Reklama

Czytaj, mamo, ten utworek, gdy zmówimy już paciorek

Kiedyś w Księgach gość uczony
Spytał: - Będziesz zaskoczony,
Ale powiedz, Rabbi, wreszcie,
Jak osiągnąć życie wieczne?
- Co jest w Prawie napisane?
- W Prawie, które jest mi znane,
Piszą, żeby całym sercem,
Boga kochać najgoręcej,
Oraz by bliźniego swego
Kochać jak siebie samego!
Jezus rzekł mu: - Tak też czyń,
Wtedy wiecznie będziesz żył!
Lecz by się usprawiedliwić,
Spytał Pana: - Kim jest bliźni?
- Cóż, historię ci opowiem,
Dobrze ją spamiętaj sobie.
Zbójcy człeka raz napadli,
Po czym zbili i okradli
I tak na wpół umarłego
Zostawili pobitego.
Pewien kapłan tam przechodził.
Zobaczywszy koło drogi
Leżącego nieszczęśnika,
O nic nawet nie zapytał,
Tylko... szybko się oddalił
I chorego pozostawił.
Szedł i śpiewak tam świątynny,
Człowiek bardzo religijny.
Widząc, co się stało w drodze,
Krzyknął głośno: - O mój Boże!
Jeszcze może mnie ograbią
I samego tu zostawią!
Jemu nie mam co pomagać,
Ledwo dycha, szkoda gadać!
Pewien zaś Samarytanin
Pierwszy się zlitował nad nim.
Kiedy tylko go zobaczył,
Zaraz rany mu opatrzył,
Na osiołka swego wsadził
I do karczmy zaprowadził.
Tam go, bracie, pielęgnował,
Siły, czasu nie żałował.
Rano wszedł do gospodarza,
Mówiąc: - To się rzadko zdarza,
Lecz zostawiam ci chorego.
Proszę, dobrze dbaj o niego,
By do zdrowia szybko wracał.
A że to jest twoja praca,
Weź ode mnie parę złotych.
Może starczą te banknoty,
Żeby siły swe odzyskał
I na powrót zdrowiem tryskał.
Gdyby brakło, oddam ci,
Będę tu za parę dni.
Który z trzech podróżnych, powiedz,
Może dziś powiedzieć sobie,
Że jest bliźnim pobitego?
- Ten, co serce miał dla niego!
- Zatem rozumiemy zgodnie,
Ty, człowieku... czyń podobnie!

Romcio Tomcio jest w rozterce:
A jak, dzieci, nasze serce?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta

2022-12-05 08:41

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta. Chyba, że pojawi się jakiś znak z nieba.

Było trochę jak w filmie Hitchcocka, choć to oczywiście nie był film. Najpierw było trzęsienie ziemi, a później napięcie rosło. Ale po kolei. W poniedziałek opublikowano wywiad, jakiego Franciszek udzielił magazynowi „America”, jak sama nazwa wskazuje, wydawanemu w Ameryce. Papież, porównując z poprzednikami, udziela sporo wywiadów, wydaje się nawet, że korzysta z tej formy komunikacji coraz częściej. Ten był o tyle wyjątkowy, że Franciszek po raz pierwszy mówił, że agresorem w wojnie na Ukrainie jest państwo rosyjskie. Wspomniał również o okrucieństwach rosyjskich wojsk obwiniając za nie przede wszystkim żołnierzy armii rosyjskiej pochodzących z Czeczeni i Buriacji. I wtedy się zaczęło. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nie przebierała w słowach. – Wypowiedzi papieża Franciszka przeciwko Czeczenom i Buriatom pokazują nie tylko rusofobię, ale także skrajne wypaczenie prawdy – tokowała. To jest perwersja, nawet nie wiem, na jakim poziomie – dodała emocjonalnie. To był sygnał do dalszych ataków. Zaraz głos zabrał marionetkowy i groteskowy lider Czeczenów Ramzan Kazyrow i mniej znani opinii publicznej przedstawiciele Buriatów. Ci wprowadzili do swych wypowiedzi wątek wojny religijnej insynuując, że w tle wypowiedzi papieża jest odmienność religijna. Czeczeni to muzułmanie a Buriaci to buddyści. Pojawiały się również wypowiedzi pomniejszych rosyjskich polityków, sprzeciw wyraził m.in. ambasador rosyjski przy Watykanie, a na koniec głos zabrał sam on, nie Putin oczywiście ale Siergiej Ławrow, pierwszy „głos reżimu” dla zagranicy. - Papież Franciszek wzywa do rozmów, a ostatnio wydał niezrozumiałe, całkowicie niechrześcijańskie oświadczenie, zaliczające dwie rosyjskie narodowości do jakiejś kategorii, po której można się spodziewać okrucieństw podczas działań wojennych. Działanie papieża „oczywiście nie pomaga sprawie i autorytetowi Stolicy Apostolskiej".

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję