Reklama

Wydarzenia z diecezji

Relikwie św. Wojciecha w Raciążu

Niedziela płocka 28/2004

W dniu akcesji Polski do Unii Europejskiej parafia i miasto Raciąż przeżywały historyczne wydarzenie. Po ogłoszeniu przez bp. Stanisława Wielgusa dekretem z 4 kwietnia 2001 r. św. Wojciecha patronem miasta przyszedł czas na sprowadzenie relikwii Świętego. Na tę uroczystość wspólnota parafialna przygotowywała się najpierw przez comiesięczne nowenny każdego 23 dnia miesiąca, a po otrzymaniu zgody od abp. Henryka Muszyńskiego, metropolity gnieźnieńskiego, na przekazanie relikwii, po każdej niedzielnej Mszy św. były modlitwy o dobre przygotowanie się do tego wydarzenia.
Bezpośrednio przed uroczystościami, 28 kwietnia, młodzież pod kierunkiem ks. Tomasza Ozimkowskiego przygotowała spektakl o życiu i męczeństwie św. Wojciecha, natomiast 29 i 30 kwietnia ks. Krzysztof Jończyk prowadził zamyślenia dla dorosłych i młodzieży, które wprowadzały naszą wspólnotę parafialną w uroczystości sprowadzenia relikwii.
1 maja wyruszyły autokary do Gniezna. Po dotarciu na miejsce parafianie i przedstawiciele grup parafialnych zwiedzili katedrę gnieźnieńską, natomiast harcerki i harcerze udali się na grę terenową, podczas której poznawali Gniezno i przypomnieli sobie działalność św. Wojciecha.
O godz. 12.00 wszyscy uczestnicy pielgrzymki wraz z władzami miasta zgromadzili się na Mszy św. w katedrze, której przewodniczył proboszcz katedry ks. kan. dr Zenon Rubach, który wygłosił też homilię. Podkreślił w niej doniosłość tej chwili, a także ważność posiadania tak wielkiego patrona, jakim jest św. Wojciech. Po homilii Proboszcz katedry odczytał dekret stwierdzający autentyczność relikwii i przekazał relikwie na ręce duszpasterzy.
Po Mszy św. podstawę z relikwiarzem (ufundowanym przez przyparafialne drużyny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej) wzięli na swoje ramiona m.in.: Burmistrz Miasta, Przewodniczący Rady Miasta oraz Skarbnik Miasta. W asyście harcerek i harcerzy ZHR przy śpiewie pieśni ku czci św. Wojciecha relikwiarz został przeniesiony do samochodu.
Powitanie relikwii w Raciążu zostało poprzedzone czuwaniem prowadzonym przez ks. Krzysztofa Jończyka. Przy ołtarzu polowym usytuowanym przy wyjeździe z miasta licznie zebrali się parafianie, poczty sztandarowe, orkiestra, harcerki i harcerze ZHR oraz księża z dekanatu raciąskiego.
O godz. 18.45 w procesji wniesiono relikwie do ołtarza, gdzie zostały powitane przez Księdza Proboszcza, władze miasta i przedstawicieli wspólnoty parafialnej. Następnie ulicami miasta wyruszyła procesja do kościoła, której przewodniczył delegat Biskupa Płockiego, kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski. On także w kościele przewodniczył nieszporom i wygłosił homilię. W swoich słowach Ksiądz Kanclerz podkreślił znaczenie św. Wojciecha dla historii Polski, a także fakt, że relikwie Świętego zostają sprowadzone do Raciąża w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Na koniec przekazał słowa pozdrowień od Biskupa Płockiego i podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do przeżywanej uroczystości. Z wielkim przeżyciem mieszkańcy parafii witali relikwie świętego Patrona, które ze czcią ucałowali na zakończenie nieszporów.
4 maja rozpoczęła się trzecia część uroczystości. Od tego dnia, zgodnie z dawnym zwyczajem, relikwie peregrynowały po wszystkich wioskach parafii. W każdej z nich odbywała się procesja z relikwiami, w trakcie której śpiewana była litania do Świętego. Następnie wygłaszana była homilia oraz prowadzone były modlitwy w intencji mieszkańców, za wstawiennictwem św. Wojciecha. Wierni bardzo licznie uczestniczyli w tych nabożeństwach. Zakończenie uroczystości sprowadzenia relikwii miało miejsce 23 maja. Podczas wizytacji kanonicznej parafii, której dokonał biskup płocki Stanisław Wielgus, w czasie Mszy św. ks. kan. Stanisław Czyż, proboszcz i dziekan raciążski, dokonał aktu zawierzenia parafii św. Wojciechowi.
Niech św. Wojciech, który od wieków opiekuję się naszą parafią, staje się dla nas przewodnikiem na drogach wierności Bogu i jego prawu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Jerzego Gawłowskiego

2021-09-28 11:05

[ TEMATY ]

5 pytań do...

pl.wikipedia.org

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.

Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję