Reklama

Telegram Ojca Świętego

Niedziela rzeszowska 28/2004

do Biskupa Kazimierza Górnego
z okazji świętowania 650-lecia
założenia miasta Rzeszowa
w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Jego Ekscelencja
Bp Kazimierz Górny
Biskup Rzeszowsk

Bardzo dziękuję za przypomnienie, że w tym roku miasto Rzeszów przeżywa 650. rocznicę założenia, i za informację, że w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie świętować ten jubileusz. Chętnie włączamy się w te obchody, polecając Bogu - Panu historii - wszystkich mieszkańców miasta.
Przy tej okazji przychodzi na pamięć cała bogata tradycja tego Kazimierzowskiego grodu, która zawsze była związana z życiem Kościoła i z działalnością tak wybitnych postaci, jak św. Józef Sebastian Pelczar, bł. Jan Balicki, bł. Roman Sitko czy ks. Stanisław Konarski. Cieszę się, że współczesność również może być świadkiem żywego rozwoju miasta, szczególnie wokół prężnych ośrodków akademickich, środowisk samorządowych oraz kościelnych instytucji Waszej Diecezji. Życzę, aby współpraca wszystkich środowisk w tym wspólnym dziele przynosiła błogosławione owoce dla całego regionu. Niech Jubileusz będzie również okazją do refleksji nad chwilą obecną i nad przyszłością, i niech zachęci do szczerego wysiłku na rzecz budowy społeczeństwa, które - kierując się w życiu publicznym chrześcijańskimi zasadami sprawiedliwości oraz miłości Boga i bliźniego - coraz pełniej stawać się będzie środowiskiem właściwym do wszechstronnego rozwoju człowieka i poszukiwania jego szczęścia.
Wspominając dzień, w którym dane mi było stanąć na rzeszowskiej ziemi, jednoczę się w dziękczynieniu Bogu za wszelkie dary, jakimi darzył jej mieszkańców na przestrzeni sześciu i pół wieku. W modlitwie polecam Bogu Księdza Biskupa, Biskupa Pomocniczego, Władze i Mieszkańców Rzeszowa, zawierzam wszystkich opiece Waszej Patronki Matki Bożej Wniebowziętej i z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Watykan, 17 czerwca 2004 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję