorocznej pielgrzymki uczestnicy spotkania ze skupieniem wysłuchali słów Księdza Arcybiskupa, który wspomniał o sensie i motywach powracania do tamtych dni. „Obok wędrówki sentymentalnej, powracają wypowiedziane wtedy słowa. Stanowią one przesłanie odnoszące się do naszego życia i naszej przyszłości. 25 lat temu Jan Paweł II życzył wszystkim zgromadzonym, aby byli sobą, by stali na straży tego co jest w naszej kulturze chrześcijańskie i autentyczne”.
Bp Adam Lepa również wspomniał o tamtych dniach, kiedy to Ojciec Święty sprawując Mszę św. na Lublinku, kierował swoje słowa do dzieci i wszystkich zgromadzonych: „Jan Paweł II mówił o autokatechizacji. Katecheza, bowiem to zbiorowy obowiązek całego Kościoła. Ojciec Święty apelował, abyśmy zgłębiali naszą wiedzę religijną. Owo przesłanie jest szczególnie ważne teraz, gdy jesteśmy w nowej strukturze Europy. Zatem powinniśmy chronić nasze poglądy oparte na wartościach religijnych, gdyż mogą zostać wyparte jeśli nie będziemy ich stale zgłębiać”.
Bp Ireneusz Pękalski nawiązał w swoim wystąpieniu do wizyty Jana Pawła II w zakładach „Uniontex”, gdzie w owym czasie pracowały niemal same kobiety. „Ojciec Święty mówił o równości pomiędzy kobietą, a mężczyzną, ale wspomniał również o zadaniu nadrzędnym kobiet, czyli o powołaniu do macierzyństwa (...), przypomniał, że kobieta chcąc wyzwolić się spod władzy mężczyzny nie może dopuścić do wypaczenia i zatracenia tego co jest w niej najcenniejsze, czyli do utraty swej kobiecości”.
Wędrowaniu towarzyszyło liczne grono uczniów z łódzkich szkół, które specjalnie na tę okazję przygotowało program artystyczny. Modlitwa w intencjach Ojca Świętego w archikatedrze, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Janowi Pawłowi II, zakończyła pielgrzymowanie Łodzian.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję