Reklama

Klasyczny wizerunek Wniebowziętej

Obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o wymiarach 2,60 m x 1,60 m trafił do czeladzkiej świątyni pw. św. Stanisława BM. Autorem malowidła jest Adam Kiełb, artysta malarz z Katowic. „Obraz został namalowany w 1997 r., ale do kościoła św. Stanisława został przekazany 21 czerwca br. Dwa dni później wizerunek Najświętszej Maryi Panny zawisł na ścianie nawy bocznej, tuż obok kaplicy Matki Bożej Pocieszenia” - wyjaśnia ks. prał. Mieczysław Oset, proboszcz parafii. Jest to wierna kopia obrazu hiszpańskiego malarza Bartolomé Estebana Murillo. Przedstawia Maryję Wniebowziętą w gronie adorujących Ją dzieci.

Bartolomé Esteban Murillo jest uznawany za jednego z największych mistrzów malarstwa hiszpańskiego XVII stulecia. Jego kariera przypadła na drugą połowę XVII wieku. Murillo jest typowym przedstawicielem baroku. Większą część życia spędził w Sewilli, gdzie był jednym z założycieli akademii artystycznej. W twórczości podejmował tematykę rodzajową, np. dzieci ulicy oraz obrazy religijne o cechach wizyjno-ekstatycznych. Często przedstawiał św. Antoniego Padewskiego oraz Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Stworzył typ ikonograficzny, który przetrwał przez 300 lat i jest jednym z najbardziej popularnych wizerunków maryjnych, powszechnie naśladowanych i reprodukowanych. W polskich kościołach nawet trudno o inne przedstawienia Wniebowzięcia jak to, które pierwszy namalował Murillo. Opierając się na dziełach swych największych poprzedników, Murillo podążał jednak swą własną drogą, tak wszakże by jego talent mógł służyć Bogu. Jak wyliczają specjaliści, cechy jego warsztatu to delikatny światłocień, miękki modelunek, ciepły koloryt. Dlatego nie ma się co dziwić, że parafie i klasztory Sewilli zamawiały u niego całe cykle ważnych obrazów. Już za życia artysta miał opinię mistrza w przedstawianiu tematów miłosierdzia i mistycznej ekstazy - a wszystko to w stylu stanowiącym oryginalne połączenie, głównie realizmu i wpływów szkoły weneckiej. Jego wizerunki cechuje niezwykła elegancja i głęboki wdzięk, styl ten zapowiada nadejście nowego kierunku, a mianowicie - rokoka. Murillo odniósł niebywały sukces artystyczny jeszcze za życia, jego sława przekroczyła granice Hiszpanii, a dzieła artysty stały się wzorem dla wielu późniejszych malarzy, m.in. dla Adama Kiełba czy Włodzimierza Tetmajera, który namalował Wniebowzięcie w sosnowieckiej bazylice katedralnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zuzela: Msza św. w rodzinnej miejscowości kard. Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin

2021-08-01 14:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Zuzela

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, przypadającej 3 sierpnia, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli nad Bugiem, miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia, została odprawiona 1 sierpnia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej.

Obecny kościół parafialny w Zuzeli był budowany za czasów dzieciństwa kardynała Wyszyńskiego. W świątyni stoi chrzcielnica przeniesiona ze starego kościoła, przy której przyszły Prymas Polski otrzymał chrzest.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję