Reklama

Dzień „otwartych drzwi” w Seminarium

Zgodnie z tradycją seminaryjną, corocznie na wiosnę, drzwi Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku otwierają się dla każdego młodego człowieka, który chce choć na kilka chwil wtopić się w życie kleryckie. W tym roku to wydarzenie odbyło się 12 czerwca, a na nasze zaproszenie odpowiedziało i przyjechało ponad stu młodych ludzi wraz z duszpasterzami.
Całość rozpoczęła się koncertem misyjnego zespołu seminaryjnego „Hodos”. Po kilku chwilach zabawy przy muzyce cała wspólnota seminaryjna wraz z gośćmi udała się do katedry, aby wziąć udział we Mszy św. i uroczystościach związanych z 5. rocznicą beatyfikacji Biskupów Męczenników - A. J. Nowowiejskiego i L. Wetmańskiego. Po powrocie czekał już na wszystkich posiłek przygotowany przez płocką Caritas.
Główna część dnia „otwartych drzwi” odbyła się po obiedzie. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których zwiedzali najciekawsze miejsca Seminarium. W każdym z tych miejsc swoją pracę i osiągnięcia prezentowały istniejące w WSD agendy kleryckie. Członkowie koła historycznego zapoznawali przybyłych gości z historią Seminarium oraz prezentowali ciekawe dzieła z archiwum naszej biblioteki. O pracy z chorymi i potrzebującymi, o praktykach duszpasterskich oraz o rekolekcjach organizowanych przez Siostry Misjonarki Miłości z Warszawy, w których pomagają także klerycy, mówili członkowie koła miłosierdzia. Na wyprawę misyjną do Peru zabrali młodych odwiedzających klerycy z koła misyjnego, którzy zaprezentowali film przysłany przez płockiego misjonarza ks. Grzegorza Mierzejewskiego. Przedstawili oni również eksponaty z krajów misyjnych, a każdy miał możliwość skosztowania meksykańskiej potrawy „maskangu”. Przedstawiciele koła naukowego opowiadali o formacji intelektualnej i sympozjach, a grupy modlitewne - oaza i Odnowa w Duchu Świętym zapoznawały z formacją duchową, rekolekcjami i dniami skupienia kleryków. Prezentacja multimedialna zatytułowana Rok w Seminarium przygotowana przez koło fotograficzne i komputerowe, odsłoniła przed naszymi gośćmi wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia Seminarium. Na zakończenie swoje osiągnięcia całoroczne przedstawili redaktorzy naszej gazetki, a muzyką towarzyszył seminaryjny zespół „Fratres”. Całość zakończyła wspólna modlitwa w kaplicy seminaryjnej, którą w intencji licznych i świętych powołań poprowadzili diakoni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję