Reklama

Szanować starość rodziców

Niedziela warszawska 28/2004

„Też kiedyś byliśmy młodzi. Też kiedyś będziemy starzy”. Te oczywiste prawdy przypomniane są na okładce książki Richarda Johnsona Miłość się nie starzeje. Autor porusza trudny problem opieki nad starzejącymi się rodzicami. Odpowiada na pytanie jak poradzić sobie w tej nowej i niełatwej dla wielu osób sytuacji, jak ożywiać swoją miłość do starych rodziców i na nowo kształtować wzajemne relacje.
„Napisałem tę książkę - wyjaśnia we wstępie Johnson - ponieważ widziałem zbyt wiele wspaniałych osób (...), które musiały się podjąć roli opiekunów i dlatego z czasem ich siły się wyczerpały, a one stawały się rozdrażnione, odczuwały zagubienie i ogarniało je poczucie winy”.
Książka jest próbą przygotowania ludzi dobrej woli do wykonywania ciężkiej pracy opiekuna najlepiej jak to możliwe i uświadomienia im, czym jest okazywanie prawdziwego szacunku starzejącym się rodzicom. Czytelnicy znajdą tu kilka podstawowych zasad dobrej opieki. Wykorzystanie ich w konkretnej sytuacji - jak podkreśla autor - pozwoli dostrzec różnicę między jedynie przetrwaniem w wywiązywaniu się z zadań opiekuna, niezależnie od stopnia i rodzaju wymaganej opieki, a dynamicznym wzrastaniem.
„Gdy spojrzysz z perspektywy wiary - pisze Johnson - dostrzeżesz, że opiekowanie się innymi przybiera postać trójkąta miłości między Bogiem, tobą i twoimi starzejącymi się rodzicami. Gdy połączysz te zasady z religijnym podejściem do opieki (...) otrzymasz duchową siłę potrzebną do prawdziwego okazywania szacunku swoim starzejącym się rodzicom, a także samemu sobie”.
W swojej pracy autor koncentruje się na relacji dziecko - starzejący się rodzic, ale bynajmniej nie ogranicza się do tego. Pojęcie „opiekun” użyte jest na określenie każdej osoby, która świadczy jakieś usługi osobie starszej lub okazuje jej wsparcie. Tą osobą starszą mogą być rodzice, krewni, przyjaciele, a nawet znajomi. Wszystkie zasady omówione w książce można zastosować w każdym rodzaju relacji: opiekun - osoba starsza.
Johnson podaje 10 zasad dobrej opieki. Jakie one są? Zapraszam do lektury. Na zachętę podam pierwszą zasadę, wydaje się, że najważniejszą: „Nie możesz szanować swoich starzejących się rodziców, nie szanując siebie i swojej rodziny”.

Richard P. Johnson, „Miłość się nie starzeje”, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 2004

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję