Reklama

Serwis kościelny

Kalendarium peregrynacji

Od 28 czerwca do 4 lipca kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nawiedziła parafie: Tuczępy, Skierbieszów, Grabowiec, Świdniki, Miączyn, Zawalów, Horyszów.
Od 5 lipca do 11 lipca peregrynacja odbędzie się w parafiach: Gdeszyn, Honiatycze, Turkowice, Sahryń, Tyszowce, Czartowiec, Perespa.

Katolickie Radio Zamość prowadzi bezpośrednie transmisje z uroczystości nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej codziennie w godz. 17.00-19.00.

Lubaczów

Reklama

W ramach II Wielokulturowego Festiwalu „Galicja”, który odbywał się w miastach Polski, Słowacji i Ukrainy, w Lubaczowie zaprezentowano widowisko teatru ulicznego z Węgier oraz wystawę fotografii Jerzego Pióreckiego pt. Drzewa, zabytkowe ogrody i dwory. Zespoły z Lubaczowa: Teatr Światła „Magapar” i Chór „Canzone” prezentowały się w Preszowie (Słowacja).
Imprezy Wielokulturowego Festiwalu „Galicja” odbywały się od 13 do 22 czerwca.

IV Narodowy Polski Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej Bogu i Ojczyźnie zorganizowano 26 i 27 czerwca. Tegoroczny festiwal był poświęcony męczeńskiej śmierci Biskupa Stanisława Męczennika i okresowi panowania Bolesława Śmiałego.
W programie festiwalu znalazły się: Msze św. i nabożeństwa, prezentacje artystyczne i koncerty, recitale i spektakle teatralne, projekcje filmów, podróże po miejscach pamięci narodowej oraz pokazy rycerskie.
Patronat duchowy nad festiwalem sprawował bp Jan Śrutwa, patronem honorowym był prezydent Zamościa Marcin Zamoyski.

Ulów

Seniorzy oraz kultura u nas i w innych Ojczyznach Unii Europejskiej - aktywność generująca dobrą przyszłość - takie hasło towarzyszyło festynowi i konferencji o kulturze ziemi tomaszowskiej, które odbyły się 20 czerwca przy miejscowym skansenie „Wiejskiej Chacie”.
Msza św., okolicznościowe wystąpienia, prezentacje zespołów ludowych z regionu pod hasłem Cudze chwalicie..., prezentacja pt. Starsze i średnie pokolenie, ich aktywność kulturowa w innych Ojczyznach Unii Europejskiej, przygotowana przez Polską Radę Ruchu Europejskiego w Warszawie oraz piknik ludowy - złożyły się na program imprezy, zorganizowanej przez Gospodarzy Wiejskiego Centrum w Ulowie i wójta gminy Tomaszów Lubelski.

Lublin

Reklama

Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy 22 czerwca zakończył się rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Podczas uroczystości pożegnano ks. prał. Eugeniusza Golińskiego, ojca duchownego seminarium, który przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Zamościu. Powitano również nowego ojca duchownego - ks. dr. Mariana Pokrywkę.

Zamość

23 czerwca odbyła się konferencja księży dziekanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Podczas konferencji omówiono m.in. przebieg peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz przygotowanie do pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.
23 czerwca w Kurii Diecezjalnej duchowni i świeccy złożyli życzenia imieninowe bp. Janowi Śrutwie.
Podczas tej uroczystości bp Jan Śrutwa wręczył również medale Za dzieło ewangelizacji. Diecezjalnymi wyróżnieniami zostali uhonorowani: Zofia Świtka - długoletnia katechetka z Tomaszowa Lubelskiego i Jerzy Jasiński - organista z 60-letnim stażem z Hrubieszowa.

Sitno

Uroczystość nadania imienia Wandy Popławskiej miejscowej szkole podstawowej odbyła się 23 czerwca. Na uroczystość złożyły się: Msza św., program artystyczny przygotowany przez młodzież oraz okolicznościowe wystąpienia.

Trzęsiny

Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zorganizował od 26 do 30 czerwca VI Olimpiadę Sportową Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję