Reklama

Wydarzenia z diecezji

Dziękujmy Panu Bogu

12 czerwca odbyło się diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację płockich biskupów: abp. Antoniego Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, zamęczonych za wiarę podczas II wojny światowej. Uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez kilkuset kapłanów z diecezji przewodniczył w katedrze płockiej bp Stanisław Wielgus.

Mszę św. poprzedził okolicznościowy koncert, na który złożyły się recytacje poezji i fragmentów nauczania pasterskiego Męczenników, a także śpiewy wykonaniu Kameralnego Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej w Płocku z towarzyszeniem Kwintetu Dętego „Canzona”.
W treść uroczystości wprowadził zebranych bp Roman Marcinkowski, który przypomniał, że płoccy męczennicy zostali beatyfikowani 13 czerwca 1999 r.
Ksiądz Biskup przywołał też słowa zaczerpnięte z modlitwy biskupiej, odmawianej przy zakładaniu krzyża pektoralnego, które podczas uroczystości beatyfikacyjnej wypowiedział Jan Paweł II, a które zawierają prośbę o odwagę w dźwiganiu i obronie krzyża. „Te słowa niech staną się modlitwą całego Kościoła” - powtórzył za Ojcem Świętym Biskup Roman. Ksiądz Biskup zwrócił także uwagę na podwójny motyw wspólnego dziękczynienia, mówiąc m.in.: „Miłosiernemu Bogu pragniemy dzisiaj w matce kościołów diecezji złożyć dziękczynienie za dar męczeństwa abp. Antoniego Juliana i bp. Leona. Dziękujemy, że bez wahania dali przykład Bogu, Kościołowi i narodowi. Polecamy również posługę naszego pasterza bp. Stanisława Wielgusa, który przed 5 laty, w roku beatyfikacji Męczenników, został powołany na płockie biskupstwo, stając się następcą bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego”.
Biskup Roman wygłosił też homilię (jej pełny tekst publikujemy w dzisiejszym numerze), po której wszyscy zgromadzeni w katedrze odśpiewali dziękczynne Te Deum, wielbiąc Boga za świadectwo płockich Męczenników. Po Komunii zaś ks. prof. Wojciech Góralski w imieniu duchowieństwa diecezji złożył na ręce Biskupa Stanisława gratulacje z okazji 5-lecia jego posługi w Kościele płockim. Dziękując za słowa życzeń, Pasterz naszej diecezji powiedział m.in.: „Przed 5 laty przychodziłem do tej prastarej diecezji z wielkim lękiem. Wiedziałem, że jest to czcigodny Kościół z bogatą historią i tradycją. Pragnąłem sprostać temu wielkiemu dziedzictwu. Pragnę podziękować wszystkim, którzy wspomagali i wspomagają mnie w trudzie pasterzowania: Biskupowi Romanowi za jego życzliwość i przyjaźń, kapłanom i wiernym świeckim za wsparcie i modlitwę. Dzięki waszej pomocy wszedłem w ten Kościół, pokochałem go z całego serca i w pełni się z nim identyfikuję” - mówił Pasterz Kościoła płockiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję