Reklama

Polska

Zostaw po sobie wdzięczność - nowa kampania krakowskiej Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Caritas

Dobroczynność w Polsce kształtowała się dzięki darom wielkich ludzi - tak Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozpoczyna swoją nową kampanię, ukazującą ludzi, dzięki którym powstały placówki Caritas dla potrzebujących i zachęcającą do brania z nich przykładu. Na potrzeby kampanii powstała strona www.wdziecznosc.caritas.pl. „Caritas wybrała listopad na czas trwania kampanii, bo właśnie wtedy najczęściej, odwiedzając groby bliskich, zastanawiamy się, co po nas zostanie, co po sobie pozostawimy - tłumaczy dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula. Hasło kampanii „Zostaw po sobie wdzięczność” zachęca do darowizn na rzecz potrzebujących. Caritas obiecuje pomoc w załatwieniu wszelkich formalności i wsparcie prawników ze Stowarzyszenia Ars Legis.

Część placówek Caritas - dwa rodzinne domy dziecka, rodzinny dom pomocy dla osób starszych, zakład opiekuńczo-leczniczy, mieszkania socjalne i warsztat terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych - funkcjonują dzięki prywatnym darczyńcom, którzy przekazali dorobek swojego życia na ten cel. Dzięki ich dobroci i pracy Caritas udało się stworzyć dzieła, które służą ludziom: pełne miłości i ciepła domy dla dzieci, chorych i starszych.

Reklama

„Pani Maria miała dom, ale nie miała dzieci. Chciała zrobić coś dobrego. I teraz my tu mieszkamy” - tak dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka, działającego przy ul. Źródlanej w Krakowie opowiadają historię powstania swojego domu. Stało się dzięki darowi Marii Gądek, która przekazała swój rodzinny dom wraz z ogrodem dla potrzebujących. Krakowska Caritas wyremontowała i rozbudowała dom, dostosowując go do potrzeb ośmiorga dzieci i prowadzącej dom rodziny. Przez jakiś czas także pani Maria mieszkała w wydzielonej części domu, a dzieci odwiedzały ją jak babcię.

W sąsiadującym z domem pani Marii ogrodzie Caritas postanowiła wybudować dom dla osób starszych. Po kilku latach powstał nowoczesny budynek - Rodzinny Dom Pomocy dostosowany do potrzeb osób starszych, które mają już problemy z samodzielnym mieszkaniem, ale nie wymagają jeszcze pobytu w Domu Pomocy Społecznej.

W podobny sposób można opisać historię innych placówek Caritas, które powstały dzięki darowiznom lub spadkom. Prof. Bolesław Piękoś podarował Caritas dom na Woli Justowskiej, zaznaczając, by służył on dzieciom. W 2002 r. powstał tam kolejny Rodzinny Dom Dziecka. Dzięki środkom przekazanym w testamencie przez Jadwigę Smoleń możliwa była rozbudowa ośrodka Caritas w Zatorze i powstanie tam Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Ostatnia wola ks. Wita Maśnickiego przyczyniła się do zbudowania w Odrowążu Warsztatu Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Zofia Miska ofiarowała Caritas dom w Niepołomicach, który jako mieszkania socjalne służy osobom z terenu gminy, mającym problemy mieszkaniowe.

Reklama

Także obecnie Caritas przygotowuje się do budowy domu dla osób niepełnosprawnych, który powstanie w Spytkowicach dzięki darowiźnie państwa Góreckich. Już wkrótce będzie on służył potrzebującym.

„Mamy nadzieję, że nasza akcja poruszy serca ludzi, pomagając nam stworzyć i utrzymać kolejne placówki dla potrzebujących: dzieci, chorych, starszych i niepełnosprawnych. Wiemy, jak bardzo są potrzebne” - mówi ks. Bogdan Kordula.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej prowadzi kilkadziesiąt ośrodków dla chorych, starszych, dzieci i matek z dziećmi, bezdomnych i ofiar przemocy. Pomaga ludziom, którzy sami nie mają szansy na normalne życie. Każdy może dołączyć do darczyńców Caritas i pomnażać dobro, nie będąc przy nim obecnym, dzięki darowiznom lub zapisom testamentowym na realizację dzieł miłosierdzia - przypomina Caritas. Kampania ma się też przyczynić do zwiększenia świadomości prawnej dotyczącej darowizn i testamentów oraz umożliwić bezpłatne porady prawne.

Więcej informacji o kampanii oraz materiały promocyjne (plakaty, ulotki, spoty radiowe i telewizyjne) można znaleźć na www.wdziecznosc.caritas.pl. Informacji udziela także dział promocji Caritas, tel. 12 637 07 12 wew. 111, e-mail: promocja.krakow@caritas.pl.

Partner kampanii: Ars Legis - Stowarzyszenie im. Św. Ivo Helory - Patrona Prawników: www.arslegis.org.pl.

2012-11-05 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Wolności i Solidarności

Przed 25 laty, 16 listopada 1989 r., kardynał Henryk Gulbinowicz, w nawiązaniu do najlepszych i najstarszych tradycji Kościoła katolickiego na Dolnym Śląsku, powołał do istnienia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Podjęła ona dziedzictwo Caritas, brutalnie zniszczonej przez władze komunistyczne w 1950 r. oraz dziedzictwo Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego i Wydziału Charytatywnego Kurii Wrocławskiej. Pomaga najbardziej potrzebującym, pełniąc dzieła miłosierdzia w naszej archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję