Reklama

Uroczystości poświęcenia kościoła w Wierzbicy

Wierzbica to mała miejscowość leżąca przy granicy z Ukrainą. Bogatą, ponad 600-letnią historię tej miejscowości wzbogaciło kolejne wydarzenie.
16 maja odbyło się poświęcenie przez bp. Mariusza Leszczyńskiego kościoła filialnego pw. św. Andrzeja Boboli.
Świątynia ta powstała na przełomie 2002/2003 r. dzięki staraniom byłego proboszcza parafii Machnów Nowy ks. Andrzeja Wysokińskiego, który podjął inicjatywę budowy kościoła w tej miejscowości - dawnym pegeerze.
Należy wspomnieć, że pierwszym, który podjął starania o utworzenie stałego punktu sakralnego w Wierzbicy był ks. Stanisław Dec. Zabiegał on o to aż u władz centralnych w Warszawie, gdzie po wielkich wysiłkach w 1982 r. uzyskał pozwolenie na sakralne użytkowanie kaplicy grobowej Lityńskich.
Przed głównymi uroczystościami odbyło się poświęcenie krzyża przydrożnego upamiętniającego nawiedzenie parafii Machnów Nowy przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej. To godne podkreślenia wydarzenie zasługuje na uwagę, gdyż jest to pierwszy krzyż przydrożny w tej miejscowości postawiony po 1945 r.
Do powstania obecnej świątyni wielce przyczynili się mieszkańcy Wierzbicy. To godne podkreślenia, szczególnie teraz, gdy w miejscowości przeważają bezrobotni i emeryci. „Nie żałowali oni grosza. To dzięki nim - ubogim materialnie, ale bogatym duchowo, powstała ta świątynia. Jest ona dziełem rąk mieszkańców tej małej miejscowości” - powiedział w dniu poświęcenia proboszcz ks. Stanisław Gorczyński. Podkreślał to także Ksiądz Biskup. Powiedział m.in.: „Ta wasza świątynia to piękny przykład wielkiego poświęcenia. Często niektórzy z was oddawali ostatnio grosz, aby ona powstała. Wielu z was ciężko pracowało przy jej budowie. Jestem z Was dumny. Daliście ogromne świadectwo poświęcenia, pracy i wiary”.
Poświęcenie kościoła miało bardzo uroczysty przebieg. Przybyłego na tą uroczystość bp. Mariusza Leszczyńskiego witali w imieniu mieszkańców Wierzbicy Teresa Fidut i Tadeusz Ziober, dzieci i młodzież, zaś w imieniu władz samorządowych gminy Lubycza Królewska - przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Lorenz. Uroczystościom przewodniczył bp Mariusz Leszczyński z udziałem byłego proboszcza ks. Bogdana Ważnego.
Ponadto w uroczystościach uczestniczyli wójt gminy Lubycza Królewska Sławomir Jasiński, komendant Gminnej OSP Piotr Krzych, komendant OSP z Machnowa Nowego Tadeusz Turczanik oraz poczty sztandarowe z Lubyczy Królewskiej i Machnowa Nowego. Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił zespół ludowy „Pogranicze” z Lubyczy Królewskiej.
Wśród licznie zgromadzonych gości byli dawni i obecni mieszkańcy Wierzbicy oraz byli proboszczowie parafii Machnów Nowy. Najważniejszy z nich to bez wątpienia ks. Andrzej. Właśnie on przyczynił się do powstania tej świątyni. Pozostawił po sobie wspaniałą pamiątkę na uświęcenie serc.
Miłym dopełnieniem uroczystości był dar Księdza Biskupa w postaci figury św. Andrzeja Boboli.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję