Reklama

Sesja wyjazdowa Wydziału Teologicznego UMK

Dr Lisamaria Meirowsky z Grudziądza

Niedziela toruńska 28/2004

29 maja br. w auli Bursy Szkolnej Caritas - auli Centrum Dialogu Społecznego w Grudziądzu odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Księdza Dziekana i radę Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sesja wyjazdowa w Grudziądzu była poświęcona dr Lisamarii Meirowsky z Grudziądza - towarzyszce męczeńskiej drogi św. Edyty Stein.
Dr Lisamaria Meirowsky urodziła się 7 września 1904 r. w Grudziądzu, w rodzinie żydowskiej. Jej ojciec - Emil Meirowsky był znanym grudziądzkim dermatologiem. W 1908 r. rodzina wyprowadziła się do Kolonii, gdzie dr Meirowsky prowadził prywatny gabinet dermatologiczny oraz laboratorium medyczne, pełniąc równocześnie funkcję przewodniczącego Kolońskiego Związku Lekarzy. Po dojściu Hitlera do władzy rodzinę spotkały liczne nieprzyjemności ze względu na żydowskie pochodzenie, a ojcu odebrano prawo nauczania i zabroniono wykonywania zawodu lekarza. W związku z tym wyemigrował do Anglii, a po II wojnie światowej do USA. Podczas nauki w gimnazjum humanistycznym w Kolonii Lisamaria poznała ks. Wilhelma Neußa, nauczyciela religii i matematyki. Prawdopodobnie już wtedy, pod wpływem tej znajomości, zaczęła zastanawiać się nad miejscem Boga w jej życiu. W okresie studiów medycznych w Bonn, które rozpoczęła w 1923 r., ponownie nawiązała kontakt z ks. Neußem. Poszukiwania dotyczące rozwiązania nurtującego ją problemu wiary trwały nadal, niemniej stawały się coraz bardziej dojrzałe. Zostały one wsparte głęboką refleksją, a także osobistym doświadczeniem cierpienia. Zakończyły się 15 października 1933 r., kiedy to Lisamaria przyjęła sakrament chrztu, udzielony jej przez ks. Neußa.
Po tym fakcie podjęła pracę na uniwersytecie w Monachium, ale po niedługim czasie została zmuszona przez władze hitlerowskie do opuszczenia kraju. Wyjechała do Włoch i tam podjęła kolejne studia doktoranckie z medycyny. Przebywając w Rzymie, spotkała o. Franciszka Stratmana OP, który pragnął założyć Zakon Dominikanek Chrystusa Króla (Pax Christi in regno Dei), a w niej widział przełożoną przyszłego Zgromadzenia. Lisamaria, przyjmując habit tercjarki oraz imię zakonne Maria Magdalena Dominika, rozpoczęła nowy etap w swoim życiu. Wraz z o. F. Stratmanem wyjechała do Holandii, aby pomagać uciekinierom pochodzenia niearyjskiego z Niemiec. Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1940 r. do Holandii znalazła schronienie u sióstr trapistek w opactwie Konindsoord, służąc im jako furtianka i tajna lekarka konwentu.
W dniu masowych aresztowań osób pochodzenia żydowskiego - 2 sierpnia 1942 r. - aresztowano również Lisamarię Meirowsky. W obozie policyjnym w Amersfoort spotkała Edytę Stein (św. Teresę Benedyktę od Krzyża) i obie, razem z innymi więźniami, zostały przewiezione do obozu Westerbork, a następnie 7 sierpnia 1942 r. do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam 9 sierpnia wraz z aresztowanymi osobami pochodzenia żydowskiego, wśród których była także Edyta Stein, Lisamaria zginęła w komorze gazowej.
Po jej śmierci kapłan, który udzielił jej chrztu, ks. Wilhelm Neuß, tak napisał do przełożonej klasztoru w Kolonii, gdzie przebywała św. Edyta Stein: „Nie potrzebuję nadmieniać, że o obu tych Męczennicach myślę zawsze łącznie, razem szły na śmierć te dwie święte Męczennice za wiarę. Lisamaria Meirowsky była głęboko pobożną chrześcijanką całkowicie oddaną Bogu i w ten sposób była godną towarzyszką Teresy Benedykty na drodze ku śmierci za Chrystusa”.
Wszystkich zgromadzonych i przybyłych gości powitał ks. prał. Henryk Kujaczyński. Następnie głos zabrał biskup toruński Andrzej Suski, który mówił m. in. że w XX w. wrócili męczennicy i na pewno należy do nich dr Lisamaria Meirowsky. Po słowach wprowadzenia do licznie zebranych słuchaczy przemówił ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz, dziekan Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Rys biograficzny przedstawił dr Waldemar Rozynkowski, a ks. dr Czesław Poleczek ze Zgromadzenia Księży Marianów mówił o dr Lisamarii Meirowsky jako męczennicy miłości Boga i człowieka. W kontekście odniesień biblijnych światła cierpienia, śmierci i chwały dr Lisamarii interpretację starotestamentowych Pieśni Sługi Jahwe tłumaczył ks. Tomasz Tułodziecki, a ks. dr Dariusz Kotecki mówił o nauce i współcierpieniu chrześcijanina w kontekście życia i śmierci dr Meirowsky. Fragmenty etyczne konferencji wyjaśniali ks. dr hab. Mirosław Mróz, który mówił o męczeństwie jako akcie cnoty męstwa w świetle nauki św. Tomasza z Akwinu. Siostra mgr Katarzyna Sztylc CSSE ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek przedstawiła doświadczenie cierpienia w koncepcji dojrzałej osobowości chrześcijanina według Jana Pawła II na przykładzie św. Edyty Stein i dr Lisamarii.
„Nie można być dumnym z wiary, nie znając jej tradycji” - powiedział ks. prof. Bagrowicz na wstępie swojego wystąpienia. Konferencja pozwoliła zgromadzonym bliżej poznać osobę Męczennicy z Grudziądza. Jej życie i śmierć wskazują, że była godną towarzyszką św. Teresy Benedykty od Krzyża na drodze naśladowania Chrystusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję