Reklama

Serwis kościelny

Kalendarium peregrynacji

Od 28 czerwca do 4 lipca kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nawiedziła parafie: Tuczępy, Skierbieszów, Grabowiec, Świdniki, Miączyn, Zawalów, Horyszów.
Od 5 lipca do 11 lipca peregrynacja odbędzie się w parafiach: Gdeszyn, Honiatycze, Turkowice, Sahryń, Tyszowce, Czartowiec, Perespa.

Katolickie Radio Zamość prowadzi bezpośrednie transmisje z uroczystości nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej codziennie w godz. 17.00-19.00.

Lubaczów

Reklama

W ramach II Wielokulturowego Festiwalu „Galicja”, który odbywał się w miastach Polski, Słowacji i Ukrainy, w Lubaczowie zaprezentowano widowisko teatru ulicznego z Węgier oraz wystawę fotografii Jerzego Pióreckiego pt. Drzewa, zabytkowe ogrody i dwory. Zespoły z Lubaczowa: Teatr Światła „Magapar” i Chór „Canzone” prezentowały się w Preszowie (Słowacja).
Imprezy Wielokulturowego Festiwalu „Galicja” odbywały się od 13 do 22 czerwca.

IV Narodowy Polski Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej Bogu i Ojczyźnie zorganizowano 26 i 27 czerwca. Tegoroczny festiwal był poświęcony męczeńskiej śmierci Biskupa Stanisława Męczennika i okresowi panowania Bolesława Śmiałego.
W programie festiwalu znalazły się: Msze św. i nabożeństwa, prezentacje artystyczne i koncerty, recitale i spektakle teatralne, projekcje filmów, podróże po miejscach pamięci narodowej oraz pokazy rycerskie.
Patronat duchowy nad festiwalem sprawował bp Jan Śrutwa, patronem honorowym był prezydent Zamościa Marcin Zamoyski.

Ulów

Seniorzy oraz kultura u nas i w innych Ojczyznach Unii Europejskiej - aktywność generująca dobrą przyszłość - takie hasło towarzyszyło festynowi i konferencji o kulturze ziemi tomaszowskiej, które odbyły się 20 czerwca przy miejscowym skansenie „Wiejskiej Chacie”.
Msza św., okolicznościowe wystąpienia, prezentacje zespołów ludowych z regionu pod hasłem Cudze chwalicie..., prezentacja pt. Starsze i średnie pokolenie, ich aktywność kulturowa w innych Ojczyznach Unii Europejskiej, przygotowana przez Polską Radę Ruchu Europejskiego w Warszawie oraz piknik ludowy - złożyły się na program imprezy, zorganizowanej przez Gospodarzy Wiejskiego Centrum w Ulowie i wójta gminy Tomaszów Lubelski.

Lublin

Reklama

Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy 22 czerwca zakończył się rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Podczas uroczystości pożegnano ks. prał. Eugeniusza Golińskiego, ojca duchownego seminarium, który przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Zamościu. Powitano również nowego ojca duchownego - ks. dr. Mariana Pokrywkę.

Zamość

23 czerwca odbyła się konferencja księży dziekanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Podczas konferencji omówiono m.in. przebieg peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz przygotowanie do pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.
23 czerwca w Kurii Diecezjalnej duchowni i świeccy złożyli życzenia imieninowe bp. Janowi Śrutwie.
Podczas tej uroczystości bp Jan Śrutwa wręczył również medale Za dzieło ewangelizacji. Diecezjalnymi wyróżnieniami zostali uhonorowani: Zofia Świtka - długoletnia katechetka z Tomaszowa Lubelskiego i Jerzy Jasiński - organista z 60-letnim stażem z Hrubieszowa.

Sitno

Uroczystość nadania imienia Wandy Popławskiej miejscowej szkole podstawowej odbyła się 23 czerwca. Na uroczystość złożyły się: Msza św., program artystyczny przygotowany przez młodzież oraz okolicznościowe wystąpienia.

Trzęsiny

Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zorganizował od 26 do 30 czerwca VI Olimpiadę Sportową Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski w 5 rocznicę ŚDM: stawajmy się znakiem sprzeciwu i nadziei dla świata

2021-08-02 10:54

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

ŚDM w Krakowie

ŚDM

diecezja.pl

- Tam, gdzie jest autentyczne dobro, tam ono się rozlewa, przyciąga do siebie, zmienia świat. Jak bardzo to dobro będzie się w nas pomnażać, tak bardzo będzie się zmieniał świat, a ci którzy szukają nieraz po omacku nadziei dla siebie, znajdą ją w nas i w naszym życiu z Chrystusem, naszym Panem - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 5-lecia Światowych Dni Młodzieży, odprawionej w Brzegach.

Arcybiskup, nawiązując do Liturgii Słowa, powiedział, że Efez, gdzie św. Paweł założył gminę chrześcijańską, był centrum kultu świata pogańskiego. Chrześcijanie czuli, że są zatem znakiem sprzeciwu wobec pogańskiego świata, ale także znajdowali się pod jego presją. Apostoł Narodów napisał do Efezjan list, aby ich umocnić. Św. Paweł zwrócił uwagę, że chrześcijanin to człowiek, który uwierzył w Ewangelię, przyjął chrzest i stale pogłębia swe życie w wierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję