Reklama

Pilicka Pani, opiekuj się nami

W niedzielę 20 czerwca cała Pilica i okolice przeżywały rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Wierni pod przewodnictwem bp. Adama Śmigielskiego SDB zgromadzili się na uroczystej Eucharystii, by dziękować Pilickiej Pani za kolejny rok opieki nad nimi. Prosili o obronę w chwilach zagrożeń oraz orędownictwo przed tronem Boga Najwyższego. Proboszcz parafii, o. dr Wacław Michalczyk OFM, wspomniał chwile sprzed roku i podkreślił, że przez ten czas parafianie pielęgnowali duchowe owoce koronacji. „Z wdzięcznością wspominamy dziś tamto spektakularne wydarzenie, aby umocnić i ożywić naszą cześć i miłość do Matki Najświętszej. Czujemy Jej obecność na każdym kroku, Ona jest Tą, która dodaje otuchy, nadziei i wiary i stale zapewnia o swej macierzyńskiej miłości” - mówił Ojciec Proboszcz. Do uroczystości rocznicowej, podobnie jak do koronacji wierni przygotowywali się w sposób duchowy przez 4-dniowe rekolekcje prowadzone przez o. Mularczyka, który od 12 lat pracuje na Ukrainie.

Niedziela sosnowiecka 28/2004

Z papieskim błogosławieństwem

Warto przypomnieć, iż królewskie diademy poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny, 19 sierpnia 2002 r. w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
„Koronując obraz Matki Bożej Śnieżnej, pragnęliśmy z jednej strony wyrazić chwałę, jaką Maryja odbiera w niebie, a z drugiej okazać jej wdzięczność za wszelkie łaski otrzymane od Boga za Jej przyczyną. Ten akt liturgiczny stanowił niejako uwieńczenie macierzyńskiej obecności Maryi wśród nas. Dzisiaj przychodzimy do Ciebie, Matko Boża Pilicka, ze swoimi prośbami, a szczególnie z tą największą, abyś opiekowała się naszymi rodzinami, tak zagrożonymi w dzisiejszym świecie” - zaznaczał Biskup Ordynariusz.
W uroczystości rocznicowej wzięli udział przedstawiciele Kurii diecezjalnej, kapłani z dekanatu i okolicy, księża rodacy, bracia cystersi, kapłani zakonni i siostry zakonne, przełożeni zakonnych domów, współbracia z zagranicy, władze samorządowe miasta i gminy, powiatu, województwa, służba zdrowia, policja, straż, dzieci pierwszokomunijne, poczty sztandarowe, orkiestry dęte i chóry parafialne. Nie zabrakło też grup pielgrzymkowych.

Najstarszy w diecezji

Słynący łaskami obraz Matki Bożej Śnieżnej, który od 250 lat znajduje się w kościele Najświętszego Imienia Jezus Braci Franciszkanów w Pilicy-Biskupicach, jest najstarszym koronowanym wizerunkiem maryjnym w naszej diecezji. W roku 1753 ofiarowała go świątyni synowa króla Jana III Sobieskiego, Maria Józefa z Wesslów, ówczesna właścicielka dóbr pilickich. O. Wacław podczas uroczystości koronacyjnej mówił, że pewnie nie tylko żywi cieszą się z tej dziejowej chwili, ale również raduje się w niebie fundatorka klasztoru i ofiarodawczyni obrazu i cieszy się, że największy swój skarb przekazała w dobre ręce. Obraz uchodzi za jedną z najstarszych i pierwszych kopii rzymskiego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej, zwanej Salus Populi Romani, czyli Wybawienie Ludu Rzymskiego. Ostatnie badania przeprowadzone w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie potwierdziły, że został namalowany we Włoszech w XVII stuleciu. Jest niewielki - 37,5 cm na 25 cm, namalowany na drewnie olchowym, umieszczony w mozaikowej ramie ze srebrnej blachy pochodzącej z XVIII w. W roku 1857 z wot zgromadzonych przy obrazie wykonano srebrną, złoconą w ogniu sukienkę, która obecnie, po konserwacji ikony w 1997 r. umieszczona jest jako wotum obok ołtarza. Drogocenne korony ze złota i brylantów wykonał artysta Krzysztof Wrona z Brzeska. Obraz od początku swojej obecności w pilickim klasztorze cieszył się szczególnym kultem. Maryjny kult stale podtrzymywali i rozwijali duchowi synowie św. Franciszka, stróżowie sanktuarium, którzy przez swoją działalność na trwale wpisali się w dzieje miasta i regionu. „Ufam głęboko, że dzisiejsza uroczystość rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej - Opiekunki Rodzin zaowocuje duchowo w życiu naszej diecezji. Mam też nadzieję, że pilickie sanktuarium będzie nieustannie wspierać modlitwą różnorodną działalność ewangelizacyjną, a rodziny będą tu, u swojej Niebieskiej Opiekunki, wypraszać sobie Bożą pomoc i błogosławieństwo” - mówił bp Śmigielski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję