Reklama

Parafiada 2004

Sport po chrześcijańsku

Bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie XVI Międzynarodowej Parafiady w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. - Na Parafiadzie można i trzeba nauczyć się, jak żyć - mówił w homilii bp Dajczak, który porównał wezwanie Parafiady do zawołania Jana Pawła II: Wstańcie, chodźmy!
- Na spotkaniu Papieża ze Szwajcarami młodzi oklaskiwali jego słowa, choć wymagał od nich trudnych rzeczy - przypomniał bp. Dajczak. - To dowód na to, że młodzi, na których niejednokrotnie narzekamy, okazują się bardzo mądrymi osobami. Także młodzi sportowcy, którzy przyjeżdżają na Parafiadę, odkrywają rzeczy bardzo ważne - dodał.
Namawiał młodych sportowców do cieszenia się nie tylko własnymi sukcesami, ale także zwycięstwami innych. - Podawajcie sobie nawzajem ręce i radujcie się spotkaniem z drugim człowiekiem, bo Parafiada jest właśnie spotkaniem ludzi, okazją, byśmy wszyscy stali się jedno, byśmy stworzyli rodzinę - mówił. Wskazywał, że podczas zawodów najważniejsza jest postawa nastawiona na pomoc drugiemu, ponieważ „człowiek potrzebuje więcej miłości, niż zasługuje”. - Nie pytajcie siebie, co ja będę z tego miał, ale co mogę dać drugiemu - zachęcał Ksiądz Biskup.
Zawody odbywały się na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego przy ul. Marymonckiej. Sportowe zmagania przeplatane były konkursami z wiedzy biblijnej, plastycznymi, muzycznymi, występami grup teatralnych oraz modlitwą. Program Parafiady oparty jest bowiem na starożytnej triadzie: stadion, świątynia, teatr. W sportowych zmaganiach wzięło udział ok. 2 tys. młodych zawodników z Polski, Rosji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Czech, Słowacji i Kamerunu.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, które powstało w 1992 r. Pierwszy program Parafiady powstał w 1988 r., w roku 1992 imprezę przeniesiono do Warszawy, gdzie organizowana jest do dziś. Współorganizatorem tegorocznej Parafiady był Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję