Reklama

Zarząd SRK u biskupa

Bp Adam Śmigielski SDB spotkał się 19 czerwca z nowym zarządem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej. Podczas spotkania Paweł Szopa, prezes SRK, przedstawił Ordynariuszowi Sosnowieckiemu pierwsze dokonania nowego zarządu, a także plany na przyszłość.

Zarząd stowarzyszenia tworzą: Teresa Błaszkiewicz, Feliksa Konieczna, Jerzy Lipniewski, Janina Krzysztoń, Ludwika Szopa, Roman Szumilas, Zofia Szumilas, Władysław Żurawik, Lilianna Madejska, Wioletta Sadnik i Lucyna Górnicka. Są to osoby doskonale znane Księdzu Biskupowi, które od dawna angażują się w działalność stowarzyszenia. Ale nowy zarząd to nowe pomysły i sposoby realizacji misji organizacji. Jednym z nich jest rozpoczęcie działalności gospodarczej. Stowarzyszenie wzorem innych diecezji planuje uruchomić sklep. Dochód uzyskany ze sprzedaży byłby przeznaczony na działalność statutową SRK. Taka sytuacja ma miejsce w Koszalinie, gdzie tamtejsze SRK prowadzi aptekę i sklep spożywczo-przemysłowy.
Trwają także zabiegi prawne, by przekształcić stowarzyszenie w organizację pożytku publicznego, co wiąże się z możliwością uzyskiwania darowizn od osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Ale by te wszystkie plany mogły być zrealizowane, potrzebna jest integracja środowiska. Dlatego 11 września w parafii Trójcy Świętej w Będzinie odbędzie się dzień skupienia członków wszystkich kół. A zarejestrowanych członków stowarzyszenia w naszej diecezji jest ponad dwustu.
„Instytucje dobroczynne opierają się nie na pomocy finansowych magnatów, ale na ofiarności zwykłych ludzi - zauważył bp Śmigielski. - Dlatego ludzie muszą mieć odpowiednią motywację do składania ofiar i podejmowania wyrzeczeń. Piękne cele i wyniki są najlepszym świadectwem i rekomendacją oraz zaproszeniem do współpracy. Niemniej jednak pomoc charytatywna nie może być «ślepa», trzeba dobrze rozeznać, komu pomagać oraz w jaki sposób to czynić. Nie do wszystkich można stosować tę samą miarę” - podkreślił bp Śmigielski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję