Reklama

Zwycięstwo w Ogólnopolskim Misyjnym Konkursie Plastycznym

Niedziela płocka 28/2004

Od 28 do 29 maja na Jasnej Górze odbywał się V Krajowy Kongres Misyjny Dzieci, na który przybyli mali misjonarze z całej Polski. Przyjechali, żeby już po raz piąty uczestniczyć we wspólnej modlitwie oraz zabawie.
W sobotni poranek plac przed Jasnogórskim Szczytem wyglądał niczym kolorowa tęcza, dzieci bowiem przebrały się w barwy symbolizujące poszczególne kontynenty, gdyż celem ich tegorocznego spotkania było „nieść miłość całemu światu”.
Mali misjonarze przyjechali na Jasną Górę, aby złożyć Matce Bożej dar w postaci modlitw i wyrzeczeń w intencji swoich dalekich braci i sióstr z krajów misyjnych. W tym roku swoją symboliczną złotówkę ofiarowali dla małych mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W ich intencji, ale także w intencji dzieci ze wszystkich kontynentów, modlili się podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
W tym radosnym wydarzeniu uczestniczyły dzieci z diecezji płockiej. Najmłodsi z parafii Krysk i Wyszogród zaangażowani byli w przygotowanie oprawy liturgicznej Mszy św. Wielką i miłą niespodziankę przyniosło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci pt. 160 lat PDMD.
W grupie dzieci młodszych spośród 412 prac nagrodzono 13 autorów prac:
I miejsce - Kinga Koźmińska, par. Ostrowite (kl. III), diec. płocka; II - Dawid Ślusarczyk ze SP w Cierchach (kl. II) diec. kielecka; III - Marlena Mendecka, ze SP nr 8 w Chorzowie (kl. III) diec. katowicka.
W grupie dzieci starszych (spośród 645): I miejsce - Malwina Dąbrowska ze SP w Gumowie (kl. V), par. Sulerzyż, diec. płocka; II miejsce - Magdalena Biernacka ze SP nr 4 w Łęcznej (kl. V), diec. lubelska; III miejsce - Anna Mateusiak ze SP w Borkach (kl. VI), diec. siedlecka.
Wyróżnienia w grupie młodszej: Katarzyna Miłoszewska ze SP nr 7 w Ciechanowie (kl. III), diec. płocka; Katarzyna Ziemlewska ze SP nr 22 w Lublinie (kl. III), diec. lubelska; Katarzyna Szlachowska ze SP nr 2 w Miechowie (kl. III), diec. kielecka.
Wyróżnienia w grupie starszej: Weronika Przybyszewska ze SP nr 7 w Ciechanowie (kl. VI), diec. płocka; Milena Seliga ze SP w Drzewcach (kl. VI), diec. łowicka; Aleksandra Stępska ze SP nr 34 w Olsztynie (kl. IV), diec. warmińska.
Dzieciom, które reprezentowały naszą diecezję i zwyciężyły w konkursie, serdecznie gratulujemy. Słowa uznania kierujemy również do księży i katechetów, animatorów Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, którzy zachęcili dzieci do udziału w konkursie i zorganizowali wyjazd do Częstochowy.
Pragnę poinformować, że wielkanocne kartki świąteczne nagrodzone w konkursie diecezjalnym w kwietniu br., zostały wręczone dyrektorom krajowym PDM z 28 krajów z Europy i Kanady podczas konferencji misyjnej w Luksemburgu. Nasza inicjatywa spotkała się z wielkim uznaniem i zainteresowaniem uczestników konferencji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Pamięć o nich nie zaginie

2021-08-01 23:37

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie pod pomnikiem rtm. Pileckiego i Eucharystia w Bazylice św. Elżbiety. Tak wyglądały wrocławskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości zorganizowane przez Wojewodę Dolnośląskiego zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, wojskowych, kombatantów i zwykłych mieszkańców Wrocławia. Wśród zaproszonych gości byli również świadkowie tamtych wydarzeń i uczestnicy walk w stolicy w 1944 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję